Selhání institucí
Tomáš KvasničkaSoučasná situace je dokladem toho, že v sobě nemáme zažité základní demokratické hodnoty. Nechápeme význam pojmů, institucí a pravidel. Velké selhání je na straně médií.
Aktuální dění okolo stíhání tří bývalých poslanců ODS je důkazem, jak zoufale nevyvinutá je stále česká demokracie. V dobách klidu, kdy se nic moc neděje, to není vidět. Ve chvíli, kdy přijde krize, se však tato nevyvinutost projeví v plné nahotě.
V čem je vlastně problém? V tom, že nerozumíme základním věcem. Nechápeme význam pojmů, institucí a pravidel. Nemáme v sobě zažité základní demokratické hodnoty, a tudíž ani cit pro zdravé rozhořčení ve chvíli, kdy je po těchto hodnotách šlapáno.
Čemu že tedy konkrétně nerozumíme? Nechápeme rozdíl mezi trafikou a politickou korupcí. Nevíme, v čem spočívá imunita a indemnita, a neznáme jejich smysl. Žijeme v přesvědčení, že politika bez korupce je jako párek bez hořčice - bez ní to prostě nejde. A proč si to myslíme? Protože to nikdo nevyvrací!
Nejde zde ani zdaleka o selhání jednotlivců. Selhávají nám celé instituce. Pokusím se tato selhání nastínit.
Nejvyšší soud
Opakovaně se dočítám, že ve věci groteskního judikátu Nejvyššího soudu není v Ústavě žádný podklad pro dovolání k Ústavnímu soudu. Takový podklad v Ústavě ovšem je, a to slavný článek 9, na jehož základě dokázal ovšem ÚS zatím jenom zrušit jedny parlamentní volby. Tento článek ve svém odstavci 3 totiž stanoví, že "výkladem právních norem nelze oprávnit odstranění nebo ohrožení základů demokratického státu". Nejvyšší soud toto ustanovení flagrantně porušil, když stanovil, že politiky nelze volat k trestní odpovědnosti za činy, které spáchali během výkonu státních funkcí, pokud byli v té době chráněni imunitou (imunita je tedy v tomto případě má dokonce chránit doživotně!). Na rozdíl od toho, co dnes tvrdí p. Knöttig v Právu, neexistuje judikát jenom pro jeden případ, každé rozhodnutí musí odpovídat obecnému principu, na jehož základě je činěno, a ten princip vypadá přesně tak, jak jsem ho formuloval. Pokud má toto platit, skončila u nás demokracie dnem 16. července 2013, protože pohnat zločinné politiky k odpovědnosti za jejich jednání lze od této chvíle pouze revoluční cestou.
Obrátit se k Ústavnímu soudu by tedy možné bylo, a měli by to udělat poslanci sami. Obávám se nicméně, že ani ÚS by zachování demokracie u nás nepomohl, protože sám už čl. 9.3 Ústavy drasticky porušil přinejmenším třikrát (zrušení předčasných parlamentních voleb, prezidentská amnestie, zákon o povinných odvodech církvím).
A protože na revoluci se nezmůžeme, zbývá jediný závěr: jsme odsouzeni k hnilobě.
Občané by se měli důrazněji ozvat! Abychom nemuseli shnít v politickém hrobě!