Hlavní část izraelské operace v Gaze skončila, mrtvých téměř 2000
Petr JedličkaLetecké či dělostřelecké údery mohou dle pozorovatelů ještě pokračovat, k dalšímu pozemnímu vpádu do pásma by ale už dojít nemělo. Operace Ochranné ostří je zatím nejkrvavější akcí izraelských jednotek v Gaze od jejího vyklizení.
Zpráva o likvidaci všech nalezených tunelů, stažení izraelských vojsk z Gazy a dojednání, resp. dodržování 72hodinového klidu zbraní oběma stranami — to jsou skutečnosti, jež vedou většinu pozorovatelů v posledních dnech k závěru, že hlavní část izraelské operace Ochranné ostří v pásmu Gazy skončila.
Zástupci obou stran také jednají od úterka v Káhiře o podmínkách dlouhodobějšího příměří.
„Obě strany prohlašují, že už si další boje nepřejí. Zároveň ale nechtějí příliš ustupovat. Rozhovory navíc komplikuje i fakt, že delegace spolu nemluví, ale vše sdělují pouze egyptským prostředníkům, kteří pak tlumočí jejich stanoviska protistraně,“ hlásil do středečního vysílání BBC James Robbins, diplomatický korespondent stanice.
Dle znalců oslovených agenturami je možné, že pokud dojde k nějakému bezpečnostnímu incidentu, jestli z Gazy vyletí další rakety, nebo když odpovědné osoby v Izraeli naznají, že se objevily v pásmu nové cíle hodné likvidace, budou podniknuty další nálety či cílené odstřelování.
K druhému pozemnímu vpádu, při němž bývá vždy zabito nejvíce lidí, by ale už dojít nemělo.
Požadavky delegací
Dílčí zprávy uniknuvší z káhirských rozhovorů naznačují, že palestinská delegace složená ze zástupců všech vlivných hnutí trvá na zrušení blokády pásma Gazy, na rozšíření oblasti, ve které je dovoleno Gazanům rybařit, a na propuštění různě specifikované skupiny palestinských vězňů.
Izraelská delegace žádá naopak záruky, že palestinské skupiny nebudou v budoucnosti podnikat žádné násilné akce a že eventuální příměří potrvá déle něž několik let, jak se dělo pro předchozích ujednáních.
V jednáních se velmi, ač nepřímo angažují také Spojené státy. Obamova diplomacie si dle dalších uniklých zpráv přeje přelomovou dohodu a v jejím zájmu je připravena investovat jak do obnovy zdravotní a sociální infrastruktury v Gaze, tak do zdokonalení izraelského protiraketového systému Železná klenba.
Americký ministr zahraničí John Kerry dojednal v předposledním červencovém týdnu návrh příměří, jenž byl k Palestincům nebývale vstřícný. USA však stále podporují především Izrael, a to finančně, diplomaticky i zbrojními dodávkami.
Bilance operace