Bradley Manning by měl ve vězení strávit nejméně jedenáct let
Petr JedličkaAmerický soud vyměřil vojínovi, jenž předal tisíce tajných materiálů serveru WikiLeaks, trest v délce pětatřiceti let. Tři a půl roku již Manning v internaci strávil. Po dalších sedmi si může zažádat o podmínečné propuštění.
Nejméně jedenáct let by měl ve vězení strávit americký vojín Bradley Manning, jenž proslul předáním tajných materiálů serveru WikiLeaks. V USA o tom rozhodl ve středu odpovědný vojenský soud. Celkově byl Manningovi vyměřen trest odnětí svobody v délce trvání pětatřicet let. Dle znalců oslovených agenturou AP však může po odpykání třetiny trestu požádat o podmínečné propuštění. Z trestu se mu pak také odečtou tři a půl roku, jež strávil v internaci při vyšetřování a během soudního procesu.
„Žalobci navrhovali trest v délce šedesáti let (...) Obhájce žádal pětadvacet. Tak by měl Manning dle jeho názoru ještě naději prožít po propuštění nový plnohodnotný život,“ píší dopisovatelé BBC.
Sám Bradley Manning se minulý týden omluvil za škody, jež Spojeným státům způsobil vynesením řečených materiálů, a také za další „nečekané důsledky“ svého činu. Středeční verdikt vyslechl dle pozorovatelů bez emocí.
Vinným byl Manning uznán už na konci letošního července, a to ve dvaceti bodech z původně 22bodové obžaloby. Někdejší vojenský analytik se podle rozhodnutí soudu dopustil špionáže, krádeže a podvodu. Porušil prý také řadu vojenských předpisů. Z původních obvinění byl ovšem zproštěn nejvážnějšího — napomáhání nepříteli. Za něj mu reálně hrozil druhý nejpřísnější trest v USA: doživotí bez možnosti propuštění.
BBC doplňuje, že součástí aktuálního trestu je i Manningovo propuštění z armády „beze cti“. V důsledku toho přijde o velkou část renty a četné sociální výhody.
Padouch, či hrdina?
Během vyšetřování Manningova případu bylo potvrzeno, že právě on předal Wikileaks Juliana Assange 470 tisíc polních zpráv z Iráku a Afghánistánu i 250 tisíc kabelogramů z amerických ambasád po celém světě. Díky Manningovi byla té zveřejněna videonahrávka z Iráku z roku 2007, na níž pilot americké helikoptéry Apache střílí do skupiny civilistů. Střelbou byl zabit i fotograf agentury Reuters.
Téměř všichni oficiální představitelé USA Manninga za čin kritizovali; nejčastěji proto, že údajně poškodil image Spojených států ve světě, nebo že přímo či nepřímo prospěl jejich nepřátelům. Pro mnoho angažovaných lidí na celém světě se ale stal Bradley Manning hrdinou.
Sám Bradley Manning před soudem uvedl, že činem chtěl podnítit debatu o vojenských aktivitách USA a americké zahraniční politice. Jeho jméno se v posledních letech opakovaně objevuje mezi nominanty Nobelovy ceny míru.
Další informace:
The Guardian Bradley Manning sentenced to 35 years in prison — live updates
BBC News Bradley Manning sentenced to 35 years in Wikileaks case
AP Bradley Manning to be sentenced on Wednesday morning