V USA budou obnoveny vojenské tribunály pro vězně z Guantánama
Roman BurešVláda Spojených států zřejmě už definitivně rezignovala na jeden z předvolebních slibů Baracka Obamy — uzavření internačního tábora na Guantánamu. Podle newyorských Timesů plánuje Pentagon obnovit vojenské tribunály, které Obama dříve zakázal.
Vláda Baracka Obamy nejspíše definitivně opouští snahy o brzké uzavření internačního tábora při americké základně Guantánamo na Kubě. Podle washingtonského dopisovatele listu Guardian Chrise McGreala se tak děje dva týdny poté, co americký Kongres i Barack Obama schválili armádní rozpočet pro rok 2011, který mimo jiné zakazuje použití prostředků Pentagonu na převoz vězňů ze základny na území Spojených států, kde měli stanout před civilním soudem.
Ministr obrany Robert Gates by měl podle deníku New York Times v nejbližší době oznámit zrušení zákazu nových vojenských tribunálů, který uložil Barack Obama ihned po své inauguraci před dvěma lety. První procesy by měly začít do několika týdnů. Pentagon na dotazy novinářů ohledně obnovení procesů prozatím neodpověděl.
Podle amerického ministerstva spravedlnosti může být zahájeno trestní řízení proti šestatřiceti z celkových 174 vězňů, u kterých je nashromážděno dostatek důkazů. Devadesát zadržovaných Jemenců mělo být původně propuštěno, domů se jich ale nakonec vrátí pouze třicet, a to jen pokud se v jejich zemi zlepší bezpečnostní situace. Co bude s ostatními, se prozatím neví.
Zbylým osmačtyřiceti internovaným nemá být ani v nejbližší době zajištěno právo na proces. Dle Jima Loba, šéfanalytika agentury IPS, nestačí shromážděné důkazy o vazbách na Al-Káidu nebo jiné teroristické organizace k jejich odsouzení, avšak americké tajné služby mají i nadále tyto zadržené za hrozbu pro USA.
Jedním z těch, kteří na Guantánamu v nejbližších měsících pravděpodobně stanou před vojenským tribunálem, je i Abd Rahím Našírí. Ten je obviňován z plánování sebevražedného útoku na americkou válečnou loď USS Cole v Jemenu v roce 2000, při kterém zahynulo sedmnáct vojáků amerického námořnictva. Podle žalobců by mohl být prvním vězněm z Guantánama, kterému by mohl hrozit i trest smrti.
Deník New York Times také upozorňuje na to, že Obamova vláda připravuje nový systém vládních tribunálů včetně regulačních mechanismů a vytvoření komise, která by měla kontrolovat jejich postupy.
Jisté kontrolní mechanismy byly zavedeny již za prezidenta Bushe, řízení hlavní komise měl ale v kompetenci armádní výbor. V nové komisi by měli zasednout členové rozličných vládních agentur. Zadržení by navíc měli definitivně získat přístup k právníkovi a důkazům, které proti nim byly získány. Obama tak chce údajně kompenzovat svůj neúspěch při snaze o uzavření tábora.
Co s mučenými?
Našírího soud bude pravděpodobně velmi kontroverzní, protože část důkazů, které proti němu Američané nashromáždili, je založena na jeho vlastním doznání z výslechů, při kterých byl použit waterboarding a které se odehrávaly na tajných základnách CIA v Thajsku a jiných zemích. Záznamy z výslechů byly poté navíc zničeny, údajně na rozkaz ředitele tajných operací americké tajné služby Josého Rodrigueze.
Obviněný Saúd poté při slyšeních před tribunálem přiznal, že při výsleších uvedl několik falešných prohlášení, protože byl mučen a bylo mu vyhrožováno smrtí. Mezi nepravdivé informace mělo patřit i přiznání k útoku na USS Cole nebo prohlášení, že Usáma bin Ládin vlastní jadernou bombu.
Podle Našírího armádního právníka Stephana Reyese je jeho klient souzen na Guantánamu pouze na základě zjištění, která vycházejí z jeho mučení. Jeho dva údajní komplicové při útoku na USS Cole byli souzeni civilními soudy, dodal.
Politická prohra
Obnovení vojenských procesů na Guantánamu by bylo pro amerického prezidenta politickou prohrou. Uzavření zajateckého tábora bylo jedním z jeho hlavních slibů při předvolební kampani i po jeho nástupu do funkce v lednu 2009.
Obama po schválení armádního rozpočtu přislíbil, že se jeho vláda pokusí Kongres přesvědčit, aby od těchto restrikcí ustoupil. Po listopadových volbách v parlamentu ale výrazně posílili republikáni, kteří vůči Obamovým iniciativám k uzavření základny pravděpodobně nebudou příliš vstřícní.
Další informace:
The New York Times U.S. Prepares to Lift Ban on Guantánamo Cases
The Guardian Barack Obama abandons Guantánamo closure plan after Congress veto
The National Journal Military Trials to Resume in Guantanamo