Historický úspěch Klimakonference v Paříži: dostali jsme sad, nepředejme poušť
Vladimír ŠpidlaŠéf poradců předsedy vlády hodnotí pařížskou konferenci o změnách klimatu jako historický úspěch.
Nový rok je příležitost k rekapitulaci a zhodnocení věcí osobních i veřejných. Život jednotlivce, jeho vzlety i pády, jsou předmětem soukromí každého z nás. Události politické, tedy veřejné, si zasluhují patřičnou debatu ve veřejném prostoru.
Uplynulý rok byl mimořádně úspěšný z hlediska přístupu k řešení nejrůznějších výzev na globální úrovni. V tomto ohledu byla ukončena jednání o řadě klíčových dohod. Jednou z nejzásadnějších, kterou nám rok 2015 přinesl, je výsledek Konference o klimatických změnách v Paříži neboli COP21. Výsledný dokument je zásadní v ohledu na cíle udržitelného rozvoje.
V posledním měsíci minulého roku jsme byli svědky historického úspěchu. V Paříži se k projednání nové dohody, která navazuje na Kjótský protokol, sešli zástupci téměř všech států světa. Jejich delegace zasedly k jednacímu stolu bez ohledu na politické zřízení, náboženství, kulturní dědictví, geografickou polohu či historii. Jejich cílem bylo dosáhnout právně závazné dohody o globálním přístupu k ochraně klimatu.
Výsledkem je Pařížská smlouva, v závěru konference schválená všemi 195 smluvními stranami. Bude klíčová pro zapojení celého světa do ochrany klimatu po roce 2020 a od roku 2030 zcela nahradí Kjótský protokol. Je důkazem schopnosti lidského rodu spojit se ku prospěchu společné věci. Tou je právě životní prostředí, které je společné všem tvorům na naší planetě.
"Doufejme, že bude dohoda také ratifikována a vstoupí v platnost podle plánu a příslibů," píše Vladimír Špidla. I on si tedy uvědomuje nutnost ratifikace. Z kruhů blízkých české vládě zatím nepadlo ani slovo o jejím úsilí předložit smlouvu oběma komorám českého parlamentu. A ani slovo o tom, zda podle vlády touto smlouvou se některé pravomoci českých státní orgánů přenesenou na nějakou mezinárodní organizaci či instituci. Pokud ne, bude souhlas obou komor snadný, bude k němu stačit nadpoloviční většina přítomných poslanců či senátorů, kterých smí být už pouhá třetina zvolených.
Problémy může způsobit i samozvaný panovník argumentem, že ho národ přímo zvolil. Už jednou, při ratifikaci Lisabonské smlouvy, jsme zažili výklad, že podpis prezidenta republiky je přece emanací jeho svobodné vůle a nucení prezidenta do podpisu je něco jako zločin znásilňování. Vyjádřil se Miloš Zeman nějak ke COP21?
Postrádám nějakou aktivitu Sobotkovy vlády v tomto ohledu.