Podle zjištění americké lékařské organizace mají vojenští psychiatři o duševním zdraví pravděpodobného informátora WikiLeaks už dlouho jasno. Manningovy žádosti o zmírnění mimořádného režimu, jenž v jeho případě hraničí s týráním, jsou přesto stále zamítány.
Hrubé, nelidské a neetické jsou podle organizace Lékaři za lidská práva (PHR) podmínky, v nichž je zadržován americký vojín a pravděpodobně hlavní informátor WikiLeaks Bradley Manning. Zvláště odsouzeníhodné je navíc dle PHR to, že se tak děje s nepřímým a zčásti i přímým přispěním armádních psychiatrů, kterým by jako lékařům mělo jít především o pacienta.
Tématu se v úterní zprávě věnuje britský list Guardian.
Lékaři z PHR si ve své zprávě všímají především zůsobu, jakým se v Manningově případu pracuje s psychiatrickými a psychologickými posudky. Podmínky, v nichž je dotyčný vězněn, jsou totiž oficiálně hájeny poukazem na jeho sebevražedné sklony.
Armádní psychiatři vydali k případu za posledních pět měsíců celkem sedmnáct expertiz. Šestnáct z nich uzavírá poznatek, že Manning hrozbu sám sobě nepředstavuje. Posudek opačného vyznění byl vydán jen jeden. Přesto si odpovědní lékaři nijak důsledně nestěžují, natož aby se snažili o nápravu.
„Kdyby (psychiatři) zacházeli s některým pacientem na psychiatrické klinice v USA tak jako s Manningem, musela by federální vláda zasáhnout (...) jde tu o porušování pravidel, jež sami pomáhali uzákoňovat,“ píše se ve zprávě Lékařů doslova.
PHR si tuto skutečnosti vysvětluje faktem, že se u dotyčných střetává dvojí loajalita: k armádě, k jejím zájmům a potřebám a zároveň k poslání svého stavu. Výsledná nedůslednost může vést ovšem až k tomu, že Manningovo duševní zdraví se skutečně zhorší - a to paradoxně vinou podmínek, v nichž musí přežívat.
Newyorský dopisovatel Guardianu Ed Pilkington současně připomíná, že vyjádření PHR přichází v době, kdy kritika podmínek Manningova vězení opět sílí. Americká média zvou do vysílání členy vojínovy rodiny, hnutí, které vězněného pokládá za oběť boje za právo na informace, získává nové sympatizanty a před Manningovým žalářem na vojenské základně Quantico ve Virginii je na 20. března svolána velká demonstrace.
Značnou publicitu případu získal též výrok mluvčího amerického ministerstva zahraničí PJ Crowleyho, který na besedě v MIT v minulém týdnu zkritizoval způsob, jímž je s internovaným zacházeno. Pár dní nato byl donucen k rezignaci, čehož si všimly i velké agentury.
V pozoru nahý
Manningův případ byl kvůli souvislosti s WikiLeaks sledován médii od samotného počátku, tedy od května, respektive července 2010. Širší publicitu mu ale získala až vystoupení vojínova právníka Davida Coombse na podzim minulého roku. Coombs tehdy doložil, že Manninga drží v takzvaném režimu stálého pozorování, v rámci něhož musí být třiadvacet hodin denně v cele na samotce bez většiny osobních věcí a pouze ve spodním prádle. Nemůže používat ani brýle na čtení, bez kterých je podle svých vlastních slov prakticky slepý.
Podmínky věznění se navíc dle Coombse dále zhoršují. V dopise z konce letošního února, který zadržovaný přiložil k (zamítnuté) žádosti o zmírnění ostrahy, se doslova píše: „Na noc mi sebrali všechno oblečení. Bylo mi řečeno, že takto chce velitel pokračovat i nadále. (…) Ráno jsem se měl nachystat na inspekci. Žádné oblečení mi nedali zpět. (…) Rukama jsem si zakrýval genitálie. Stráže mi ale řekly, že musím stát v pozoru, dokud inspekce nedorazí.“
Bradley Manning čelí v současnosti celkem 34 obviněním, z nichž 22 bylo vzneseno na počátku března. Vedle žaloby za způsobení úniku zpravodajských informací, zneužití tajných materiálů a ohrožení národní bezpečnosti se vojín bude muset zodpovídat i z údajného napomáhání nepříteli, což je v USA jeden z nejtěžších zločinů.
Navzdory tomu, že totožnost takovéhoto „nepřítele“ není v žalobě vyjasněna, hrozí Manningovi teoreticky trest smrti. Vojenská prokuratura ale dala již najevo, že popravu požadovat nebude.
Další informace:
The Guardian Bradley Manning's military doctors accused over treatment
The Guardian Bradley Manning's jailers accused of ritual humiliation
BBC News Wikileaks row: US spokesman Crowley quits over gaffe
The Independent Soldier accused of leaks hopes to be freed over ‘denial of rights’
WL Central Bradley Manning placed on "suicide risk" as punishment for January 18 Quantico protest, letter says