Český občan na prodej
Fatima RahimiInformaci o výkupném, které bylo zaplaceno za české studentky, zveřejnil časopis Respekt, nicméně poté se rozšířila do dalších zemí. Fatima Rahimi sledovala její oběh v pákistánských médiích, na perských serverech i v asijských zpravodajstvích.
České studentky psychologie, Hana Humpalová a Antonie Chrástecká, byly uneseny ozbrojenci v roce 2013 v Balúčistánu v blízkosti společných hranic Afghánistánu, Íránu a Pákistánu. Po dvou letech v zajetí se dívky v březnu roku 2015 vrátily zpět do Prahy.
Zdálo se, že jsou již v bezpečí a jejich životní příběh bude mít — v rámci možností — poklidnější průběh. Jenomže minulý týden časopis Respekt zveřejnil přesnou sumu výkupného, kterou česká vláda vyplatila únoscům z Pákistánu.
Jejich fotky opět zdobily hlavní stránky skoro všech tuzemských novin a časopisů. Českým internetem kolovaly jejich podobizny, na sociálních sítích se o nich psaly statusy a nenávist obyčejného slušného Čecha se zvětšila ještě víc kvůli novinářské kachně vyprávějící o tom, že jedna z dívek se chystala vrátit zpět k únoscům.
Zpráva s přesnou částkou výkupného se rozšířila do světa a byla překládána do mnoha jazyků. Angličtinou to nekončí, zpráva byla přeložena mimo jiné také do urdštiny, perštiny či arabštiny.
Pákistánská média tuto zprávu přináší jak v angličtině, tak také v urdštině. Zpráva kromě nové informace o výkupném připomíná, kde a kdy byly dívky uneseny, a dále se v ní píše, že sdělení výkupného přišlo ve chvíli, kdy bylo v Libanonu propuštěno pět českých občanu výměnou za Aliho Fayada.
Perské servery informují většinou velmi krátce a stručně, bez uvádění bližšího kontextu, informace se na mnoha webech opakují beze změny jediného slova. Arabské články obsahují zmínky o prezidentu Miloši Zemanovi, který nyní sumu jako jediný vrcholný politik oficiálně potvrdil. Přesnou částku výkupného zveřejnili také v Indii či v Thajsku nebo na zpravodajském serveru v Singapuru, který jinak informuje převážně o Asii.
Tato zpráva může ohrozit nejen Čechy, ale i další cizince, kteří se v uvedených místech pohybují. Lidé, kteří ještě minulý týden netušili, kde Česká Republika vůbec leží, nyní už vědí, jakou může mít český občan cenu.
Už je skoro tak dobrý a známý jako Zlatí hoši z Nagana, Kvitová, nebo Krejčíř.
Úniky informací přece nebývají výsledkem brilantní investigativní práce novinářů, většinou mají nějaký účel. Kdo udělá toho poslíčka, není tak důležité.