WikiLeaks

Image

Rozhovor

Rozhovor se Srećkem Horvatem: V Evropské unii je málo demokracie

Chorvatský filozof a aktivista mluví o Evropské unii, odcizení, důsledcích škrtací politiky a hnutí DiEM25. A zve ve druhé polovině listopadu do Prahy, kde se bude konat celoevropské setkání tohoto hnutí a kam přijede i Janis Varufakis.

A1

Komentář

Alena Krempaská: Assange by neměl dostat trest smrti, ale Nobelovu cenu za mír

Trest, který se USA snaží napařit Julianovi Assangeovi, a mimořádná snaha Britů vydat ho představuje jeden z nejdůležitějších současných zápasů o podobu whistleblowingu, investigativní žurnalistiky i přístupu veřejnosti k informacím.

V1

Komentář

Petr Jedlička: Konec Nobelovy ceny míru po nominaci Juliana Assange?

Současné vášně ohledně nominace spoluzakladatele WikiLeaks na nejvýznamnější mírové ocenění jsou pochopitelné. Sám fakt nominace ale o smyslu Nobelovy ceny vypovídá asi tolik jako soustavné navrhování Hillary Clintonové.

Assange

Zpráva

Juliana Assange odtáhli z ambasády, přišel o azyl a míří do britské vazby

Londýnská policie zadržela nejznámější postavu WikiLeaks po svolení ekvádorského velvyslance. Assange strávil na ambasádě sedm let. Za staré porušení podmínek kauce mu hrozí rok vězení. O jeho vydání ale už požádaly i Spojené státy.

C1

Zpráva

Chelsea Manningová ohlásila kandidaturu do Senátu, zveřejnila už i klip

Whistleblowerka, jež stála za zveřejněním 750 tisíc dokumentů o amerických válkách a politice ve světě, usiluje o senátní nominaci demokratů ze státu Maryland. Vlastní volby proběhnou až v listopadu, zásadní budou ale již červnové primárky.

A1

Zpráva

Michael Moore zprovoznil platformu pro vynášení materiálů o Trumpovi

Známý angažovaný dokumentarista zprovoznil na svém webu platformu TrumpiLeaks, která má sloužit whistleblowerům k vynášení citlivých informací o působení amerického prezidenta. Materiály chce Moore využít také ve svém novém filmu.

A1

Zpráva

Švédsko končí s vyšetřováním Assange a stáhne eurozatykač, volný však zatím není

Podle nejvyšší švédské prokurátorky nepřinášelo další vyšetřování už žádné nové poznatky a Švédsko zároveň nemá dost důkazů, aby usvědčilo nejznámější postavu WikiLeaks ze sexuálního přečinu, z něhož byla obviňována.

A1

Zpráva

Whistleblowerka Manningová je po sedmi letech na svobodě, změnila USA i svět

Vojínka Chelsea Manningová proslula zvláště zveřejněním 500 tisíc polních zpráv z Afghánistánu a Iráku a 250 tisíc kabelogramů z amerických ambasád. Vězení opustila předčasně díky mimořádnému zkrácení trestu ještě od Baracka Obamy.

Dl1qo2gm_400x400

Komentář

Trevor Timm: Trestní stíhání WikiLeaks by ohrozilo budoucnost americké žurnalistiky

Každé noviny, které za něco stojí, někdy publikují utajené informace. Lze snad věřit, že by Trumpova administrativa se svou nenávistí k novinářům poté nešla ještě dál? ptá se Trevor Timm, redaktor Guardianu.

V1

Komentář

Petr Jedlička: Propuštění Maninngové je skvělá zpráva, zaslouží si je

Barack Obama se na odchodu rozhodl prominout 28 let vězení whistleblowerce, jež stála za největšími odhaleními WikiLeaks do letošního roku. Řada lidí považuje Manningovou stále za zrádkyni. Petr Jedlička argumentuje, proč je tomu naopak.

V1

Komentář

Petr Jedlička: Ruská stopa ve volbách v USA je nesporná, jiné faktory byly však podstatnější

Analytický komentář Petra Jedličky: jednostranná a soustavná podpora Trumpově kampani z Ruska je fakt. Volby však spolurozhodovala i řada dalších věcí, z nichž většinu mohla ovlivnit sama Clintonová.

A1

Zpráva

Assangovo kotě baví Twitter, glosuje život na ambasádě i politické otázky

Nový společník šéfa WikiLeaks žijícího už čtyři roky na ekvádorské ambasádě v Londýně se stal malou hvězdou sítě. V prvním týdnu zkusil navázat dialog i s kocourem Palmerstonem, který pobývá na britském ministerstvu zahraničí.

