Senát schválil zákony o hazardu, Piráti se chtějí obrátit na Ústavní soud
Jaroslav BicanHorní komora Parlamentu schválila zákony o hazardu v podobě předložené Sněmovnou. Pirátská strana se plánuje obrátit na Ústavní soud kvůli nové pravomoci Ministerstva financí blokovat internetové stránky s nepovolenými hazardními hrami.
Senátoři a senátorky ve čtvrtek vyjádřili souhlas se zákony o hazardu v podobě schválené Poslaneckou sněmovnou. Jejich součástí je i to, že Ministerstvo financí bude mít možnost blokovat internetové stránky s nepovolenými hazardními hrami. Neprošly tak návrhy avizované některými senátory na vyřazení paragrafů, které uvedenou pravomoc zavádějí, ani úprava, aby o zákazu webů rozhodoval soud.
Pro zákon, který pravomoc zavádí, se z přítomných 65 senátorů a senátorech vyslovilo 42 pro a 23 se zdrželo. Normu podpořili senátoři ČSSD, KDU-ČSL, ANO a KSČM. Pirátská strana, která v této souvislosti hovoří o zavedení cenzury internetu, se plánuje obrátit na Ústavní soud.
„Piráti se spolu s odbornou veřejností dlouhodobou kampaní pokusili senátorům vysvětlit, že zavést v České republice cenzuru, ze které bude profitovat jedině česká hazardní lobby, není dobrý nápad. Bohužel se nám to nepodařilo a ministr Babiš si hlasování „pohlídal“,“ uvedl předseda Pirátské strany Ivan Bartoš
A dodal: „Je smutné, že jsou někteří takto vysoce postavení politici v Senátu ve světě technologií docela ztraceni. O tom svědčí řada jejich výroků nejen v rámci rozpravy, ale i mimo Senát. Nezbývá nám, než se obrátit na Ústavní soud. I kdyby prezident Zeman zákon vetoval, což podle mě není pravděpodobné, obě komory Parlamentu ČR jasně ukázaly, že jim na četných a racionálních argumentech odborné veřejnosti nezáleží,“ zdůraznil Bartoš.
Naopak podle senátora Petra Víchy (ČSSD) se o žádnou cenzuru internetu nejedná, Ministerstvo financí pouze dostane možnost, když vidí, že někdo provozuje nepovolené sázení, dát ho na seznam a provozovatelé internetu technickým opatřením zajistí, že bude stránka nedostupná: „Banky neprotestují, provozovatelé internetu protestují. Já se necítím být odborníkem na internet, ale konstatuji, že z hlediska všech ostatních zákonů je tento zákon mnohem lepší než zákon stávající,“ uvedl Vícha.
V zákoně podle kritiků schází opatření na ochranu hráčů
Zákony o hazardu jsou kritizované ale i z dalších důvodů. Na nedostatky zákona už dříve upozornil například náměstek brněnského primátora Matěj Hollan (Žít Brno), který se problematice hazardu dlouhodobě věnuje. Zákon podle něj dostatečně neřeší ochranu hráčů. Také neupravuje financování prevence, léčby a výzkumu a nenastavuje dostatečně silné nástroje na likvidaci černého hazardu. Hollan se domnívá, že celý systém proto nebude dobře fungovat, vinnu na tom podle něj nese především Andrej Babiš.
Před hlasováním v Senátu Matěj Hollan na svém facebookovém profilu uvedl, že organizace zabývající se regulací hazardu mají s ministrem financí jakousi dohodu, že bude připravena novela, která nedostatky zákona bude řešit. Změna zákona je podle Hollana nutně potřeba.
Andrej Babiš naopak ve čtvrtek v Senátu uvedl, že zákon o loteriích přináší komplexní úpravu provozování hazardních her a to včetně důsledné ochrany sázejících a jejich okolí a zajištění opatření k předcházení a potírání sociálně patologických jevů spojených s provozováním hazardních her.
Podle psychologa Jaroslava Vacka z Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze v zákoně chybí například opatření na zpomalení hry a přetržení jejího nonstop charakteru, ale také snížení extrémně vysokých limitů sázek či účinně upravená sebeomezující opatření.
Hazardní hry mají podle nového zákona podléhat dvěma sazbám zdanění oproti třem, které původně navrhovala vláda. Povolování hazardních her je nově koncipováno jako dvoustupňové, kdy Ministerstvo financí bude zajišťovat základní povolení ověřující způsobilost žadatele a splnění všech odborných a technologických požadavků, ale povolení k umístění herního prostoru bude ve výhradní pravomoci příslušné obce, na jejímž území má být hazardní hra provozována.