František Bublan: Zveřejnění výše výkupného povzbuzuje další únosy
Jaroslav BicanÚřad vlády chce prošetřit možné úniky ohledně výkupného, které měla Česká republika údajně zaplatit za dvě ženy unesené v Pákistánu. Podle bývalého ministra vnitra Františka Bublana informace o výkupném povzbuzují další podobné incidenty.
Týdeník Respekt ve svém aktuálním čísle uvedl, že podle jeho zjištění Česká republika za dvě ženy unesené v Pákistánu zaplatila výkupné ve výši sto padesáti milionů korun. Respekt v této souvislosti píše o kontroverzním obchodu či o vysokém výkupném.
V textu, jehož autorem je Ondřej Kundra, se neuvádí zdroj, na kterém se informace o výši výkupného zakládá. Kudrna však bez uvedení jména cituje jednoho z ministrů a členů Bezpečnostní rady státu: „Nemohli jsme si dovolit platit jako bohatší země, vyšli jsme z toho, co jsme zjistili, že poskytují srovnatelně velké a bohaté státy, jako je ten náš.“ Podle Ondřeje Kundry o výši výkupného začala jednat Bezpečnostní rada státu už za vlády Jiřího Rusnoka, konečná výše výkupného se však dohodla až za premiéra Bohuslava Sobotky.
Tiskový mluvčí vlády Martin Ayrer pro Deník Referendum uvedl, že Úřad vlády podal podnět kompetentním úřadům, aby prošetřily možné úniky, které se v současné chvíli objevují v médiích. Konkrétní informace, které se objevily v týdeníku Respekt, Martin Ayrer nechtěl komentovat, stejně tak nechtěl specifikovat, o jaké konkrétní úřady se jedná. Z tiskového odboru Ministerstva vnitra Deníku Referendum odpověděli, že ke spekulacím ohledně tohoto tématu se nebudou vyjadřovat.
Senátor a bývalý ministr vnitra František Bublan pro Deník Referendum uvedl, že nejprve je třeba se ptát, jestli to skutečně bylo tak, jak píše týdeník Respekt: „Nikdo z těch účastníků to nepotvrdil,“ zdůraznil Bublan. Pokud Česká republika skutečně nějaké výkupné zaplatila, nemá být podle Bublana taková informace veřejná. „Pokud se to stalo, tak by to nemělo unikat, to je pochopitelné,“ řekl bývalý ministr vnitra.
Bublan: O výši výkupného se nemluví nikde
František Bublan zároveň připomněl, že Česká republika se v tomto ohledu neliší od jiných států: „Všechny země to dělají, platí nějaké výkupné nebo se snaží své občany dostat zpět, na tom asi není nic zvláštního, ale určitě by to nemělo být veřejnou záležitostí“. Opačný postup podle Bublana může povzbudit další podobné incidenty.
Bývalý ministr vnitra upozornil, že o výši případného výkupného se nemluví nikde ve světě. „Ono to také nemusí být vždy za peníze, může to být něco jiného nebo se to podaří nějakou diplomacií. V případě těchto dvou unesených se s Pákistánem hodně vyjednávalo. Osobně jsem tam byl také, rovněž jsme se na jednáních podíleli,“ dodává senátor Bublan.
Na otázku, zda by se případně výkupné v uvedené výši lišilo od běžné praxe jiných států, František Bublan odpověděl: „Je těžké to nějak zhodnotit, protože žádný stát to nezveřejní, nikdo se s tím nebude chlubit. Nikdo nebude deklarovat, že se to povedlo pomocí výkupného nebo něčeho jiného, zkrátka povede se to, povede se to,“ uzavřel Bublan.
Také Tereza Engelová žijící v Pákistánu ve svém komentáři na serveru Echo24 zmiňuje řadu důvodů, proč se o případném výkupném nemá informovat. Stejně jako František Bublan se domnívá, že informace o výkupném podporují další pokusy o únosy. Dalšími problémy vyvolává zveřejnění výše výkupného: „Za prvé — pokud se česká vláda ocitne znovu v situaci, že bude vyjednávat o propuštění jakéhokoliv českého občana ze zajetí — bude konfrontována s touto částkou a „veřejným míněním“ o tom, kolik a jestli vůbec za propuštění unesených občanů zaplatit,“ píše Engelová
A pokračuje: „Stejně tak s touto částkou budou konfrontovány bezpečnostní složky z jakékoliv jiné země, které jsou v procesu vyjednávání o propuštění rukojmí, protože by bylo velmi naivní domnívat se, že si únosci, ať už současní nebo budoucí informace o výši výkupného na internetu nenajdou,“ zdůrazňuje Engelová. Ta rovněž upozorňuje na veřejný lynč, který nyní oběma ženám hrozí.