Profesory kádrovati

Martin Profant

Kauza prezidentova neudílení profesur vstoupila do druhého dějství. V zásadě zbytečná ceremonie však podle Martina Profanta nevyjadřuje oprávnění prezidenta profesuru udělit, ale závažnost, kterou tomuto jmenování stát přiznává.

Petr Uhl v Právu z jedenáctého května navrhuje usilovat o podání ústavní žaloby na českého prezidenta. To pro okázalé pohrdání právem a akademickými svobodami v kauze nejmenování tří profesorských kandidátů. Osobně si myslím, že by se to Miloši Zemanovi líbilo, byl by v centru pozornosti a bojoval boj, který by sotva mohl prohrát.

Naše noviny stojí v první linii boje za svobodnou novinařinu a lidská práva. Podpořte nás a přidejte se k nám!
×

Hůř by na tom byli ti odmítnutí kandidáti. Adeptům profesury obecně nepadne role oběti. Inteligentní, ješitní a sebestřední, většinou museli udělat pár věcí, na které nemohou být hrdí. Cesta k úspěchu ve vyhladovělých podmínkách českých vysokých škol není procházka pro lidi se slabým žaludkem a bez ostrých loktů. Zároveň se od nich očekává, že budou ztělesňovat ideál profesora z oněch starých, dobrých časů, které sice nikdy nebyly, ale tím více utvářejí naši kolektivní paměť.

Média by ve sporu se Zemanem stála spíše na jejich straně, ale v zájmu veřejnosti by proprala každý detail z jejich života, každou banální příhodu či nevinnou nešikovnost by na pozadí řečeného ideálu zkarikovala do potrhlého podivínství či náznaku špatného charakteru. Co snese politik, to pravděpodobně zničí akademika.

Zeman útočí

Prezident Zeman zaútočil zkušeně, vybral si zranitelné kusy, šmouhy a rány z minulosti si nevymyslel, jen zveličil a otevřel. Poprvé to vlastně vyšlo, stádo profesorských kandidátů se nesevřelo, a kdyby bylo jen na něm, nechalo by Putnu padnout. Až na výjimky by všichni kandidáti přijali jmenovací dekrety z rukou muže, který si v rozporu se slušností i zákonem osoboval právo je kádrovat.

Akt jmenování profesorů prezidentem republiky je slavnostní záležitost. Mohli bychom ho interpretovat jako obskurní přežitek z doby konstituční monarchie. Byla by to ale škoda. Zatímco František Josef I. měl faktické právo profesora odmítnout a v procesu jmenování hrála c. a k. správa aktivní roli, pozdější republikánský vývoj (relikt se nevyvíjí) vedl k tomu, že prezident jmenovacím aktem jen uznává rozhodnutí o profesuře, které učinila příslušná akademická obec. Jinak v zásadě zbytečná ceremonie tak nevyjadřuje oprávnění prezidenta profesorský titul udělit, ale závažnost, kterou tomuto jmenování stát přiznává.

Prezident Zeman zaútočil zkušeně, vybral si zranitelné kusy, šmouhy a rány z minulosti si nevymyslel, jen zveličil a otevřel. Poprvé to vlastně vyšlo, stádo profesorských kandidátů se nesevřelo, a kdyby bylo jen na něm, nechalo by Putnu padnout. Foto web Miloše Zemana

Být či nebýt profesorem

Oč vlastně přijde docent, který se rozhodne nepřijmout Zemanovo jmenování? Nesmí oficiálně používat honosnější titul, jeho profesura by mohla chybět při rozhodování o udělení či prodloužení akreditace studijního oboru; a možná jsou některé mzdové řády té které vysoké školy konstruovány tak, že v nich profesura hraje roli. Kromě formálního používání titulu jsou to všechno obtíže, které může vyřešit akreditační komise, rektor univerzity a její senát, aniž by bylo třeba jakkoliv měnit kterýkoli zákon.

Přiznávám trochu zlomyslnosti. Přál bych Milošovi Zemanovi, aby mu všechny jmenovací profesorské dekrety zůstaly nevyzvednuty kanceláři až do konce prezidentského období, protože od něj si cti dbalý člověk jmenování nepřevezme. Ale víc bych si to přál proto, aby se tak odvrátila novela zákona, která by prezidenta z procesu udělování profesur vyřadila. Osobně si myslím, že ten symbolický akt, ve kterém prezident vzdává úctu vzdělání, je dnes mnohem potřebnější než za císaře pána. A že by byl o to cennější, kdyby si ho uhájila samotná vysokoškolská veřejnost.

  Diskuse
  Trefné, i s trochou té zlomyslnosti, ale Martine, co ta monarchistická nostalgie závěrem? "Prezident vzdává úctu vzdělání". To mě podrž. Republikanismus není relikt, který se nevyvíjí.
  PK
  May 14, 2015 v 10.18
  Jestliže se na tom shodne celá akademická obec
  jako na aktu občanské neposlušnosti, tak proč by nemohli noví profesoři fungovat bez jmenování?

  Jestliže rektor uznává nového profesora, jestliže ho uznává akademický senát, proč by nemohl nový profesor prostě normálně používat svůj titul?