A3

Analýza

Petr Jedlička: Panama Papers ve světě: co se vlastně ukázalo

Petr Jedlička shrnuje hlavní z dosavadních odhalení kauzy, přibližuje rozdílnost reakcí a analyzuje důsledky. Zabývá se také otázkou Cui bono a prezentuje argumenty kritiků.

Dopis ze Slovenska

Peter Polák: Dajte zbohom Manningovi

Činům člověka, jenž předal WikiLeaks tajné americké depeše, vojenské zprávy a další materiály, byla věnována řada textů. Slovenský JeToTak ale přinesl také jeden, který se věnuje jeho transrodové identitě.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Cesta západní demokracie od 21. srpna 1968 k Chelsea Manningové

Světová politika hrubne. Solidarita s perzekuovanými hrdiny, kteří nasadili vlastní svobodu za uchování té naší, a snaha o překonání nerovností uvnitř zemí i mezi nimi mohou dát nový smysluplný program evropské integraci.

A1

Zpráva

Bradley Manning by měl ve vězení strávit nejméně jedenáct let

Americký soud vyměřil vojínovi, jenž předal tisíce tajných materiálů serveru WikiLeaks, trest v délce pětatřiceti let. Tři a půl roku již Manning v internaci strávil. Po dalších sedmi si může zažádat o podmínečné propuštění.

A11

Zpráva

Bradley Manning byl uznán vinným ve dvaceti bodech obžaloby

Americký vojín, jenž předal tisíce tajných materiálů serveru WikiLeaks, se podle rozhodnutí soudu dopustil špionáže, krádeže, podvodu a porušení řady vojenských předpisů. Celkově mu hrozí více něž 100letý trest.

A2_darryl_yeoh

Zpráva

Assange potvrdil kandidaturu do Senátu, prý bude mít i stranu

Faktický šéfredaktor WikiLeaks zakládá v Austrálii nové politické uskupení s de facto pirátským programem. Osobně chce s jeho pomocí kandidovat do Senátu, strana má ale jít i do sněmovních voleb.

A22

Zpráva

Assange je v bezpečí, Britové hrozbu odvolali, tvrdí ekvádorský prezident

Britské ministerstvo zahraničí stáhlo dle Rafaela Correy pohrůžku, že reviduje diplomatický status ekvádorské ambasády v Londýně. Podle agentury PA má ovšem Scotland Yard i nadále rozkaz Assange zadržet, pokud velvyslanectví opustí.

Hanys

Komentář

Milan Hanyš: Otevřený dopis Karlu Schwarzenbergovi

Byl jsem velmi potěšen, že ministerstvo zahraničí vyjádřilo oficiální nesouhlas s průběhem procesu a rozsudkem v případu Pussy Riot. Bude následovat Bradley Manning?

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Případ Assange: i Západ s politickou motivací porušuje lidská práva

Západní demokracie svým počínáním v případu zakladatele Wikileaks přicházejí o poslední zbytky morálního oprávnění stavět se do role světového arbitra v otázkách lidských práv.

A4

Zpráva

Z azylu pro Assange se stává diplomatický problém

Ekvádor udělil nejznámější postavě WikiLeaks politický azyl, ze své ambasády v Londýně ji ale dostat nemůže. Británie teď hrozí odebráním diplomatických práv celému velvyslanectví. Dle znalců se ovšem nakonec nemusí stát vůbec nic.

A3

Zpráva

Assange z WikiLeaks požádal o politický azyl v Ekvádoru

Nejznámější představitel whistleblowerského serveru se uchýlil na velvyslanectví jihoamerické země v Londýně, kde se označil za politicky pronásledovaného člověka. Podle posledních informací na ambasádě stále zůstává.

A3

Zpráva

Assange má ještě dvě možnosti: procesní stížnost a odvolání do Štrasburku

Britský Nejvyšší soud zamítl odvolání nejznámější postavy WikiLeaks proti vydání do Švédska. Podle právníků však mohl v procesu chybovat. Na eventuální stížnost mají dva týdny. Pak už Assangovi zbývá jen odvolání k Evropskému soudu pro lidská práva.

A8

Zpráva

Assange z WikiLeaks chce kandidovat do australského Senátu

Známý propagátor svobodného přístupu k informacím se rozhodl vstoupit do oficiální politiky. Kandidovat může dle znalců i ze švédské vazby. Šanci na získání mandátu však nemá velikou.

A2

Zpráva

Vojín Manning byl navržen na Nobelovu cenu míru, v USA ho čeká soud

Skupina islandských poslanců prosadila nejspíše hlavního informátora WikiLeaks mezi nominanty prestižní ceny. Sám Manning se nyní připravuje na vojenský soud, který ho může potrestat i doživotním vězením.

