V Praze a Brně demonstrovaly stovky lidí za pomoc syrským uprchlíkům

Redakce DR

Přes čtyři sta demonstrantů se sešlo Úřadem vlády v Praze a na Moravském náměstí v Brně. Při příležitosti Mezinárodního dne migrantů vyjádřili svůj nesouhlas s vládním rozhodnutím nepřijmout do ČR ani patnáct nemocných syrských dětí a jejich rodin.

Více než čtyři stovky demonstrantů se dnes sešly před Úřadem vlády v Praze a na Moravském náměstí v Brně, aby při příležitosti Mezinárodního dne migrantů vyjádřily svůj nesouhlas s vládním rozhodnutím nepřijmout do ČR ani patnáct nemocných syrských dětí a jejich rodin.

Když chcete pochopit, co se děje v domácí politice, stačí číst Deník Referendum. Podpořte nás!
×

„Vysoká účast na demonstracích ukázala, že lidé v ČR nejsou lhostejní vůči situaci milionů uprchlíků před největší humanitární katastrofou dneška, a že jsou připraveni jim pomoci. Považujeme to za jasný apel na Vládu ČR, aby navídla domov alespoň patnácti nemocným syrským dětem a jejich nejbližším,“ uvedla Eva Dohnalová z Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty v ČR.

Na demonstraci v Praze vystoupili mimo jiné zástupci Syrské svobodné komunity v Česku Dr. Hassan Sharfo a za Iniciativu pro svobodnou Sýrii Rachid Khalil, stejně jako studenti gymnázia Přírodní škola, kteří vyjádřili solidaritu se syrskými dětmi. Vrcholem demonstrace bylo představení umělecké skupiny Spitfire Company „Pevnost bez hranic“, připravené ve spolupráci s Amnesty International ČR. Na závěr pražské demonstrace se držela minuta ticha za syrské uprchlíky a zástupcům Vlády ČR bylo předáno písemné prohlášení, ke kterému se připojily desítky nevládních organizací, občanských iniciativ i význačných osobností.

V Brně zazněly příběhy dvou syrských uprchlíků, zástupci iniciativy SYRECZECH zde také přečetli vyjádření syrských organizací v ČR. Lidé měli možnost přímo na místě darovat teplé oblečení, přikrývky a boty v rámci sbírky na podporu syrských běženců v uprchlických táborech na hranicích Sýrie.

„Doufáme, že i díky dnešním demonstracím vláda své odmítavé stanovisko přehodnotí. Jde o malé gesto solidarity, které přitom může zachránit životy konkrétních lidí. V situaci, kdy ČR zaznamenává nejmenší počet žádostí o mezinárodní ochranu za posledních 25 let, to lze považovat také za morální povinnost,“ uvedl Marek Čaněk z Multikulturního centra Praha.

Válka v Sýrii za sebou dosud zanechala více než 200 000 mrtvých. Na 9 milionů Syřanů bylo nuceno opustit své domovy, z nichž 3 miliony uprchly do zahraničí — především Turecka, Libanonu a Jordánska. Během nedávné konference se evropské státy zavázaly nabídnout domov 100 000 syrských uprchlíků. Česká vláda však jakýkoliv konkrétní závazek stále odmítá.

  Diskuse
  December 26, 2014 v 11.39
  Kdy budou tisíce lidí demonstrovat za to, aby původci těchto neštěstí byli soudně stíháni? Kdy budou potrestání agresoři za válečné zločiny? Nebo jako naprostí idioti budeme jen pořád řešit následky, aniž bychom se pokusili zastavit příčiny? Kdy se lidé přestanou bát mocných a dokáží je postavit před soud? Nebo je to možné jen po převratech, čí prohraných válkách? To bychom se pak, jsou členové vítězných formací, spravedlnosti nikdy nedočkali a zůstalo nám jen to hašení požárů. Chmurná vyhlídka. Ale kdyby se zase neprotestovalo jen proti nepřijetí uprchlíků, ale prostestovalo se proti tomu, že vinící útěků sedí nejvýše......
  MF
  December 26, 2014 v 22.35
  Studenti gymnázia demonstrovali. Nejspíše ještě s plackami "Volím Karla".
  ??
  December 27, 2014 v 17.14
  Stovky ?
  Napocital jsem jich dvanact .
  December 28, 2014 v 11.23
  Stovky.
  Když je třeba, jsou jich stovky. Ba i tisíce.
  Ale mě pořád nejde z hlavy, jak to bude dál s tou péčí o uprchlíky. Takový exodus přece nevznikl jen tak, pro nic, za nic. Někdo se o něj přičinil. Tak proč by náklady pomoci měli nést ti, kteří situaci nezavinili, kteří z ní neprofitují? Protože stále žijí lidé, kteří situaci zavinili a kteří z ní profitují, měli by ti mladí lidé vehementně požadovat, aby tito viníci nesli náklady svého konání. To je tak prostě logické, že je až zarážející, že ti mladí lidé nejsou schopni tuto věc domyslet.
  Jsou tam sice přítomní i lidé z "neziskovek", pro něž je tragedií, že nebudou moci čerpat peníze na emigranty, ale většina jich jistě není.
  Co je na tom solidárního, když budeme špinavému byznysu vytvářet podmínky pro jeho expanze, když budeme za něj řešit důsledky jeho konání? Co tím, kromě jeho posílení, dosáhneme? Tohle ty mladé opravdu nenapadne?
  December 28, 2014 v 14.15
  "Totální vymaštěnec"?!
  Pane Kolaříku, znovu a znovu mne šokuje, s jakou lehkostí a samozřejmostí používáte urážky.
  MF
  December 28, 2014 v 14.24
  On ví, že mu to projde
  Pavel K. velmi dobře ví, že mu rutinní urážení diskutujících projde. Užívá si toho, že je v Čechách, nikoli ve svém Mnichově, kde je pořádek. Asi něco an způsob těch opileckých výprav západních turistů do Prahy
  Tady na DR sice existuje diskusní kodex, ale po českém zvyku jeho dodržování není vyžadováno.
  DU
  December 28, 2014 v 21.21
  Když Rakousko přijímalo statisíce emigrantů z ČSSR,
  taky nám mohli vzkázat, že situaci mají řešit ti, kteří ji zavinili, tedy nikoli rakouské instituce, pane Ševčíku, že...

