Britský ministr obrany Michael Fallon označil Jeremy Corbyna za hrozbu pro bezpečnost britských rodin. Jak vypadá rodinný život samotného Corbyna?
Do září téměř neviditelný Jeremy Bernard Corbyn se nečekaně vyhoupl do předsednického křesla Labour party. Nejvýznamnější postavou britské opozice se tak stal striktní abstinent, který nemá žádnou zkušenost s marihuanou a který se v mládí po zkušenosti z prasečí farmy stal i zarytým vegetariánem.
Své dospívání obětoval aktivismu, kterého se však nevzdal ani v dospělosti. V pětadvaceti letech poprvé vstoupil do politiky, která už ho od té chvíle nepustila. Obě disciplíny zásadně určovaly i jeho osobní život. Vždyť i svou kočku pojmenoval po labouristickém premiérovi Haroldu Wilsonovi.
Úspěch šestašedesátiletého Corbyna neudělal světu jen radost. Mnohým je trnem v oku. Jedním z takových je i současný ministr obrany Michael Fallon. Ten nazval Labour party v souvislosti s novým předsedou „vážným rizikem pro národní bezpečnost, hospodářskou bezpečnost a bezpečnost vašich rodin“.
Corbyn je jistě hrozbou pro konzervativce - vždyť říká něco jiného než oni. Ona ta nebezpečnost ale čiší i z jeho osobního života, posuďte sami…
Hospodářská kalamita
Se svou první ženou Jane se seznámil na zastupitelském úřadu v severním Londýně, oba byli radní. Ta jej po čase opustila, protože prý nebyl vztahový typ: nikdy ji nevzal ani na večeři, v zájmu úspory času totiž radši jedl studené fazole z plechovky. Takovou subverzivní šetrnost lze jistě považovat za hrozbu pro agregátní poptávku britského hospodářství.
Corbynova šetřivost nezná mezí. V rámci skandálu s poslaneckými výdaji vyšlo najevo, že Corbyn je vůbec nejšetrnější ze všech. Za jedno čtvrtletí utratil pouze 8,98 liber, a to za toner do tiskárny.
Corbyn navíc nevlastní motorové vozidlo. Skotský těžařský průmysl by si měl stěžovat - takovíto skrblíci snižují poptávku po ropě a její cena potom klesá. Co je to za příklad, který takhle škodí ekonomice? Corbyn se to pokusil vysvětlit - i bez auta prý vede normální život. Corbyn prostě praktikuje politiku škrtů sám vůči sobě. To je to levičácké sebemrskačství.
Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!
S druhou ženou Claudií se poznal při kampani proti chilskému diktátorovi Augusto Pinochetovi, „bojovníkovi za svobodu“, který osvobodil vysoké mzdy, kapitálové trhy a americké korporace od chilského státu a díky své „mírové juntě“ pak i celý chilský stát od opozice. Protest proti Pinochetově důsledné vládě se u konzervativců od dob Margaret Thatcherové taky moc nenosí.
Na otázku, co jej zpolitizovalo, Corbyn odpověděl: „Mírové záležitosti, Vietnam a otázky životního prostředí.“ Nukleární zbrojení Británie je dodnes jedním z hlavních Corbynových témat.
Corbyn vadí machistům, protože očividně nedokáže čelit takzvaným konfrontacím „muže proti muži“. Tím mužem je v tomto případě myšlen bývalý labourista a dnes člen ultrapravicového UKIPu Robert Kilroy-Silk, který Corbynem na výraz nesouhlasu mrštil v hale o zeď se slovy „Já jsem amatérský boxer, já dokážu vyřídit kohokoliv,“ následovanými otázkou, čemuže se ve volném čase věnuje Corbyn. Jeho odpověď zněla: „Já jsem amatérský běžec.“ Co je to za politika, který uteče z boje?
I v druhém manželství sáhli Corbyn s chotí na inovaci anglikánské církve z 16. století: rozvod. Hlavním důvodem byl spor obou manželů o vzdělání jednoho z jejich třech synů. Zatímco Claudia chtěla, aby šel syn Ben studovat na výběrové gymnázium, Corbyn trval na místní všeobecné střední škole. Corbyn se očividně staví přezíravě vůči soukromému podnikání.
Corbynova třetí manželka Laura je původem Mexičanka a živí se jako obchodnice s fair-tradeovou kávou z Mexika. Co může být pro britské hospodářství horší než import zboží, který snižuje HDP, na kterém se Britové tolik nadřeli?
Manželství Jeremyho a Laury je ohrožením tradice britských rodin — jde totiž po všech stránkách naprosto špatným příkladem: on je o dvacet let starší, ona je cizinka. Jestli se v takové herezi zhlédne britská mládež, za pár let zbude z Británie jeden velký tavící kotel nekontrolované levičácké lásky.