Sociální pracovníci upozorňují na násilí páchané na lidech bez domova
Radek KubalaPeticí chtějí sociální pracovníci a pracovnice, sdružení ve skupině Kritická sociální akce, upozornit na případy násilí ochranky hlavního pražského nádraží vůči lidem bez domova. Sběr podpisů ve středu zahájili happeningem.
Sociální pracovníci a pracovnice z neformální skupiny Kritická sociální akce začali od středy sbírat podpisy pod petici, která má upozornit na časté napadání lidí bez domova v prostorách pražského hlavního nádraží. Sběr podpisů zahájili happeningem, který měl na chování ochranky upozornit. Zúčastnilo se ho více než sto lidí.
Organizátoři upozorňují na výpovědi mnoha osob bez domova, které poukazují na útoky ochranky. Ty vedly ke zraněním, zlomeninám, pohmožděninám a vyraženým zubům. „Vymahatelnost práva je u sociálně vyloučených osob tradičně nízká, protože se bojí jít na policii. V minulosti byly často odmítnuty, slyšely, že policie s tím nemůže nic dělat,“ uvedla sociální pracovnice Rad Hetmánková.
„Lidé bez domova jsou v prostoru nádraží pravidelně napadáni pracovníky ostrahy, kteří mají zajišťovat bezpečnost. Měli bychom se ptát, zda se nejedná o násilí z nenávisti, anebo o strukturální násilí proti skupině osob,“ dodala Hetmánková. Autoři petice dále upozorňují na výzkumy, podle kterých jsou lidé bez domova častým terčem útoků na ulici.
Martin Hamšík, tiskový mluvčí společnosti Grandi Stazioni, která má budovu hlavního nádraží v pronájmu, však nařčení odmítá. „Žádné informace o násilí v budově nádraží nemáme, takové obvinění slyším poprvé,“ řekl Hamšík Pražskému patriotovi. Vše je podle něho v souladu se zákonem a předpisy, kterými se chování v budově nádraží řídí.
Zkušenosti s násilím vůči znevýhodněným osobám má však i terénní pracovnice Anna Hausnerová. „Ačkoli se snažíme s kolegy přesvědčit oběti, aby tyto incidenty hlásily policii, je to většinou marné. Řada lidí se setkala s odmítavým nebo zlehčujícím přístupem ze strany policie, jiní mají obavu, že násilník se o jejich výpovědi dozví a bude se mstít.“
Kritická sociální akce je neformální skupina prosazující takzvanou kritickou sociální práci. Ta se vyznačuje tím, že využívá politické nástroje k upozorňování na sociální problémy a jejich řešení.