Sociální politika tam, kde ji provozují
Jiří SilnýPříklady pozitivních trendů neznamenají, že globální chudoba není stále obrovským problémem. Ale odhodlání změnit svůj úděl a naděje, že se to společně podaří, charakterizuje dnes životní pocit v mnoha chudých zemích.
Zatím jde ještě o nesouměřitelné veličiny, ale pokud bude Evropa pokračovat stejným závodním tempem v demolici a tzv. rozvojové země v budování sociálního státu, může se lehce stát, že zanedlouho se úplně změní globální mapa chudoby a bohatství.
Ne, že by takový vývoj nebyl svým způsobem spravedlivý. Země jako Čína a Indie a jihoamerický kontinent a ve spolupráci s ostatními zeměmi Jihu i Afrika se svým nerostným, přírodním i kulturním bohatstvím se jen vrátí do pozice, která jim přísluší a o kterou na čas přišly v důsledku nadvlády Západu.
V těch rozvojových státech, kde umějí dělat taková opatření k překonání chudoby, stojí v čele asi politici, kterým na těch zemích záleží.
Myslím si, že u nás by se podobně jako v těch zemích, o kterých se píše v článku, určitě také našli politici, jimž bude na téhle zemi záležet. Otázka je, zda něco zmůžou.