Think-tank Evropské hodnoty nám do školy přivezl antikomunismus

Matěj Senft

Matěj Senft popisuje způsob, jakým jsou na středních školách prezentovány ideje Evropy. Boj s příživníky, chvála volného trhu a Ameriky, mentalita studené války. Pro sociální cítění nezbývá místo.

„V České republice se dost zanedbala výchova k demokratickým hodnotám,“ prohlásil bývalý europoslanec Libor Rouček v jednom z rozhovorů pro Parlamentní listy. Odpovídal na otázku, proč se rozhodl spoluzaložit Iniciativu pro evropské hodnoty.

Jejím cílem je šíření evropských principů mezi občany, a především pak mezi studenty středních a vysokých škol. Jedno pondělní dopoledne dorazil Libor Rouček i do naší školy.

Jaké jsou podle něj ty pravé evropské hodnoty? Angloamerický typ kapitalismu, řešení otázky příživníků sociálního systému a především antikomunismus. Dvouhodinová diskuze s bývalým europoslancem a členem sociální demokracie byla o všem jiném, jen ne o sociální rovnosti. Bylo to setkání s důmyslným neoliberálem Liborem Roučkem de America.

Lekce první: kapitalismus nad demokracii

V přeplněné a vydýchané místnosti plné znuděných tváří, které měly radost tak maximálně z absence na hodině matematiky, položil náš host svůj první dotaz: Co je podle nás demokracie? „Nefungující systém,“ ozvalo se odněkud z davu a já čekal, až se z „druhé strany barikády“ přihrne ocitovaná definice ze slovníku.

Namísto toho ale přednášející spustil opoziční řeč o tom, že je demokracie nejlepší systém vůbec a že za všechno špatné mohou jen příživníci tohoto systému, kteří ani pracovat nechtějí, protože práci vůbec neznají (ale pozor, nejsou to všechno Cikáni!). To v Americe to mají vymyšlené lépe!

×
Diskuse
March 14, 2016 v 11.01
politika do škol jinak - ne pod pláštíky think tanků
Na středních školách by neměly probíhat debaty jednostranně zaměřených politiků (pod pláštíkem think tanků a už jich máme hodně různých a často za nimi je nějaká skrytá politická síla nebo politická jednostrannost) , měly probíhat debaty, kde padnou různé názory a studenti si udělají představu samy (minimálně tak, jak se o to snaží veřejnoprávní televize)
JP
March 14, 2016 v 12.32
Dobrý text. Jeho autor je možná až trochu příliš "ultralevicový" ;-) , ale to je výsadou mládí.

V každém případě je možno zaznamenat dva pozitivní momenty na oné události: Roučkova apologie systému nezůstala bez kritické odezvy; a za druhé ten fakt, že dokonce jedna z učitelek našeho opozičníka vybídla k tomu, aby prominentnímu hostu dále kladl kritické otázky, se velice pozitivně odlišuje od nedávného případu v jisté škole, kdy tamější učitelka svým žákům jejich devótní dotazy pro jistotu sama připravila předem.
JS
March 14, 2016 v 23.44
fajn článek
Článek se mi líbil, jenom bych trochu polemizoval s tím, že evropské hodnoty nejsou tak docela ukotvené, existuje třeba Evropská sociální charta. (Ale je těžké si na to vzpomenout v přímé diskusi.)

"Libor Rouček a skupina kolem think-tanku jsou pokryteckou organizací. [..] Přitom sami využívají evropských dotací. [..] Rouček se schovává za vznosná jména a autority jako Tomáš Gariggue Masaryk a Václav Havel"

To je celkem běžný modus operandi podobných obskurních institucí.