Americká justice chce věznit lidi, proti nimž nemá důkazy
Petr SalamonMinisterstvo spravedlnosti Spojených států chce věznit některé guantánamské zajatce, aniž by prošli soudním procesem. Má strach, že důkazy proti nim by nemusely soudům stačit.
Ministerstvo spravedlnosti Spojených států doporučilo uvěznit sedmačtyřicet zajatců v současnosti držených na Guantánamu na dobu neurčitou, aniž by byli řádně souzeni americkou justicí. Podle stanoviska ministerstva jsou tito vězni příliš nebezpeční, ale nemohou projít spravedlivým procesem, protože jsou důkazy proti nim příliš chabé. Stanovisko kritizuje Americká unie občanských práv (ACLU).
Podle ředitele ACLU Anthonyho Romera by se v tom případě stalo z uzavření Guantanámské věznice pouhé symbolické gesto. Bílý dům oznámil, že prezident toto doporučení nemusí poslechnout. Bude navíc ještě posuzováno Národní bezpečnostní radou.
Pracovní skupina, kterou vede ministerstvo spravedlnosti, oznámila, že dalších pětatřicet vězňů nechvalně proslulého zajateckého tábora by mohlo být trestně stíháno prostřednictvím vojenských tribunálů a osmdesát jiných, mezi nimiž je i třicet Jemenců, by mohlo být propuštěno okamžitě. O dalších třiceti Jemencích se rozhodne na základě vývoje v zemi jejich původu, která se podle USA stala jedním z hlavních center Al-Káidy.
Důkazy o sedmačtyřiceti zajatcích jsou podle zprávy ministerstva spravedlnosti příliš křehké nebo od nich byly získány nátlakem, což americká legislativa nepřipouští.
ACLU toto stanovisko odmítá. „Pokud existují věrohodné důkazy, že jsou tito vězni nebezpeční, neexistuje žádný důvod, proč by nemohly být použity před soudem,“ řekl Jameel Jaffer, ředitel projektu Národní bezpečnosti organizace ACLU.
„Trestní právo je dostatečně široké, aby se týkalo každého, kdo představuje vážné ohrožení. Federální soudy mohou poskytnout obžalovaným spravedlivý proces a zároveň chránit oprávněný zájem vlády na ochranu důvěrných informací.“ Americké právo ale podle Jaffera odmítá důkazy získáné nátlakem, a to „nejen proto, že je mučení nelegální, ale i proto, že jsou takto získané důkazy nespolehlivé.“
Podle zpravodaje BBC z Washingtonu doporučení zklame mnoho příznivců Obamy, kteří doufali, že by mohla být ukončena praxe věznění bez řádného soudního procesu. Přichází navíc v době, na kterou Obama určil uzavření věznice Guantánamo bezprostředně po nástupu do úřadu. Bývalý zajatec Guantánama Moazzam Begg zkritizoval Obamu, že není schopen dodržet svůj slib. „Všechny ty řeči o tom, že změna přichází do Ameriky, jsou jenom lži,“ řekl BBC.
Obama za první rok ve funkci nechal převézt čtyřicet mužů z věznice Guantánamo na americké území. Na základě rozhodnutí Kongresu mohou být na americké půdě vězněni jen ti, kteří budou spravedlivě souzeni, což se netýká všech tamních zajatců. Domácí opozice bránící změně tohoto pravidla Kongresu tak znemožňuje Obamovi splnit svůj program.
Další informace:
BBC Indefinite Guantanamo detention plans condemned