V Gaze už přes 500 mrtvých, tlak na příměří narůstá
Petr JedličkaIzraelské bombardování palestinského pásma a odstřelování Izraele z Gazy trvá už čtrnáct dní. Poslední týden jej navíc doplňují pozemní akce. K zastavení palby vyzvaly už i Spojené státy. Podle kritiků ovšem licoměrně.
Na 330 palestinských civilistů, 180 ozbrojenců Hamásu a dalších militnantních organizací, dva civilisté z Izraele a 18 izraelských vojáků. Tak vypadala v pondělí 21. července bilance obětí současné krize v Gaze a odvetných akcí na izraelském území podle odhadů OSN.
Bombardování a odstřelování palestinského pásma pokračuje už čtrnáctým dnem. Sedmým dnem jej navíc doplňují pozemní útoky.
„Boje se přesunuly do hustě osídlených oblastí, civilních obětí tak rychle přibývá. Část obyvatel z likvidovaných lokalit uprchla, ale někteří se rozhodli zůstat (...) Dnes v noci překročil počet zabitých na palestinské straně symbolickou hranici pěti set, a tak i zahraniční tlak na okamžitý klid zbraní narůstá,“ shrnul aktuální situaci dopisovatel BBC Jonathan Marcus v pondělním vysílání stanice.
Pro zastavení bojů se v posledních dnech vyslovily nejen humanitární agentury OSN a arabské země, ale i Rada bezpečnosti OSN, a to včetně Spojených států. Podle pozorovatelů se rámci izraelské operace množí incidenty typu likvidace zjevně nevojenských objektů či ničení domů, v nichž umírají spolu s příslušníky Hamásu celé jejich rodiny. I Washington tak musí reagovat.
Kritici americké politicky ovšem namítají, že ze strany USA jde pořád spíše o gesta, než o tlak v pravém slova smyslu. Znalci připomínají, že Izrael nemá zájem na zničení Hamásu, ale na o oslabení bojových kapacit této organizace a všech militantní skupin v Gaze — a že Spojené státy jej v tomto stále podporují.
Od 7. července zasáhla izraelská armáda v Gaze oficiálně 2800 cílů. Na Izrael dopadlo zároveň 1497 raket a střel různého typu, většinou domácí výroby.
Čtyřiačtyřicet procent z 330 palestinských civilních obětí tvoří dle agentur OSN ženy a děti. 83 700 Palestinců muselo kvůli bojům opustit domovy.
Úhly pohledu a výhlídky na příměří
Izraelská vláda a armádní mluvčí se drží pořád stejné rétoriky: vojenské kapacity militantních skupin v Gaze ohrožují bezpečnost Izraele a musí být zničeny. Četná skladiště zbraní a tunely však vybombardovat nelze, a tak je zapotřebí i pozemních bojů.
Civilních obětí je prý izraelským autoritám líto a snaží je jim předcházet. Hamás však údajně používá civilisty jako lidské štíty a v rámci pouličního boje se navíc prý těžko rozlišuje civilista od ozbrojence v civilu.
Vyhlásit klid zbraní a začít zprostředkovaně jednat o příměří chce izraelská vláda ve chvíli, kdy z Gazy přestanou létat rakety a kdy palestinští ozbrojenci přestanou využívat novou síť tunelů vedoucí právě na izraelské území — anebo až zničí izraelští vojáci všechna příslušná zařízení sami.
Z palestinské strany zaznívá jeden hlas od samosprávy na Západním břehu, která odsuzuje izraelské masakry a jejíž zaměstnanci už několik dní stávkují, ale jež zároveň vyzývá militanty v Gaze, aby přestali odstřelovat Izrael. Jiný hlas pak používá přímo Hamás, který tvrdí, že Izrael nikdy Gazu nedobude a za své činy krutě zaplatí.
Hamás podmiňuje vyhlášení klidu zbraní z jeho strany zrušením blokády pásma Gazy a propuštěním svých soudruhů, jejichž svobodu s ním izraelská strana vyměnila v 2011 za Gilada Šalita, později však dotyčné znovu uvězněla.
Izrael podle všech dosavadních indicií blokádu nezruší. Může však upravit její režim, když k tomu bude (tak nebo onak) dotlačen.
Dosavadní návrhy klidu zbraní, resp. příměří připravoval vždy Egypt s pomocí Spojených států, a podobně se tomu děje i dnes. Na rozdíl od předchozích let však nemá Hamás v Egyptě oporu v silném (a pár let dokonce vládnoucím) Muslimském bratrstvu a jeho zájmy hají spíše Katar. Mnohem aktivnější jsou letos naopak Američané.
Znalci připomínají, že Izrael může vyhlásit klid zbraní, resp. příměří, i jednostranně, jak se stalo po minulém vpádu jeho armády do Gazy. Takový krok ale učiní pouze, až jeho vláda nazná, že bylo dosaženo cílů operace — nebo až bude příslušný mezinárodní tlak považovat za neúnosný.
Další informace:
The Guardian Izrael vs Gaza — Live Updates
The Guardian Gaza crisis: Barack Obama and UN call for immediate ceasefire
IPS Hamas’ Options: Bad Or Worse
BBC News Gaza crisis: UN calls for ceasefire as deaths pass 500
BBC News Gaza crisis: Has a turning point been reached?
BBC News Gaza crisis: Shejaiya assault defines grimmest day
Al-Džazíra Israel denies capture of soldier in Gaza
Al-Džazíra Israeli shelling kills scores in eastern Gaza
Je tam rada jmen. Uvedu jen tri. Smoljak, Joch, Drapal. Inu knize ma k lidu blize. Tito nemyslitele bezvyhradne podporuji Porosenkovy , Kolomajskeho a Achmetovovy gangstery.
Kdyz jsem vcera v TV slysel holandske manzele, ktery se zoufale ptali proc prisli o syna, napadla me odpoved. Protoze se smirujeme ze zlem. Nechavame ho sirit a neprotestujeme proti nemu. V techze zpravach ukazovali Porosenka, jak poklada kytku k jakemusi improvizovanemu pomniku sestreleneho letadla a zehna se pri tom. Bylo opravdu na zvraceni videt gangstera, jak slzi nad svymi obetmi. Ale nase tzv. inteligence tomu tleska.