Muzikanti v Brně pořádají benefici pro Gazu
Bronislav FarkačHudební happening na podporu obětí konfliktu v Gaze se koná v Brně právě dnes. Na pouliční busking pak bude navazovat ve středu 13. srpna Pochod za solidaritu s Gazou.
Benefiční busking (pouliční vystoupení s výběrem dobrovolných příspěvků) pro Gazu připravuje iniciativa muzikantů a muzikantek volně sdružených v iniciativě Benefiční busking Brno. Ta v Brně nepravidelně organizuje pouliční happeningy.
Cílem čtvrtečního happeningu, který proběhne v Brně od 16.45 na ulici Česká, je vyjádření solidarity s oběťmi války v Gaze. Pouliční happening bude spontánní, do poslední chvíle nebudeme vědět, jací muzikanti a muzikantky vystoupí. Večer, v 19.30, budou následovat koncerty v kavárně Tři Ocásci. Účast tam zatím potvrdili Aleš Jiroušek a Mizuki Nakeshu.
Benefiční busking Brno v minulosti zorganizoval například happening pro Sýrii, současná akce navazuje na demonstraci pro mír v Palestině, kterou před dvěma týdny svolali v Brně hnutí Food Not Bombs Brno a Mezinárodní hnutí Solidarity. Další z brněnských akcí bude Pochod za solidaritu s Gazou, který se uskuteční ve středu 13. 8.
Mají hudebníci vztah k záležitostem, o kterých je řeč? Vybavuji si teď třeba folkaře, co si říká Hledání, který má přímo píseň, která se zabývá Blízkým východem. Nebo má koncertní forma spíš spojit příjemné s užitečným a snažit se informovat touto cestou?
Hudební vystoupení je forma vyjádření solidarity s oběťmi konflikt, na místě se sejde různorodá skupina, tak těžko mluvit za všechny. Ale i když muzikant/ka nejde tak přímo a ostře k věci ve své tvorbě, jako právě výše zmíněný autor, neznamená to, že nemá své politické názory a postoje, i když do hudební tvorby se třeba nepromítají. Hraní na ulici je pak úžasná možnost oslovit přímo lidi, ke kterým by se téma jinak nedostalo.
Podle organizátorů je cílem projevit solidaritu s lidmi postiženými válkou v Gaze a zároveň na jejich utrpení upozornit brněnskou veřejnost. Jeden z organizátorů Peter Tkáč, Deníku Referendum řekl: „Existuje několik možností, jak se angažovat pro mír v Palestině. Asi nejjednodušší je podepsat nějakou online petici nebo začít s bojkotem izraelských výrobků. No a samozřejmě nezapomenout přijít ve čtvrtek na happening a ve středu na demonstraci.“
Tkáč připomněl, že akce k solidaritě s Gazou a k odsouzení útoků se konají po celém světě. Například v Londýně pochodovalo před izraelskou ambasádu několik desítek tisíc lidí. V New Yorku obsadili aktivistky a aktivisti Jewish Voice For Peace kancelář „Přátel izraelské armády“ a četli jména obětí. Několik jich bylo přitom zatčeno.
V pondělí se v Británii uskutečnila blokáda firmy vyrábějící součástky pro izraelská bezpilotní letadla — drony. „Bohužel někde, například v Paříži, se vyskytly i antisemitské útoky, což odsuzujeme. Kritika izraelské politiky nemůže být zaměňována s antisemitismem a stejně tak ani s podporou Hamásu,“ uvedl Tkáč pro Deník Referendum.