Historický úspěch Klimakonference v Paříži: dostali jsme sad, nepředejme poušť

Vladimír Špidla

Šéf poradců předsedy vlády hodnotí pařížskou konferenci o změnách klimatu jako historický úspěch.

Nový rok je příležitost k rekapitulaci a zhodnocení věcí osobních i veřejných. Život jednotlivce, jeho vzlety i pády, jsou předmětem soukromí každého z nás. Události politické, tedy veřejné, si zasluhují patřičnou debatu ve veřejném prostoru.

Uplynulý rok byl mimořádně úspěšný z hlediska přístupu k řešení nejrůznějších výzev na globální úrovni. V tomto ohledu byla ukončena jednání o řadě klíčových dohod. Jednou z nejzásadnějších, kterou nám rok 2015 přinesl, je výsledek Konference o klimatických změnách v Paříži neboli COP21. Výsledný dokument je zásadní v ohledu na cíle udržitelného rozvoje.

V posledním měsíci minulého roku jsme byli svědky historického úspěchu. V Paříži se k projednání nové dohody, která navazuje na Kjótský protokol, sešli zástupci téměř všech států světa. Jejich delegace zasedly k  jednacímu stolu bez ohledu na politické zřízení, náboženství, kulturní dědictví, geografickou polohu či historii. Jejich cílem bylo dosáhnout právně závazné dohody o globálním přístupu k ochraně klimatu.

Výsledkem je Pařížská smlouva, v závěru konference schválená všemi 195 smluvními stranami. Bude klíčová pro zapojení celého světa do ochrany klimatu po roce 2020 a od roku 2030 zcela nahradí Kjótský protokol. Je důkazem schopnosti lidského rodu spojit se ku prospěchu společné věci. Tou je právě životní prostředí, které je společné všem tvorům na naší planetě.

×
Diskuse
January 19, 2016 v 11.41
Ano, COP21 je historický úspěch!
Ovšem ani dvojí použití slova "schválená" u této smlouvy nemůže zakrýt fakt, že je jen podepsána a od schválení ji zatím dělí ratifikační proces v každé zemi zvlášť, a těch má být 195, i když pár států ji už ratifikovalo. Teprve ratifikací se stanou závazky v ní uvedené skutečnými závazky, do té doby platí pro vlády (pokud nebudou vystřídány jinými vládami v některé zemi) jen ten závazek, že budou usilovat o ratifikaci a že i před ní budou respektovat onu "smlouvu o nastávající smlouvě".

"Doufejme, že bude dohoda také ratifikována a vstoupí v platnost podle plánu a příslibů," píše Vladimír Špidla. I on si tedy uvědomuje nutnost ratifikace. Z kruhů blízkých české vládě zatím nepadlo ani slovo o jejím úsilí předložit smlouvu oběma komorám českého parlamentu. A ani slovo o tom, zda podle vlády touto smlouvou se některé pravomoci českých státní orgánů přenesenou na nějakou mezinárodní organizaci či instituci. Pokud ne, bude souhlas obou komor snadný, bude k němu stačit nadpoloviční většina přítomných poslanců či senátorů, kterých smí být už pouhá třetina zvolených.

Problémy může způsobit i samozvaný panovník argumentem, že ho národ přímo zvolil. Už jednou, při ratifikaci Lisabonské smlouvy, jsme zažili výklad, že podpis prezidenta republiky je přece emanací jeho svobodné vůle a nucení prezidenta do podpisu je něco jako zločin znásilňování. Vyjádřil se Miloš Zeman nějak ke COP21?

Postrádám nějakou aktivitu Sobotkovy vlády v tomto ohledu.