Pentagon věděl, že na Guantánamu drží i nevinné
Roman BurešAmerické ministerstvo obrany zadržovalo stovky vězňů, o nichž vědělo, že jsou nevinní nebo nepředstavují bezpečnostní riziko. Právě to je dle agenturních komentářů hlavní zjištění, jež nově odhalil poslední balíček uniklých materiálů. O ostatních se více či méně vědělo.
Američané drželi ve věznici na základně Guantánamo na Kubě stovky osob, o nichž věděli, že jsou buď nevinní, nebo jsou pouze pěšáci a nepředstavují bezpečnostní riziko. Odhalují to tajné materiály Pentagonu zveřejněné serverem WikiLeaks a britskými a americkými deníky.
Za nebezpečné teroristy bylo označeno pouze 220 z celkových 780 zadržených. Většina z nich byla vězněna bez jakéhokoliv předchozího soudního procesu a často jen na základě indicií či souhry náhod, nikoliv důkazů.
Mezi těmi, kteří byli na Guantánamu drženi neprávem, jsou řidiči, farmáři nebo kuchaři. Za nevinné byli také označeni devětaosmdesátiletý Afghánec trpící stařeckou demencí nebo čtrnáctiletý mladík, který byl zadržen poté, co ho Američané osvobodili ze zajetí Tálibánu.
Američtí vojenští velitelé si byli vědomi toho, že u desítek případů „nebyl důvod pro přeložení na Guantánamo“. Přesto dle americké radiové stanice NPR trvalo několik měsíců, než se mohli z věznice vrátit domů.
Dokumenty byly zveřejněny v pondělí na serveru WikiLeaks, britským deníkem Guardian a americkým New York Times. Kdo příslušné dokumenty vynesl, se prozatím neví. Podle BBC byly součástí stovek tisíc tajných dokumentů, které serveru WikiLeaks minulý rok údajně poslal americký vojín Bradley Manning. Americké Timesy ale uvedly, že 759 tajných vězeňských hodnocení získaly z jiného zdroje.
Dokumenty popisují profily téměř všech zadržených od roku 2002. Dnes, dva roky poté, co prezident Barack Obama nařídil uzavření věznice, je na Guantánamu stále drženo 172 osob.
Zprávy amerických vyšetřovatelů také uvádějí detaily barvitých a často smyšlených výpovědí, získaných za použití nátlakových technik výslechu. Podle jedné z nich je někde v Evropě ukryta jaderná bomba, která by měla explodovat v případě zabití nebo zajetí Usámy bin Ládina, dle jiné měl být do vzduchotechniky amerických úřadů vpuštěn kyanid. Podle další zas teroristé chtěli zaútočit unesenými letadly na londýnské letiště Heathrow.
Podle zpravodaje televizní stanice BBC ve Washingtonu Jonnyho Dymonda bylo mnoho detailů uvedených v dokumentech známých již v minulosti. Nikdy ale nepocházely z oficiálního amerického zdroje.
Uniklé dokumenty nicméně neobsahují téměř žádné informace, které by pomohly potvrdit nebo vyvrátit obvinění z mučení, krutého zacházení a nevybíravých výslechových technik.
„Nešťastný únik“
Americké ministerstvo obrany zveřejnění dokumentů ostře kritizovalo a označilo jej za nešťastný s tím, že může ohrozit protiteroristické operace. Podle zástupců Pentagonu jsou informace pouze útržkovité a zastaralé a v hodnoceních v roce 2009 se u velké části vězňů došlo k jiným závěrům.
„Obě vlády (Bushova a Obamova) si určily za prioritu ochranu amerických občanů a obáváme se, že únikem těchto dokumentů byly tyto snahy poškozeny,“ napsal Pentagon v prohlášení.
Věznice na americké námořní základně Guantánamo na Kubě byla otevřena za vlády prezidenta George W. Bushe v roce 2002. Barack Obama slíbil před volbami a poté v lednu 2009 její konečné uzavření do jednoho roku. To se ale prozatím nestalo. Sám Obama naopak minulý měsíc zrušil dvouleté embargo na otevíraní nových vojenských procesů se zadržovanými.
Další informace:
The Telegraph WikiLeaks: Guantanamo Bay Terrorist Secrets Revealed
The Guardian Guantánamo Leaks Lift Lid on World's Most Controversial Prison
BBC News Wikileaks: Many at Guantanamo 'not dangerous'
AFP US blunders at Guantanamo exposed: WikiLeaks