Radujme se všichni v Pánu, přijel komouš z Vatikánu!

Lukáš Senft

Papež František je politikem pro současnou generaci. Neklaní se trhu a pranýřuje nástrahy, které nastoupily místo slibované svobody. Levná práce je pro něj vykořisťování a bezdomovec je důležitější než poklesy na burze.

Jorge Bergoglio zamlada pracoval jako vyhazovač v nočním klubu. Později se stal papežem. Vervu a neoblomnost si ale zachoval. 19. května se na ranní mši vytasil s tématem vykořisťování a levné práce. Přirovnal ji k otroctví:

Naše noviny stojí v první linii boje za svobodnou novinařinu a lidská práva. Podpořte nás a přidejte se k nám!
×

„Ti, kteří bohatnou díky vykořisťování pracujících, jako by z nich vysávali krev. Vytváří z pracujících pouhé otroky. Nechávají je vyhladovět pro vlastní profit. A to je smrtelný hřích!“

Později naložil ještě víc: „Děje se to všude po světě. ‚Chci pracovat.‘ ‚Bezva, dostanete smlouvu od září do června.‘ Bez nároku na důchod, bez zdravotního pojištění… Pak ji přeruší a v červenci a srpnu jíte vzduch. A v září se vám za to vysmějí.“

Co si z takových „bolševických“ řečí může vzít má generace? Generace, která může cestovat a radostně se rvát v tržních vodách? Hodili nás do nich přece už jako nemluvňata, nahé a němé.

Politik mé generace

Prý jsem se narodil do svobody. Přišel jsem na svět skoro přesně rok po sametové revoluci. Rodiče měli dvě svatby: jednu povinnou na úřadě, další dobrovolnou v kostele. Přelom doby. Uběhlo přes pětadvacet let, během nichž jsem byl nabádán, abych si vážil své svobodné země.

V téhle zemi jsem tedy jako ministrant sledoval poloprázdné lavice v kostele. Později jsem viděl zaplněné ulice, v nichž davy ve jménu Krista žádali utopení uprchlíků. V téhle zemi mě napadl nácek, protože věděl, že se „zastávám Cigánů“. Vyhmátl si mě, když jsem si po půlnoci kupoval brambůrky ve vesnickém pajzlu. Křičel podobné lži, se kterými pravicové strany vyhrávají volby.

V téhle zemi mého mladšího bratra zmlátili policisté na demonstraci za právo na bydlení pro všechny a mé kamarády vozí z Kliniky přímo na stanici jakožto kriminální smažky. V téhle zemi se můžu zastávat koho chci, a pak od kohokoli obdržet hrozby oběšením.

V téhle zemi můžu vystudovat, zadlužit se, vydělávat minimální mzdu a být rád. V téhle zemi můžu skončit pod mostem, nebo z něho skočit. Svobodně.

Takovou demokracii jsme zdědili.

Papež František nakládá kapitalismu a nestydí se za to. Repro DR

Při jakékoli kritice se ale přiřítí zástup zasloužilých undergrounďáků a vynadají každému, kdo si neváží kapitalismu. Mám být hlavně rád, že můžu cestovat. A měl bych si proto odpustit rudé kydy o sociální politice. Drž tlamu, krok a vzývej Havla!

Havel ale zemřel, stejně jako Bůh, jen lidé zkroucení hladem a nouzí zůstali. Odmítám se proto kochat svobodou, pokud sto dvaceti tisícům lidí hrozí ztráta bydlení. Bída jednotlivce je problémem všech.

Papež František je ranař Boží a tohle všechno pojmenovává: „Jak je možné, že ve zprávách neslyšíme o bezdomovci, který zemřel na podchlazení, ale dozvíme se, že burza klesla o deset bodů?“ To je otázka dneška. To je modlitba demokracie, na kterou neodpoví žádný Bůh. Jen my.

Proto je politikem mé generace. Generace bez Havla a bez Boha. 

„Dávám přednost církvi, která je pohmožděná, raněná a špinavá, protože přebývala venku na ulici,“ zdůraznil bývalý vyhazovač Bergoglio. To samé musí platit pro politiku. A člověka podobného naturelu rozhodně nezastaví poplašená obvinění z marxismu a komoušství.

Jeho síla totiž spočívá především v oslovení slabých. Jako jeden z mála promlouvá do trhlin ve fasádě úspěchů vyvolené menšiny, do trhlin, v nichž žijí „ti ostatní“. František přitom neslibuje radosti nebes, ale podvrací bolesti země. 

Proto naslouchám tomuhle „levičáckému flanďákovi“. Pokud pro nás totiž budou bezdomovci i nadále jen „lenoši“ a chudí pouze „ti, co se měli víc snažit“, pak moje generace selhala. Přinejlepším budeme jenom banda cestovatelů, která se naučila příliš dobře plavat ve vodách dravců.

  Diskuse
  May 31, 2016 v 11.14
  No, možná na tom obvinění z marxismu a komoušství něco bude. Papež František totiž, na rozdíl od svých předchůdců, oslovil i mě.
  A já jsem přece marxistka a komouška.
  PM
  May 31, 2016 v 16.45
  Levičácký flanďák a pravičácký sbor kardinálů kardinální moci
  bych označil jednu z významných okolností, která brání Vatikánským v emancipčním procesu.
  Bez kooperace purpurových pravičáků zůstane Františkova výzva k nutnému ovlivnění patologických excesů neoliberálního kapitalismu nadále bezzubá.
  Neschopnost překlenutí roztříštěnosti všech křesťanských církvi dokládá, že prvotním zájmem církevních elit je interní problematika a nikoliv skutečný vliv na etiku kapitalismu ........
  .....bych rozmrzele dodal.
  JV
  May 31, 2016 v 17.18
  Bůh nezemřel
  Napsal jste to dobře a přesně, pane Senfte.

