Budoucnost českých inovací

Jiří Dolejš

Levice by neměla přes fiskální otázku zapomínat na inovace. Malá země jako Česká republika by měla vsázet spíše na lidskou tvořivost a šikovnost při šíření aplikací, to však nic nemění na tom, že může dosáhnout světových objevů.

Politická levice často volá po větší fiskální stimulaci růstu. Je přitom zřejmé, že malá země si nemůže dovolit tak velkorysou expanzi veřejných výdajů jako USA nebo Čína. Špatně zaměřená fiskální stimulace v malé zemi může snadno vést k tomu, že nepomůžeme sobě, ale našim zahraničním obchodním partnerům, a že budoucí výnosy z těchto výdajů nebudou stačit na umoření půjček pro podobnou expanzi nezbytných.

V strukturálně zaostalejších oblastech nestačí stimulace poptávky, jakkoli má významnou sociální funkci. Stát musí aktivněji ovlivňovat i nabídkovou stranu. Důležité pak je, jak rychlý bude účinek veřejných investic a kam nasměrují strukturu ekonomiky, aby nás v určitá časové perspektivě učinila konkurenceschopnějšími. Proto nestačí jen nalít kvanta peněz do vyprahlých penězovodů: je třeba vytipovat a využít takzvané „chytré investice“.

Důležitým východiskem je analýza multiplikačních efektů různých investičních politik. U infrastrukturních projektů jde především o zvládnutí efektivního řízení investičního procesu, aby se předešlo situacím předražených a nedostavěných velkých dopravních staveb. Často se také mluví o zachycení strategických technologií. Také Evropská unie chce být územím masově využívajícím high-tech a inovace, které jsou skutečně klíčovým nástrojem rozvoje.

×
Diskuse
JK
July 23, 2015 v 23.12
patentování léků
"Copak by kupříkladu lék proti HIV měl být chráněn a neměl by tak být přístupný všem?"

Léky proti HIV jsou chráněny, a právě proto jsou vůbec někomu přístupné. Kdyby totiž chráněny nebyly, nikomu by se nevyplatilo vkládat ty příšerné peníze do jejich vývoje, a nikdy by nevznikly.

Mimochodem, je snad zbytečné připomínat, že ten vůbec nejužívanější lék proti HIV byl objeven a patentován v ČR, a přináší do státního rozpočtu stovky milionů ročně. Není to krásný příklad inovativní ekonomiky?
July 24, 2015 v 7.42
hranice ochrany
díky za připomínku - možná by bylo přesnější se ptát jak vysoká má být bariera patentové ochrany aby bylo možné nápady jiných rozvíjet.
Nebylo myšleno mít vše hned zadarmo, ale aby nebylo přepatentováno - o tom že v medikamentech je často až nehorázný byznys asi víte víc než já.
A je tu i hledisko uživatelské. Teprve difůze úspěšných inovací z nich dělá ekonomicky dostupnou věc ...a o to přeci jde.