Kolik divizí má Julian Assange?
Jan MiesslerPokud Spojené státy nad WikiLeaks zvítězí utahováním šroubů internetové svobody, bude to vlastně jeden z posledních šroubů do rakve jejich legitimity.
Ještě před dvaceti lety by to byl úspěšný sci-fi thriller. Hemžilo by se to tam plnobarevnými popisy divokých jízd nekonečnými proudy dat, zkratovanými síťovými terminály, jedničkami, nulami a možná i roboty. Lidé by měli v hlavě čip, za ušima zdířku a obyčejná materiální realita by byla beznadějně staromódní.
Ve skutečnosti ale mediální hit posledního týdne (ano, řeč je o WikiLeaks) opět naznačuje, že kyberprostor je sice kyberprostor, měřítkem všeho — i internetu — je ale pořád ten stejný člověk z masa a kostí. Ten, který sice může nakrásně zveřejnit čtvrt milionu amerických diplomatických hlášení (jak to má naplánované mluvčí a hlavní editor WikiLeaks Julian Assange), kterému ale pak nezbývá než se dobře schovat a čekat, až (nebo jestli) mu impérium vrátí úder. A vítězoslavně ho vytáhne z utajené nory, kam se po saddámovsku uchýlil, nebo ho bude aspoň dlouhá léta po usámovsku skladovat na prvním místě žebříčku nejhledanějších světových teroristů.