Opozice vyzývá vládu, aby vyvodila odpovědnost z úniku informací
Jaroslav BicanPoslanecké sněmovně se nepodařilo schválit program schůze k úniku informací z Bezpečnostní rady státu. TOP 09 v souvislosti s propuštěním Alího Fajáda obviňuje vládu z porušení zákona. KSČM vyzývá k rezignaci ministra obrany a premiéra.
V pátek se uskutečnila neveřejná mimořádná schůze Poslanecké sněmovny k úniku informací z Bezpečnostní rady státu, ale nakonec po dvou hodinách nebyl schválen její program. Levicová i pravicová opozice kritizují vládu za její chování v souvislosti s únikem informací o okolnostech návratu pětice českých občanů usnesených v Libanonu a dvou žen unesených v Pákistánu. Vláda je kritizována také za propuštění mezinárodně hledaného obchodníka se zbraněmi Alího Fajáda, o jehož vydání žádaly Spojené státy.
TOP 09 obviňuje vládu z porušení zákona. Strana poukazuje na to, že podle trestního zákona, pokud Česká republika odmítne vydat cizího státního příslušníka, je povinna věc předložit svým orgánům činným v trestním řízení a postupovat tak, jako by daný trestný čin byl spáchán v naší jurisdikci.
„Alí Fajád byl obžalován z přípravy vražd zaměstnanců americké vlády, z pokusu použít protiletadlovou střelu a z pokusu poskytnout podporu teroristické organizaci. Tyto skutky jsou trestné i u nás, a proto měl ministr spravedlnosti pouze dvě legální možnosti — Alího Fajáda buď vydat naším spojencům, anebo zajistit jeho stíhání na území ČR,“ zdůrazňuje ve svém prohlášení TOP 09.
Ta upozorňuje na to, že propuštění Alího Fajáda bylo nejenom nezákonné, ale také ohrozilo bezpečnost všech občanů České republiky a vyvolalo pochybnosti u našich spojenců, zda jsme právním státem. „Tím, kdo ohrozil bezpečnost a důvěru České republiky, nebyl ministr Stropnický, ale ministr Pelikán. Politickou odpovědnost pak nese vládní koalice jako celek,“ stojí v tiskové zprávě TOP 09. Ta ho zaslala i příslušnému státnímu zástupce, aby zvážil, zda nedošlo ke spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby, popřípadě jiných trestných činů.
Podle KSČM uniklé informace otřásají důvěrou české vlády. Strana poukazuje na selhání koordinace zpravodajských služeb a nedůvěryhodnost, kterou unikem tajných a citlivých informací prokázala Bezpečnostní rada státu.
„Je v zájmu celé České republiky a jejích občanů, aby za selhání v nejvyšších ústavních místech byla požadována konkrétní odpovědnost. KSČM požaduje nejen rezignaci ministra obrany, ale i demisi předsedy vlády ČR, který nese odpovědnost nejen za koordinaci speciálních služeb,“ uvádí ve svém prohlášení KSČM.
Únik informací z Bezpečnostní rady státu tento týden kritizovala také ODS, podle které by uvedené informace mohli zneužít další potencionální únosci. Částku, která byla zaplacena za dvě unesené ženy potvrdil ministr obrany Martin Stropnický a prezident Miloš Zeman. Stropnický rovněž potvrdil výměnný obchod mezi Českou republikou a Libanonem, při kterém se česká vláda rozhodla nevydat do Spojených států mezinárodně hledaného obchodníka se zbraněmi Alího Fajáda.