Image

Zpráva

Londýnský soud zamítl Assangeho odvolání, ještě má ale šanci

Britští soudci zamítli námitky spoluzakladatele a faktického šéfredaktora WikiLeaks proti vydání do Švédska. Assange se může odvolat ještě k Nejvyššímu soudu. Musí však prokázat přesah své kauzy do sféry veřejného zájmu.

Image

Zpráva

WikiLeaks zveřejnily 133 tisíc nových depeší, řada z nich přišla i z Prahy

Známý server zveřejnil další, tentokrát nezvykle velkou várku kabelogramů z amerických ambasád. Mnohé se týkají i české politiky. Agentury si současně všímají průvodního skandálu – v řadě z depeší totiž zůstala jména informátorů.

Image

Zpráva

Julian Assange obdržel australskou mírovou cenu

Spoluzakladatel WikiLeaks byl za „prosazování práva člověka na informace“ a „vytváření potenciálu pro hlubší změnu fungování médií a žurnalistiky“ oceněn Zlatou medailí Sydney Peace Price. Laureát osobně je stále v Británii, kde se snaží zvrátit své vydání do Švédska.

Image

Zpráva

Pentagon věděl, že na Guantánamu drží i nevinné

Americké ministerstvo obrany zadržovalo stovky vězňů, o nichž vědělo, že jsou nevinní nebo nepředstavují bezpečnostní riziko. Právě to je dle agenturních komentářů hlavní zjištění, jež nově odhalil poslední balíček uniklých materiálů. O ostatních se více či méně vědělo.

Image

Zpráva

Bradley Manning byl díky protestům převezen do jiné věznice

Americké ministerstvo obrany reagovalo na rozsáhlou kritiku a přesunulo vojína obviněného z předávky tajných informací serveru WikiLeaks do jiné věznice. Podmínky Manningovy internace na základně Quantico hraničily s týráním.

Image

Zpráva

Protesty v Sýrii dále sílí, režim mluví už o ozbrojeném povstání

Protesty v Sýrii pokračují navzdory kombinaci ústupků a výhrůžek. K poslední velké razii došlo při demonstraci v Homsu, kde policie rozbořila i vznikající stanové městečko. Deník Washington Post mezitím zveřejnil důkazy o vazbách syrských disidentů na USA.

Image

Zpráva

Zmocněnec OSN zkritizoval USA kvůli případu Bradleyho Manninga

Zvláštní zmocněnec OSN pro otázky mučení Juan Méndez v pondělí kritizoval vládu Spojených států, že mu neumožnila setkání s vězněným informátorem WikiLeaks. Veřejným apelem se údajně týraného vojína zastalo i 250 amerických právních expertů.

Image

Zpráva

Ekvádor vyhostil velvyslankyni USA, údajně kvůli WikiLeaks

Velvyslankyně USA v Ekvádoru Heather Hodgesová se stala druhým ambasadorem, který doplatil na zveřejnění slavného balíku depeší. Quitu oficiálně vadila její kritika personální politiky prezidenta Correi. Komentátoři ale upozorňují, že vše může být jinak.

Image

Zpráva

Kritika věznění Bradleyho Manninga v USA sílí, nově i mezi lékaři

Podle zjištění americké lékařské organizace mají vojenští psychiatři o duševním zdraví pravděpodobného informátora WikiLeaks už dlouho jasno. Manningovy žádosti o zmírnění mimořádného režimu, jenž v jeho případě hraničí s týráním, jsou přesto stále zamítány.

Image

Zpráva

Informátor WikiLeaks je obviněn, hrozí mu až trest smrti

Vězněný vojín americké armády Bradley Manning, podezřelý z předání statisíců tajných materiálů serveru WikiLeaks, byl obviněn z napomáhání nepříteli. Za to mu hrozí až doživotí nebo trest smrti, i když ten žalobci zatím nepožadují.

Image

Zpráva

Londýnský soud se rozhodl vydat Juliana Assangeho do Švédska

Soudní dvůr v britské metropoli se definitivně vyjádřil k žádosti švédské prokuratury o extradici spoluzakladatele WikiLeaks. Assange se nyní chce ještě odvolat.

Image

Zpráva

WikiLeaks: Češi chtěli do Gruzie vyslat jednotky NATO

Podle uniklé depeše z americké ambasády v Praze se česká diplomacie snažila v srpnu 2008 iniciovat přímý zásah Severoatlantické aliance do rusko-gruzínského konfliktu. Využití jednotek OSN se lidé ze Schwarzenbergova ministerstva údajně chtěli vyhnout.

