Ženy mají zájem o práci v médiích, ukázal projekt tří občanských organizací
Jaroslav BicanNa českých univerzitách proběhla řada setkání s novinářkami a pracovnicemi v médiích, jež měly za cíl zájemkyním a zájemcům o práci v mediální oblasti pomoci s překonáváním bariér, na které zde mohou narazit.
Více než sto dvacet účastnic a účastníků se v Praze, Olomouci a Brně sešlo s předními zástupkyněmi českých médií v rámci mentoring tour, série inspirativních setkání, která v diskuzích na univerzitní půdě poukázala na zkušenosti a problémy žen v mediální oblasti.
Podle organizátorů těchto setkání v českých médiích stále přetrvává řada stereotypů a nedostatečné zastoupení žen v rozhodovacích pozicích. Žurnalistky a vysoce postavené ženy z České televize se proto rozhodly předat své zkušenosti studujícím žurnalistiky během veřejných diskuzí v rámci podzimního turné po českých vysokých školách.
„Projekt jsem podpořila, protože z vlastní zkušenosti vím, s jakými problémy se musí ženy potýkat při práci v médiích. Mladé ženy, které chtějí v médiích pracovat, mohou narazit na mnoho překážek a předsudků. Je důležité vědět, že je možné takové bariéry překonat, případně rovnou odstranit pro snadnější cestu všech ostatních. Nejen žen,“ zdůrazňuje kreativní producentka České televize Kamila Zlatušková.
Kromě ní měli v rámci mentoring tour na univerzitách účastníci a účastnice možnost diskutovat také s moderátorkou a bývalou výkonnou ředitelkou Divize nových médií v České televizi Pavlínou Kvapilovou, Janou Ciglerovou z MF Dnes, Silvií Lauder z týdeníku Respekt či žurnalistkou periodik Týden a Instinkt Lenkou Vrtiškovou Nejezchlebovou. Ohlasy od zúčastněných, kteří se mohli seznámit s pohledy a zkušenostmi z praxe od uvedených novinářek, potvrdily, že reflexe postavení žen v médiích je aktuální téma.
„Bylo skvělé, že jsme měli možnost se ptát žen, které ví, o čem mluví, a jsou to profesionálky ve svém oboru,“ uvedla jedna z účastnic a dodala: „Píši články z fotbalových utkání, kde se jakožto žena setkávám s ne příliš pozitivními ohlasy, protože nejsem muž. Ovšem po dnešku mám mnoho inspirujících podnětů k zamyšlení.“ Další studentka pak organizátorkám vzkázala: „Jsem velmi mile překvapena, setkání dostálo svému názvu a opravdu bylo inspirativní. Skvělý výběr mentorek. Výborné téma.“
Mentoring tour byla součástí projektu, na kterém se podílely organizace GIC NORA, o. p. s., NESEHNUTÍ Brno a Žába na prameni o. s. Jeho cílem bylo zvýšit informovanost o problematice sexismu, poukázat na jeho souvislosti a důsledky v médiích a zviditelnit dopady genderových nerovností a stereotypů, se kterými se ženy a muži každodenně setkávají.