  Možná že rutinní urážení někomu v Čechách prochází, pane Fraňku, ale u nás na Moravě na nějakou tu urážku nehledíme a zabýváme se obsahem. Třeba v Čechách nebo v Bavorsku taky někdy...
  December 29, 2014 v 7.7
  Není stejný případ přijímat emigranty, kteří odcházejí ze země pro nesouhlas s její politikou a ty, kteří utíkají, aby si zachránili holý život. Navíc je také emigrace a emigrace. Jestliže některá země příjala vzdělané odborníky, její zátěž byla oproti té, která příjímá nevzdělané emigranty, navíc z jiné kultury, nesrovnatelná. Nemluvě o tom, že v sedumdesátých letech byl na Západě hlad po pracovní síle, což zde v současnosti zcela jistě není.
  Chtěl bych se ohradit proti tomu, že by se u nás, na Moravě, na nějakou tu urážku nehledělo. My, skuteční Moraváci, nejsme nekulturní a dokážeme diskutovat slušně.Samozřejmě až na vyjímky.
  Vrátím se ke svému podnětu. Proč vlastně protestujícím nevadí, že někdo způsobí situaci, která vede k takovému stavu, že lidé musejí prchat ze svých bydlišť, aby nepřišli o život a dokáží kritizovat jen ty, kteří nechtějí nést následky jejich konání? Přímo se pak vnucuje pochybnost o jejich motivaci, či inteligenci.
  PH
  December 29, 2014 v 10.55
  Byl jsem na té demonstraci v Praze
  protože se stydím, jak se naše vláda chová. Kolik našich uprchlíků jen přijala Evropa v letech 48-89! O genocidě dětí prováděné v Sýrii viz http://blisty.cz/art/75919.html.

  Škála odpůrců na místě byla pestrá - islamofobové, umírnění náckové, maskovaní (také náckové?) s pochodněmi. Někteří z nich s transparenty, ale zmohli se jen na pár výkřiků.

  A vůbec je mi stydno i za ty, kteří se vždy objeví jako pijavice a začnou vyčítat lidem, kteří veřejně projeví svůj názor, že to nebo to (jak zaznělo od odpůrců přímo na místě, že proč ne naše děti, či proč ne ukrajinské, nebo zde ABSURDNĚ "Volím K., proč nedemonstrujete proti těm jiným" atd.).
  S některými z oponentů před úřadem vlády jsem mluvil a ptal jsem se jich, proč neuspořádají vlastní demonstraci na podporu našich/ukrajinských dětí? Přesto mi bylo jejich jednání srozumitelnější a tak vzkazuji všem oponentům zde: choďte také demonstrovat na demonstrace proti demonstracím, ulevíte si hned!
  A posílíte naše počty, protože pouze někteří šťouralové si všimli, že nás bylo jen dvanáct!
  MF
  December 29, 2014 v 12.4
  Jedná se o problém, na který nám běžné představy o "dobru" nevystačí.
  Islamizace Evropy je problém, přestože to levicoví intelektuálové programově ignorují. Rozvracení tradičních společností je velmi nebezpečné sociální inženýrství.
  Emigrace bude dána nejen válkami, které vyvolali ti, kteří, jak pan Ševčík píše, na sociální problémy dané přistěhovalstvím nebudou nikdy doplácet. Další emigrace bude postupně dána různými postupně nastupujícími ekologickými katastrofami.
  Co s tím? Na to nadšení středoškolští studenti s plackami Karla nebo neziskovky myšlenkově stačit nebudou...


  + Další komentáře