Anticenu za ničení klimatu získaly v Paříži EDF, Chevron a BNP-Paribas
Radek KubalaKlimatického „Pinokia”, anticenu za největší podíl na ničení planety Země dostala trojice nadnárodních korporací: EDF, Chevron a BNP-Paribas.
Ve čtvrtek se v rámci doprovodného programu k pařížské klimatické konferenci konalo slavnostní udílení druhého ročníku „Pinokiových cen“. Nadnárodí korporace v nich soutěží ve třech kategoriích, lobbying, greenwashing (neboli snaha prezentovat špinavé praktiky jako ekologické) a nepříznivé lokální dopady. Mezi vítězi, kteří byli vybráni po měsíčním hlasování veřejnosti, jsou i dva ze sponzorů klimatické konference.
Cenu za lobbying získala banka BNP-Paribas za mohutné investice do uhelné energetiky, včetně výstavby velkých uhelných elektráren v Jihoafrické republice či v Indii. EDF, francouzský státní energetický monopol, se vyznamenal úpornou snahou využít na konferenci svůj sponzorský status k propagaci „čisté“ jaderné energie, která tvoří významnou součást jeho byznysu. Kvůli tomu si vysloužil Pinokiovu cenu za greenwashing.
Juliette Renaud z franzouzských Amis de la Terre považuje „úspěch” dvou ze sponzorů summitu v hlasování za důkaz, že veřejnost se nenechá oklamat nepatřičným vlivem velkých znečišťovatelů. „Dokud nepřestanou BNP-Paribas a EDF investovat do špinavé energetiky, jsou součástí problému, nikoli řešení,” komentovala výsledky ankety.
Chevron dostal anticenu za lokální dopady svého působení kvůli svým aktivitám v Argentině, kde v partnerství se státem bezohledně prosazuje těžbu břidličného plynu metodou hydraulického štěpení, navzdory nesouhlasu místních.
Na cenu byly nominovány některé z největších a nejmocnějších firem světa. Najdeme mezi nimi Shell, obtížený tragickým dědictvím těžby v deltě Nigeru či Anglo American, zodpovědný za rozmach povrchové těžby uhlí v Kolumbii. Francouzský ropný gigant Total si pozornost vysloužil obratnou infiltrací evropské lobby obnovitelných zdrojů, kde se snažil prosazovat využívání plynu. Engie, další sponzor klimatického summitu, byl vybrán za investice do těžby fosilních paliv.
„Čeho je moc, toho je příliš. Chevron si v Argentině dělá co chce, protože se mu podařilo vetřít do přízně úřadů, které by ho přitom měly kontrolovat. To stejné teď pozorujeme na pařížských jednáních. Velké znečišťovatele je potřeba ze všech úrovní rozhodování vyloučit,” komentuje udílení cen Pascoe Sabido, výzkumník působící v institutu Corporate Europe Observatory.
V průběhu slavnostního večera vystoupil například nigerijský ekologický aktivista Nnimmo Bassey, který za největší znečišťovatele označil politické reprezentanty, kteří dlouhodobě přehlížejí důsledky změny klimatu. Organizátoři Pinokiových cen vyzvali vlády celého světa k omezení moci korporací. Požadují například přijetí závazné úmluvy OSN o nadnárodních korporacích a lidských právech.