Občanské organizace odsoudily terorismus a podpořily klimatické pochody
Jaroslav BicanOrganizace zapojené do mezinárodní kampani Globální výzva k akci proti chudobě odsoudily teroristické útoky a před Mezinárodní klimatickou konferencí v Paříži zdůraznily roli aktivní občanské společnosti ve snaze přemoci terorismus.
Organizace podílející se na mezinárodní kampani Globální výzva k akci proti chudobě (GCAP), jejíž součástí je také kampaň Česko proti chudobě, odsoudily nedávné teroristické útoky v Mali, Nigérii, Paříži a Bejrútu, kde byly stovky lidí zabity, těžce zraněny nebo bráni jako rukojmí. Zároveň před Mezinárodní klimatickou konferencí (COP21) v Paříži vyjádřily přesvědčení, že společnost založená na svobodě, solidaritě a spravedlnosti přemůže terorismus.
„Aktivní sebevědomá občanská společnost — která není vládami potlačována — je k tomu zapotřebí v každé zemi. Občanská společnost musí aktivně kontrolovat vlády i soukromý sektor a vyžadovat jejich odpovědnost,“ stojí v tiskové zprávě kampaně Česko proti chudobě.
Rozvojový expert Tomáš Tožička vyjádřil lítost nad tím, že francouzská vláda využila teroristické útoky jako záminku pro omezení občanských svobod, když zakázala pochody za spravedlnost a ochranu klimatu pořádané v souvislosti s Mezinárodní klimatickou konferencí.
„Je nesmírně smutné, když vláda v kolébce demokracie s odvoláním na akce teroristů zakazuje občanům prosazovat své zájmy pokojnou cestou, zvláště když si vzpomínáme na masivní demonstrace proti terorismu a za solidaritu s oběťmi, jaká se konala například po teroristických útocích v Tunisu,“ uvedl Tomáš Tožička z kampaně Česko proti chudobě.
Klimatický pochod se koná také v Praze
Organizace spojené v mezinárodní síti GCAP zároveň odsoudily terorismus a všechny druhy násilí a jsou odhodlány usilovat o mír pro všechny lidi a péči o planetu. „Bombardování civilistů, mezinárodní intervence pro změny režimu a prodej zbraní znesvářeným stranám vede k eskalaci konfliktů, což plodí nenávist a stává se podhoubím terorismu.
Nejvíce postižené jsou ohrožené skupiny — ženy, děti, mládež, starší osoby, etnické a jiné menšiny. Je nutné, aby všechny národy spolupracovaly na ukončení humanitární krize v Sýrii, Jemenu i jinde. Světové mocnosti musí přestat sledovat svoje geopolitické a ekonomické zájmy a místo toho usilovat o mír a bezpečnost,“ stojí v tiskové zprávě Kampaně Česko proti chudobě.
Podle organizací, které jsou součástí Globální výzvy k akci proti chudobě, jsou nové Cíle udržitelného rozvoje OSN (SDGs) rámcem, který může přispět k míru a bezpečnosti na globální i národní úrovni, ale musí být provedeny včas a efektivně. Organizace spojené v mezinárodní síti GCAP si jsou vědomi toho, že SDGs nevyřeší všechny konflikty, ale mohou připravit půdu pro mírumilovnější společnost snižováním nerovností, vymýcením chudoby a ukončením ničení životního prostředí.
Ve 150 zemích po celém světě je 29. listopadu nahlášeno 2173 akcí z toho 57 klimatických pochodů, které mají také vyjádřit solidaritu s obyvateli Francie a její občanskou společností. Klimatický pochod s hudbou a alegorickými vozy, do kterého je možné se zapojit a apelovat tak na klimatickou spravedlnost, se koná rovněž v Praze. Začíná 29. 11. v 15:00 na Václavském náměstí a bude končit u Petřínské rozhledny.