  Jenom v jednom bych s Váni nesouhlasil, A sice, že Bůh zemřel. Kdepak. To pouze my lidé, kteří Boha a jeho řád dobra pro všechny odmítáme, sami v sobě ubíjíme dobro, které do nás Bůh vložil, abychom jej rozvíjeli.

  Kdyby Bůh zemřel, pane Senfte, neusiloval byste o dobro, nezastával byste se "Cigánů", lidí bez střechy nad hlavou, lidí ponížených, uprchlíků, nebral byste se Vy a ostatní za Kliniku a nepsal byste do DR.

  Jiří Vyleťal
  PK
  May 31, 2016 v 18.36
  Měl byste ovšem, pane Petrásku, do svých úvah zahrnout
  skutečnost, že ten Váš "pravičácký sbor kardinálů kardinální moci" zvolil ve 4. volebním kole, tedy neslýchaně brzy, drtivou většinou významně převyšující potřebnou dvoutřetinovou, svého kolegu kardinála Bergoglia (levičáckého flanďáka) papežem. Jestli to opravdu zapadá do stereotypu "purpurových pravičáků", nechávám na Vás ... bych trochu poťouchle dodal.
  PM
  May 31, 2016 v 21.18
  Svižnost průběhu volby byl bohulibý počin pane Kolaříku
  Za významnější počin považuji schopnost vytvoření takového způsobu kolektivní vlády, která inovativní názorovou svižnost nově zvoleného podpoří i uskuteční.
  Sním o malém kolektivním seskupení elity purpurových - takříkjíce kardinální vládu - schopnou neslýchaně brzy přijímat nutná opatření.......bych na okraj mého neoliberálního albtraumu dodal.
  June 1, 2016 v 7.51
  Myslím, že všichni, včetně těch bohatých (pokud nejsou úplně zaslepení) musí vidět bezvýchodnost systému, který lidi dělí na třídy:
  http://a2larm.cz/2016/05/prekariat-spolecenska-trida-v-utvareni/

  "Pokud se necítíte být příslušníkem třídy a podíváte se na sebe ráno do zrcadla, vidíte jenom své selhání. Vidíte někoho, kdo není prostě dost dobrý a schopný. Najednou ale při pohledu do zrcadla nevidíte oběť, ale člena určité skupiny. Jsou tu miliony lidí, jako jsem já, které jsou součástí prekariátu... "

  Nutně potřebujeme nový systém. Aby ovšem mohl fungovat, je zapotřebí přimět lidi aby nežili jen pro sebe. Což obvykle vyžaduje jistou dávku spirituality.
  June 1, 2016 v 13.2
  Jen jestli:
  není papa František jen novým vývěsním štítem, pod kterým dál jede stará firma
  jeho snaha o reformu církve neskončí stejně jako Gorbačovova snaha. Vzhledem k tomu, jak na něj reagují třeba polské katolické špičky, to tak vypadá
  si levicoví aktivisté nevytvářejí jen další modlu. Vždyť i když papa dovezl pár migrantů do Vatikánu, tak stejně nakonec prohlásil, že migrace musí mít své limity
  June 1, 2016 v 13.14
  Co teď budou dělat Famáci s tibetskými vlajkami?
  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/405202-migrantu-je-v-evrope-prilis-meli-by-se-casem-vratit-konstatoval-dalajlama.html
  To jsou ty potíže se zbožňovanými.
  I když ono se dá okecat všechno a sluníčkáři už mají cvik.
  FB
  June 1, 2016 v 13.49
  Sice je to, pane Ševčíku, vzhledem k tématu článku OT,
  ale co myslíte, že by na základě níže uvedených citací z Vámi odkazovaného článku s těmi vlajkami měli dělat?

  "Lidé, kterým se daří lépe, mají zodpovědnost pomáhat uprchlíkům. Zároveň je ale nyní běženců v Evropě příliš, a tak je to v praxi těžké."

  "O běžence by podle něj měly evropské země pečovat jen dočasně. Cílem by měl být jejich návrat do zemí původu, aby se zde mohli podílet na jejich obnově."

  "Láska je hlavním poselstvím všech náboženství, včetně islámu. Zlé lidi najdeme i mezi buddhisty, křesťany, židy nebo hinduisty."

  Dle těchto vět je dalajlama sluníčkář jako vyšitý:-)
  June 1, 2016 v 15.26
  Jo, kdyby sluníčkáři hovořili takto,
  to bych jim držel pěsti.
  Jenže dalajlámovy výroky "Lidé, kterým se daří lépe, mají zodpovědnost pomáhat uprchlíkům. Zároveň je ale nyní běženců v Evropě příliš, a tak je to v praxi těžké" nebo "Z Německa, kam loni přišlo asi 1,1 miliónu migrantů, se podle něj nemůže stát arabská země." jdou ve skutečnosti absolutně proti sluníčkářskému dogmatu. Říci něco takového Konvička, tak by jej sežrali.
  Famáci /a všichni, kdo vyvěšují tibetské vlajky/ jsou směšní. Směšní všem rozumným lidem, neboť vybrat si jako symbol svobody feudálně-náboženský systém, ve kterém ještě ve 20. století bylo naprosto běžné otrokářství, může jen hodně velký pokrytec, nebo, slušně psáno, nemyslící.
  Není pak ani s podivem, že akce těch, kteří se zde nazývají levicovými aktivisty, se v tomto směru divně kryjí s akcemi ultrakonzervativců na Západě.
  A když pak naši "aktivisté" pochodují s tibetskými vlajkami na Hrad, vedeni Kalouskem, tak už je úplně vymalováno!
  + Další komentáře