My, kteří máme
Petr PospíchalSociální situace mnoha rodin je nejen neúnosná, ale především již obtížně řešitelná. A jak se chudoba šíří, její projevy nás postupně otupují, přestávají nás šokovat a stávají se normou, součástí všedního dne.
Kousek za Čelákovicemi, na okraji úrodného Polabí, stranou od cesty, míjím při svých častých vyjížďkách na kole hnojiště. Je patrné i z míst, z nichž není na dohled, vytváří silný, nekompromisní přírodní zápach.
Takové to velké zemědělské hnojiště s vysokými opěrnými stěnami na betonových plochách, aby se hnůj lépe navážel i nakládal. Částečně je kryté porosty, částečně skryté za ohybem cesty. V posledních týdnech jsem tam často vídal po jednom či dvou zaparkovaných autech. Aha, myslel jsem si, asi si lidé berou trochu hnoje na zahrádku a nevěnoval jsem tomu už příště pozornost.
Ale slepotou býváme stiženi my, kteří máme. Teprve před pár dny jsem si všiml, že lidem přijíždějícím k hnojišti nejde o hnůj. Na rozlehlých okolních polích sklízejí početné skupiny Ukrajinců a Rumunů mrkev, celer, petržel a brambory. Koly traktorů rozježděné hlívy a kořeny ledabyle sesbírají a odvezou na hnojiště.
Párkrát za sebou jsem tam viděl aut víc než jindy, čtyři nebo pět, staré modely nejméně z počátku devadesátých let. A všiml jsem si, že lidé, starší až staří, vybírají z hnojiště tuhle zeleninu, zejména brambory. Stydí se, proto někteří z nich u hnojiště nezastaví, pokud tam vidí zaparkovaná auta, a váhavě projedou dál a za chvíli se opět vrací.
Přijíždějí také na kolech a parkují, i auta i kola, pokud možno v skrytu. Za chladnějších rán z hnojiště stoupá pára, zatímco zápach lehce slábne, zato však zebou ruce. Pro takovou sebezáchovnou práci ideální čas.
Kromě řepné, bramborové a zeleninové kampaně probíhá také kampaň volební. Měl by některý kandidát odvahu přijít k hloučku lidí vybírajících si potravu z hnojiště? Sako, kravata a košile by asi nebyly nutné, ale těmto voličům by stačilo slíbit opravdu jen málo.
Jsem pracovitý a obětavý? Pokud ano, znamená to, že jsem připraven pomáhat potřebným, tj. být sociálně solidární. Budu však volit pravicově, protože nesouhlasím, aby se umožňoval snadný, zábavný život lidem, kteří pro společnost nechtějí nic dělat:" ...
"Může to znít přehnaně, ale pravice přitakává životu a lidské důstojnosti, zatímco levice vede k umrtvení a degradaci lidí na chovná zvířata."
Dost velká část živnostníků, řekl bych, že určitě většina, jsou zaměstnanci se statusem živnostníka, přesně podle definice švarcsystému. Jedná se o lidi, kteří patří v sociálním systému mezi ty nejohroženější. Přes léto na stavbách a podobně, přes zimu na pracáku za pár kaček. Když chtěl Mládek upozornit na jejich zoufalou situaci, ještě se do něj levice pustila. Kdyby se různé PR agentury, místo balonků a podobných hovadin, pustili do práce s těmito lidmi, dokázali je přesvědčit, že nejsou na nutně na jedné lodi s nějakými finančními magnáty, byla by to pro levici posila. Ale chce to zároveň předložit návrh řešení jejich důchodů. Snad ho má ČSSD vypracován, času na to měla jistě dost, když se mohla zabývat podružnými žabomyšími válkami.