TOP 09 a ODS požadují odvolání Stropnického, kritizují únik informací
Jiří JindraStrany TOP 09 a ODS kritizují Bezpečnostní radu státu. Ta je podle nich nedůvěryhodná, jelikož z ní unikly informace o výkupném za dvě unesené ženy, ministr Stropnický, který výši výkupného potvrdil, by měl buď rezignovat, nebo být odvolán.
Opoziční strany TOP 09 a ODS navrhly zařadit do programu Poslanecké sněmovny mimořádnou schůzi „k bezprecedentnímu úniku informací z Bezpečnostní rady státu“. Reagují tak na zveřejnění výkupného za dvě unesené ženy týdeníkem Respekt, a na částku potvrzenou ministrem obrany Martinem Stropnickým.
Jak jsme již v Deníku Referendum informovali, týdeník Respekt v aktuálním čísle zveřejnil částku, která byla zaplacena únoscům dvou unesených žen v Pákistánu. V rozhovoru pro Hospodářské noviny sumu potvrdil ministr obrany Martin Stropnický.
Ministr také potvrdil výměnný obchod mezi Českou republikou a Libanonem, při kterém se česká vláda rozhodla nevydat do Spojených států mezinárodně hledaného obchodníka se zbraněmi Alího Fajáda. Výměnou za něj dostala zpět pětici českých občanů. Podle bývalého ministra vnitra Františka Bublana je výměnný obchod či platba výkupného běžnou praxí, na veřejnost se ale informace dostávat nesmí.
Únik informací z Bezpečnostní rady státu kritizují opoziční strany. Informace by totiž mohli zneužít další potencionální únosci. „Teroristé nyní mají informace o tom, že přestože se ministři české vlády zaštiťují tím, že se s teroristy nevyjednává, realita je zcela opačná. Bezpečnostní rada státu je v tuto chvíli nedůvěryhodná,“ řekl Deníku Referendum předseda ODS Petr Fiala.
ODS usiluje o zřízení vyšetřovací komise
Po premiérovi Bohuslavu Sobotkovi bude opozice požadovat vysvětlení. „Budeme chtít slyšet od předsedy vlády, jakým způsobem chce tyto hrozivé dopady minimalizovat,“ řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Premiér Sobotka musí rychle jednat, aby se něco podobného nemohlo opakovat,“ přitakal předseda ODS Fiala.
Opozice zároveň vyzvala ministra obrany Stropnického k rezignaci. „Pokud má alespoň trochu odpovědnosti, odstoupí sám. Pokud tak neučiní, musí ho premiér odvolat,“ řekl Jiří Oberfalzer z ODS. Jeho kolega Zbyněk Stanjura potvrdil, že strana bude usilovat o zřízení speciální vyšetřovací komise. Ta by se měla zabývat úniky informací z Bezpečnostní rady státu.
Mimořádné schůze, která se bude konat v pátek v poledne, je podle Miroslava Kalouska krajním řešením. „Protože vláda odmítla zařadit mimořádný bod na jednání Sněmovny, nezbývá nám, než vyzvat vládu, aby nám odpověděla na mimořádné schůzi,“ sdělil Deníku Referendum Kalousek.
Bezpečnostní rada státu je pracovní a poradní orgán české vlády. Zabývá se problematikou bezpečnosti republiky, a připravuje opatření k jejímu zajišťování. Jejími stálými účastníky jsou premiér, vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace a například ministři vnitra, obrany, financí, zahraničních věcí či průmyslu a obchodu. Dále se jednání účastní vedoucí Úřadu vlády, předseda Správy státních hmotných rezerv a guvernér České národní banky. Právo na účast má také prezident republiky.