Ekonomická gramotnost Jeremyho Corbyna
Jan BittnerLídr labouristů Jeremy Corbyn sestavil svůj tým pro ekonomické otázky. Ten tvoří natolik významné osobnosti, že bude do budoucna velice těžké obviňovat Corbyna ze starosocialismu nebo ekonomické negramotnosti.
Corbynův ekonomický tým vede jeho dlouholetý přítel a nyní stínový ministr financí John McDonnell. Právě on je zodpovědný za ekonomickou agendu, jakkoli v její přípravě samozřejmě není sám.
Důležitým prvkem týmu je účetní a ekonom Richard Murphy, ačkoli on sám se o použití svých myšlenek ve volebním programu dozvěděl až zpětně. Corbyn totiž vycházel z blogu, kde Murphy dává své nápady takříkajíc světu k dispozici.
Richard Murphy je postava jako vystřižená z britské satiry. Už na vysoké škole se odevzdal problematice daní a z bůhvíjakého důvodu jí zůstal věrný doteď. Ne že by snad nebyla daňová sféra plná zábavy a komických situací - vzpomeňme na pana účetního Fantozziho. Přesto je zarytý milovník daňových systémů přinejmenším zvláštní úkaz.
Jednoduchá daň není spravedlivá
Hned po získání vysokoškolského titulu z ekonomie a účetnictví se uchytil na junior pozici v KPMG, jednoho ze čtyř kolosů světa auditu. Tam ho prý učili, jak „offshoreovat“, jinými slovy přesouvat určité firemní procesy na polokouli s levnější pracovní silou. To se mu prý moc nelíbilo, tak se vydal směrem boje za daňovou spravedlnost, proti daňovým únikům a daňovým rájům.
Mimo to se věnuje designu nových daní, které by lépe odrážely hospodářskou realitu a lépe plnily své raison d‘être. Je zastáncem neoblíbeného názoru: správně fungující daně nemohou být úplně jednoduché.
Pozastavuje se třeba nad nesmyslností sociálního pojištění. To je de facto navázané na pracovní místa, která už dnes přestávají existovat. Neustálý ekonomický vývoj vyžaduje adekvátní daňové reakce - jednou z nich by mohla být třeba progresivní daň ze spotřeby.
Murphy je autorem Corbynovy daňové reformy i tolik diskutovaného odhadu sto dvaceti miliardové díry v britském rozpočtu způsobené neplacením daní. Podle kritiků je to naivní odhad a jeho navazující politika povede jen k větší destrukci veřejných rozpočtů.
Richard Murphy byl přesto v roce 2013 vyhlášen sedmým nejdůležitějším člověkem v oblasti daní. Pokud se tedy daňová reforma nepovede jemu, má Corbyn ještě dalších šest pokusů…
Anti-austerity dreamteam
Corbynovi a McDonnellovi spolustraníci se nebojí vyrukovat s ostrou kritikou plánované hospodářské politiky. Stínový ministr vnitra Andy Burnham mluvil o „nedostatku finanční a ekonomické důvěryhodnosti“, odstoupivší stínový ministr a vystudovaný právník Chuka Umunna dokonce o „ekonomické negramotnosti“.
John McDonnell dlouho neotálel a pokusil se získat si na svou stranu trochu důvěryhodnosti. Vytvořil proto šestičlenný poradní panel, který by se měl scházet čtyřikrát do roka a spoluorganizovat ekonomickou agendu Labour party.
Pokud někdo nadále bude chtít obviňovat Corbyna z ekonomické negramotnosti, obviňuje tak nejenom profesora politické ekonomie na londýnské City Univesity Richarda Murphyho, ale také McDonnellův poradní sbor ve složení: (velmi zkráceně) držitel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz, profesor na École des hautes études en sciences sociales na Paris School of Economics a na London School of Economics Thomas Piketty, profesor na Oxford University Simon Wren-Lewis, profesorka na Sussex University Mariana Mazzucato a dvě kolegyně profesorky na City University Ann Pettifor a Anastasia Nesvetailova.