PEGIDA a temnota xenofobie

Jiří Dolejš

V Německu vzniklo xenofobní hnutí PEGIDA. Na demonstracích, které organizuje, se už týdny scházejí v různých městech tisíce protiimigračně naladěných Němců. Vlna xenofobie a nacionalismu není jen německý problém.

V reakci na imigrantský problém vzniklo v sousedním Německu xenofobní hnutí PEGIDA (Patriotische. Europäer gegen Islamisierung des Abendlandes). Hnutí má blízko k novému subjektu na německé scéně, protievropské AfD (Alternative für Deutschland), která má ve hnutí své zástupce — pozorovatele. Pod jeho vlajkou se už týdny scházejí v různých městech tisíce protiimigračně naladěných Němců. A pochopitelně přitahuje i otevřeně extrémně laděná uskupení jako např. fotbalové Hooligans.

Naše noviny stojí v první linii boje za svobodnou novinařinu a lidská práva. Podpořte nás a přidejte se k nám!
×

Němečtí Zelení (Die Grüne) obvinili zejm. bavorskou CSU, že tomuto hnutí nepřímo pomáhá, podobně jako křesťanští konzervativci pomohli vytvořit prostor pro legální etablování AfD. CSU se chystá podpořit i požadavek na rychlý zpětný odsun uprchlíků. Angela Merkelová se ve svém novoročním projevu kriticky zmínila o PEGIDA, ale zároveň vyzvala k většímu pochopení pro požadavky tohoto hnutí. Obdobně se k problému staví FDP.

To SPD je přeci jen kritičtější. Gerhard Schröder obvinil PEGIDA, že rozdmýchává předsudky a intoleranci. A předsedkyně německé Levice (Die Linke) Katja Kipping vyzvala další parlamentní subjekty ke společné demonstraci proti rasismu a za otevřenou Evropu a Německo, jako hrázi proti současné vlně demonstrací organizovaných hnutím PEGIDA.

Pod vlajkou hnutí PEGIDA se už týdny scházejí v různých městech tisíce protiimigračně naladěných Němců. Caruso Pinguin, Flickr

5. ledna se v Drážďanech, městu ovládaném CDU, kde je silná i AfD, ale i otevřeně nacionalistická uskupení, sešlo na demonstraci PEGIDA na osmnáct tisíc účastníků. Situace je vážná a reagují na ni už i církve. A nejen němečtí evangelíci v nejvíce ohrožených spolkových zemích. V listopadu 2014 dokonce vyzval papež František v Cařihradu s pravoslavným patriarchou Bartolomějem k soužití s muslimy.

Většina lidí zjevně zatím neztrácí rozum. Slavná kolínská katedrála například nedávno zhasla své osvětlení jako výraz odporu vůči xenofobii akcí PEGIDA. Podobně drážďanská továrna na Volkswagen tak symbolicky vyjádřila, že kde kráčí PEGIDA, tam nastává temnota. Vznikla také petice „Für ein buntes Deutschland“ (Za pestré Německo), která sbírá podpisy proti antiislamistické politice PEGIDA a od konce minulého roku jich už získala více jak 300 tisíc.

Je dobrým signálem, že právě Německo, které zažilo hrůzy z éry nacionálního socialismu, je schopné aktivně reagovat. Novému premiérovi Durynska (Bodo Ramelow z Die Linke) ale hrozí soudní řízení v Sasku za účast na antinacistické akci v Drážďanech v roce 2010. Sám nabídl vzdát se poslanecké imunity a označil toto řízení za zastrašování kritiků narůstající xenofobie.

Vlna xenofobie a nacionalismu není samozřejmě jen německý problém. Jsou nejen kritizované kyjevské pochody ukrajinských nacionalistů, ale i ruské marše, které zase organizují ruští nacionalisté v den „národní jednoty“.

Podstatná je reakce společnosti. Ve Švédsku, kde je 16 % populace imigrantů, nosili místní občané po nedávném pumovém útoku na tamější mešity srdíčka a další vyjádření podpory práva na svobodné vyznávání víry. V České republice, kde je jen 3,9 % populace imigrantů (1,9 % s trvalým, 1,90 s dočasným pobytem a 0,2 % asylantů) a muslimové z nich tvoří jen nepatrnou část, by občanská společnost neměla být pasivní vůči nástupu tohoto druhu xenofobie.

Když se poslanec Okamura na svém FB profilu přihlásil k výzvě, aby lidé přestali kupovat kebab u muslimů, sklidil, myslím, dost logicky především posměch. Až příliš tento jeho výrok ale připomíná nápisy z hitlerovského Německa „Deutsche! Kauft nicht beim Jüden“.

Ve společnosti se takto postupně snižuje rezistence vůči neomaleně propagované xenofobii. A hnutí PEGIDA, úspěšné zejm. v sousedním Sasku, nabízí lákavě snadný obraz nepřítele a viníka všech strastí. Je proto na místě říci si, že nechceme, aby se tento způsob uvažování šířil i u nás.