  K oficiálnímu jmenování může dojít až za nového prezidenta. Proč ne? Osobně se domnívám, že jak těm třem odmítnutým, tak těm, kteří by se s nimi solidarizovali a tituly nepřevzali, by celá záležitost jenom přidala na popularitě. Ještě za 20 let to budou dávat na večírcích k lepšímu.
  JK
  May 14, 2015 v 10.42
  faktická poznámka
  1/ 42 z těch 45 profesorských dekretů bylo už podepsáno, příslušní kolegové jsou tedy profesory (tuším k 1.5. 2015), samotný akt předání na tom nic nemění (dekret může přijít i poštou nebo nepřijít vůbec, řada mých kolegů se různých slavnostních předání z řady důvodů v minulosti také neúčastnila, to je zcela běžné a na jmenování to nic nemění)

  2/ pan rektor už vydal pokyn, aby na se naše dva kolegy z UK vztahoval mzdový stupeň, který zpravidla předpokládá profesuru, takže finančně o nic nepřijdou

  3/ "šmouhy a rány z minulosti" si v případě kandidátů z UK pan president (nebo jeho mluvčí) z velké části vymyslel.
  PK
  May 14, 2015 v 10.46
  Přesně to jsem chtěl slyšet, pane Konvalinko
  Samozřejmě. O mzdovém tarifu rozhoduje rektor, ne prezident. I o tom, co má kdo napsáno na vizitce a na dveřích.

  Ledaže by Ovčáček chodil po univerzitách a přečmárával tituly "Prof." na dveřích ... Ale ten má teď stále ještě jiné úkoly, že. Ten zpropadený článek ne a ne najít ... :-)
  MF
  May 14, 2015 v 14.5
  Dotaz Honzovi Konvalinkovi
  Proč UK nezveřejní podklady ke jmenovacímu řízení dotyčných, aby si zájemci mohli ověřit, zda skutečně bylo vše v pořádku? Totéž bych očekával se spisem z řízení Putny.
  Místo toho, co by byla otevřená hra (jedná se o proces, který je veřejný), se pracuje s výkřiky do médií.
  ??
  May 14, 2015 v 15.45
  " z rukou muže, který si v rozporu se slušností i zákonem osoboval právo je kádrovat."
  V pripade Putny pokud si pamatuji neuvedl duvody. Nabizel se jeden ktery mohl byt zavazny (sexualni natlak na studenty), ale samozrejme by bylo velmi problematicke jej uvest a prokazat. Jako ve vsech pripadech sexualniho obtezovani, at uz hetero, nebo homosexualniho to je slozita zalezitost a ne kazdy na to ma zaludek. A gentleman prezident, by jej proste nezverejnil. Co se tyce tech novych pripadu. Na internetu se vedou diskuze, zda ma moralka byt soucasti hodnoceni naroku na titul. Nikdo ze vzdelancu mi neodpovedel na otazku (polozenou v souvislosti s Putnou), zda by souhlasili s udelenim titulu profesora Mengelemu, jehoz vyzkum byl nesporne hodnotny ?
  MK
  May 14, 2015 v 17.46
  Pane Kuchejdo,
  Mohl byste prosím vyjmenovat objevy, které Mengele udělal?
  A zcela obecně by bylo u těchto věcí záhodno rozlišovat profesní a obecnou morálku.
  May 14, 2015 v 21.8
  Pane Profante, to jste snad nemyslel vážně, když jste napsal
  o těch třech adeptech na profesuru, že jsou "inteligentní, ješitní a sebestřední, většinou museli udělat pár věcí, na které nemohou být hrdí. Cesta k úspěchu ve vyhladovělých podmínkách českých vysokých škol není procházka pro lidi se slabým žaludkem a bez ostrých loktů." Já z nich nikoho osobně neznám, ale Vy třeba ano.
  Pro mne to jsou oběti svévole a pohrdání pravidly a právem jednoho člověka (Miloše Zemana), které znám tolik, že jsem v druhém kole prezidentských voleb vstal z postele a na vozíku jsem se nechal dotlačit do blízké školy, kde mi do přízemí snesli urnu a já volil ... Karla Schwarzenberka, i když s ním politicky téměř v ničem velmi nesouhlasím. Ale neškodil by tolik.

  Že by ústavní žaloba udělala Zemanovi radost? To je mi jedno, ale nemyslím si to. Pozoroval jsem reakce Václava Klause, když se Senát stavěl proti němu na zadní. Od Klause se Zeman příliš neliší. Odpor proti Zemanovi by už jen přípravou (byť neúspěšnou) ústavní žaloby vzrostl.
  MF
  May 14, 2015 v 21.24
  "Já z nich nikoho osobně neznám"
  To je nejlepší, nic neznat, nic nevědět, ale vykřikovat o ústavní žalobě. Chtělo by to přece jen trochu racionality.
  PK
  May 14, 2015 v 21.45
  "Nic neznat, nic nevědět"
  Ale víme, a známe. Zemana přece známe všichni. A Fraňka, Žantovského, Bátoru a tyhlety výtečníky rovněž. Myslím, že jsou profláklí ažaž.
  + Další komentáře