Česká televize se přehnanou vyvážeností odvrací od veřejnoprávnosti
František KostlánMinulý ředitel ČT Janeček pěstoval poklonkování politikům z „předpodělanosti“ a neschopnosti. Je jednodušší vyhovět přáním a potřebám politických stran a jejich představitelů než jim odolávat. Dvořák šel na léčbu komerční cestou.
Zpravodajství a aktuální publicistika České televize se podle všeho nachází v krizi. Nedávná stížnost dvaceti tří redaktorů zpravodajství je onou pověstnou špičkou ledovce. „Pověstná špička ledovce“ - sousloví, či chcete-li klišé, které se užívá ke zdůraznění toho, co bublá pod povrchem. Vedle toho ovšem probublávají vnitřní problémy tohoto média veřejné služby na povrch i pod vrcholem.
Jde o příznaky, které dlouhodobě ukazují na důvod, proč se ČT do krize dostala. Tím důvodem je nepochopení veřejnoprávnosti současným vedením ČT.
Ale abychom dali věc do souvislostí, ředitel Petr Dvořák a jeho spolupracovníci našli při svém příchodu do ČT na Kavčích horách instituci prolezlou neduhy, jejichž léčba nemohla být snadná. Jedním z hlavních příznaků této diagnózy byla absence kritického rozumu a kritičnosti v práci zpravodajství a aktuální publicistiky (Zprávy, Události, Události a komentáře).
Poklonkování politikům pěstoval minulý ředitel Janeček z „předpodělanosti“ a neschopnosti. Je jednodušší vyhovět přáním a potřebám politických stran a jejich představitelů než jim odolávat a prorážet cestu závějemi.
Přidávám perličku ze stížnosti těch "23 objektivistů".
"Objektivisté" se již na třetím řádku dopisu delegují jakožto zástupci veřejnosti. Nevzpomínám si, že bych Drtinovou žádal aby mne zastupovala, ale budiž.
Ovšem řádek 22 a 23 mne opravdu uchvátil. Proto cituji doslova . " Dokument adresovaný vám, předsedovi a členům rady ČT je NEVEŘEJNÝ..." Tedy zástupci veřejnosti (tedy i mne) mě zastupují neveřejným dokumentem. Naposledy mne takhle zastupovali "zvacím dopisem" a přijeli Sovětské tanky. V případě Drtinové spíše hrozí americká bezpilotní letadla, ale to není velká útěcha. Pokud tahle kolosální pitomost starému novináři unikla, pak by měl zvážit další činnost v oboru. Pokud ovšem to přehlédnutí není záměrné.
Ono by to chtělo asi nejdříve změnu zákona, aby rada nebyla politická, ta by odvolala Dvořáka a někdo kompetentní a znalý fungování veřejnoprávního média by pak teprve mohl nejen udělat pořádek mezi redaktory, ale i ve financování a tocích peněz v této instituci.
Málo, nebo spíše vůbec, se nepíše o tom, kolik a jaké firmy jsou přisáté na rozpočet ČT. Proč pak nejsou na nic peníze a kromě vaření pětkrát denně a komunistických filmů a pořadů tahle televize nic moc víc netvoří a nevysílá.
Hezký den.
1. Všechno je politika, a kdo to popírá dělá politiku. Apolitičnost je nedosažitelný ideál. Jak se mu přiblížit? Těžko, jedině snad nastavením parametrů, které budou naplňovány ryze formálně, a budou pokud možno neutrální. Toho lze dosáhnout jen budou li dány "na věčné časy" a nikdo nebude předpokládat, že instituce bude ovládat ten nebo onen. A zároveň pokud bude dosaženo dosti široké shody (rozhodně širší, než prostá většina nebo rámec zastupitelského orgánu).
2. Bohužel nikdo.
3-5. Ne.
7. Bohužel ne. Ale k tomu, aby někdo učinil správná rozhodnutí, nemusí být morální. Byť je to samozřejmě výhoda.