Každá ideologie či náboženství jdou zneužít k agresi. Fundamentalisté z Islámského státu jsou navíc zjevně nástrojem ke geopolitickým hrátkám. Ale především sami muslimové jsou obranou proti zneužívání náboženského přesvědčení k podobným účelům. Klíčové je proto nepřistoupit na logiku kulturního konfliktu a odmítnout bigotní antiislamismus jako paušální a diskriminační vůči jednomu z hlavních světových náboženství. Abychom v boji s temnotou džihádistů sami neupadli do stejné temnoty.

  Diskuse
  January 8, 2015 v 9.24
  Dobře, ale co různé výklady o "zrnku pravdy", které na tomto šovinistickém populismu pravice nacházejí mnozí levičáci?
  January 8, 2015 v 12.29
  já v té xenofobii nějaké poznání nevidím
  metafoře o zrnku pravdy moc nerozumím - to že nějaká fobie odráží reálný problém nikdo nezpochybňuje ale kde je tady na xenofobní půdě nějaké to zrno světla pravdy, posun v poznání jak věci řešit ?
  Spíše bych řekl že se tu onou fobií zatmívá podstatný rys a to ten, že bez muslimů se těžko dá islámský fundamentalismus řešit a že nás to nezbavuje potřeby mezikulturního soužití ani humánní solidarity...
  Zní to trochu jako relativizace kritiky, její podstatou je ale právě ona xenofobie a konzervativní trvání na své kulturní výjimečnosti. I proto mne zaráží obrana, kterou vůči PEGIDA zaujala např. Lenka Procházková.
  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/lenka-prochazkova-byla-jsem-v-drazdanech-na-akci-pegida/
  January 8, 2015 v 15.53
  Tohle mnichovské "zrnko pravdy" sice není levičácké, ale je také pěkně vypečené. Já bych se nebál jít dále do minulosti. Sasíci mají Pegidu a my zase Okamuru s kebabem a prasátky - no, jsme národ švejků, ne?
  January 8, 2015 v 16.29
  Pane Kolaříku
  To jsou přeci strašná schémata, že Sasíci mají NDR v krvi a že Češi jsou Švejkové. Tím nic nevysvětlujete, jenom kreslíte karikatury založené na vlastních předsudcích.
  MP
  January 8, 2015 v 16.33
  Milanovi Znojovi
  Nemám rád facebook a hlásit se na něj kvůli tomu nebudu, ale lavinovitě se šířící fotografie jedlíků kebabu jako reakce na Okamuru jsou sice švejkovská reakce, ale v to nejlepším slova smyslu. Ostatně protestovat konzumací docela chutného jídla -- to bude po toaletním papíru potištěném slibem Františka Josefa I., kterak se dá korunovat českým králem, asi další z českých protestních inovací, nebo to už někde bylo?
  Horší je, že my nemáme jen Okamuru, ale také Zemana, jeho antiislámismus je mnohem nebezpečnější.
  January 8, 2015 v 17.13
  Martinu Profantovi
  Zeman? No, právě a nejenom. Jdu si dát raději kebab.
  January 8, 2015 v 18.14
  Pane Kolařík
  Doufám, že chutnalo. S tou Dolejšovou CDU v Drážďanech je to ovšem také vedle jako ta jedle.
  January 8, 2015 v 20.9
  P.Kolařík
  myslím že postoj mainstreamové CSU a CDU je naopak velmi důležitý. To že konzervativci a křesťané jsou na muslimy alergičtější než liberálové či levičáci je logické.
  Jde o to aby s použitím "zrnek pravdy" jako důležité strany neposouvali atmosféru směrem k větší a hlavně nerozlišující xenofobii. Že vládnou v hl. městě Saska jim to jen usnadní. Po útoku v Paříži to jistě není ani v jiných spolkových zemích nevýznamné. Je o nakažlivou záležitost.
  Saské podhoubí je možná vstřícnější, ale zelení to v Mnichově dělají zřejmě s ohledem na určitou vstřícnost CSU vůči PEGIDA a možným problémům v Bavorsku. Tomu asi víc porozumíte vy. Ale to že extrém ožije i jinde je více než pravděpodobné.
  MP
  January 8, 2015 v 20.34
  Jiřímu Dolejšovi
  Ano, důležitý je. A taky jasný, to jest vůči Pediga odmítavý. O tom, že v těch Drážďanech byla pro demonstranty Merklová nepřítel spíše č.1 než 2 ani nemluvě.
  PM
  January 8, 2015 v 20.44
  Pediga je nepřítelem tomu nacionálně orientované, komu bere hlasy u urny
  kdopak to asi bude.........otázal bych se
  + Další komentáře