Image

Zpráva

Protesty v Libyi pokračují, režim opouštějí vojáci i diplomaté

Protirežimní protesty v Libyi se s devátým dnem rozšířily i do hlavního města Tripolisu. Kaddáfího stoupenci využívají k jejich potlačení údajně i vojenská letadla, část armády a někteří diplomaté se nicméně přidali na stranu protestujících.

Nedělní chvilka poezie

Bradleymu Manningovi

Nedělní chvilka poezie je pravidelný videopořad Deníku Referendum redakčně připravovaný Petrem Borkovcem. V padesátém sedmém díle Nedělní chvilky poezie čte Adam Borzič svou báseň Bradleymu Manningovi.

Image

Zpráva

Odhalili jsme plány útoku na WikiLeaks, tvrdí hackeři

Skupina Anonymous zcizila v minulém týdnu emailový archiv ředitele americké bezpečnostní společnosti HBGary Federal. Po několika dnech se ukázalo, že řada dopisů obsahuje návrhy různých způsobů napadení a diskreditace Assangeova serveru.

Image

Zpráva

WikiLeaks: Češi radili Washingtonu, jak v EU prosadit sankce vůči Íránu

Dle jednoho z kabelogramů zveřejněných serverem WikiLeaks radili čeští a britští diplomaté Spojených státům, jak mezi státy EU izolovat odpůrce sankcí vůči Íránu. Podle reakce Karla Schwarzenberga šlo o příspěvek k dosažení jednotného evropského postoje.

Image

Zpráva

Amnesty International se zastala vězněného informátora WikiLeaks

Známá lidskoprávní organizace vyzvala britskou vládu, aby pomohla zlepšit podmínky věznění Bradleyho Manninga, obviněného z předání tajných materiálů serveru WikiLeaks. Ten byl zároveň v minulých dnech nominován na Nobelovu cenu míru.

Image

Zpráva

NBC: USA zatím nemají důkazy, které by umožnily stíhat Juliana Assangeho

Podle známé americké stanice se vyšetřovatelům zatím nepodařilo dokázat, že byl spoluzakladatel WikiLeaks v přímém kontaktu s informátorem serveru Manningem. Manningův právník zároveň popsal, jakými způsoby je jeho klient ve vězení šikanován.

Image

Zpráva

Vietnamští komunisté určili směřování země na dalších pět let

V Hanoji skončil kolosální sjezd Komunistické strany Vietnamu, který se koná jednou za pět let. Země i strana na něm dostaly nové vedení i hospodářský plán. Pozorovatelé však zdůrazňují také závažnost dalších problémů, k nimž se sjezd nevyjádřil.

Image

Zpráva

Švýcarský informátor WikiLeaks byl odsouzen a poté znovu zatčen

Bývalý bankéř Rudolf Elmer, který WikiLeaks předal data, jež mají dokazovat daňové úniky asi dvou tisíc korporací, politiků a podnikatelů, byl ve středu odsouzen k pokutě. Poté byl ale znovu zatčen za další údajné porušení bankovního tajemství.

Zpráva

WikiLeaks: Česká republika nechtě zmařila tajný nákup ruských raket

Všichni dlouho s napětím očekávali, až se Česká republika objeví v amerických depeších zveřejňovaných serverem WikiLeaks. Úloha kladného hrdiny z nedostatku informací je snad nejlepší, v jakou bylo možno doufat.

Image

Zpráva

USA záměrně zveličují politické škody způsobené WikiLeaks

Podle zjištění agentury Reuters Obamova administrativa nadhodnocuje škody způsobené únikem depeší: kvůli zvýšení tlaku na server a jeho majitele. Poslední zveřejněné dokumenty odhalují nové detaily kyberútoků na íránská jaderná zařízení.

Image

Zpráva

Analytici se přou, zda k tuniské revoluci přispěly WikiLeaks

Dle četných expertů přispěla k vytvoření protirežimní atmosféry v Tunisku také depeše americké ambasády v Tunisu, která popisuje luxusní život vládnoucí rodiny, korupci a celkovou nespokojenost v zemi. Zástupci USA však tuto souvislost odmítají.

Image

Zpráva

Assange má z dosavadních slyšení u soudu dobrý pocit

Právníci spoluzakladatele WikiLeaks představili argumenty, jimiž se pokoušejí bránit vydání Juliana Assange do Švédska. Serveru byly zároveň předány nové informace o dvou tisících zahraničních vlastnících problematických kont ve švýcarských bankách.

Zobrazeno 50 / 88