Do druhého kola
Filip OutrataDo druhého kola prezidentské volby mohou jít stoupenci demokratické levice s chladnou hlavou — žádný z kandidátů nebude opravdu bojovat za to, oč jí jde. Důležitější budou příští volby sněmovní.
Výsledek prvního kola voleb přichystal těm, kdo podpořili Jiřího Dienstbiera (a některým voličům jiných kandidátů) nelehký úkol. Volit sloup a oporu současné vlády? Volit nevyzpytatelného muže z Vysočiny? Nevolit? Protože atmosféra je nabitá emocemi, pokusme se v rámci možností o nezaujatou analýzu.
Co přineslo první kolo
První kolo prezidentské volby nebylo dalším z řady referend o současné vládě. Střetly se dva hlavní proudy voličské přízně: odpor k současné vládě, spojený s nostalgií po době politické stability před krizí, a na druhé straně odpor k levici, k němuž se připojila podobně nostalgická touha po návratu havlovského étosu, doznívající sen o čisté, nezkorumpované „nepolitické politice“. Na první z jmenovaných vln voličské přízně se vyvezl Miloš Zeman, na druhé Karel Schwarzenberg.
Zisk Jiřího Dienstbiera, vyšší než naznačovaly všechny průzkumy, také svědčí o jisté vlně voličské přízně: potřebě věrohodné, autenticky levicové a čitelné sociální demokracie. Bohužel tato třetí z vln nebyla dost mocná na to, aby kandidáta ČSSD přenesla přes práh druhého kola. Na výběr je proto mezi dvěma jinými kandidáty. Je jasné, že půjde o volbu menšího zla. Ani tak to nebude volba jednoduchá, protože zlo se v obou případech z pohledu levice jeví jako nemalé.
Spolknout ropuchu?
V jednom z předvolebních spotů Karla Schwarzenberga se jej Zdeněk Svěrák zeptal, zda považuje za důležitý sociální smír. Ovšemže ano, odpověděl tázaný, a připojil několik moudrých slov. Tak trochu jsem zadoufal, že bude následovat otázka, co by to konkrétně znamenalo. Rozšafný Svěrák ale přešel k jinému tématu. Drobná epizodka, typická pro Schwarzenbergovy příznivce. Nejsou sociálně necitliví; jen jim jaksi chybí hlubší zájem o to, co se ve společnosti děje.
Já osobně se rozhoduji mezi volbou proti Zemanovi tak, že bych volil Schwarzenberga, a mezi nevolbou. Ale skoro jsi mě, Filipe, nahlodal, abych se ještě trápil i tím, že bych volil proti Schwarzenbergovi.
Byl to Miloš Zeman, jehož vláda vytvořila institucionální zakotvení ochrany lidských práv, např. Radu vlády pro lidská práva s jejími poradními výbory (já jsem byl např. řadu let členem Výboru pro práva cizinců, než mě z něj současná zmocněnkyně vlády pro lidská práva, Monika Šimůnková, vyloučila). Z hlediska lidskoprávního aktivismu jsou tyto struktury (vytvořené samozřejmě se lvím podílem osobností jako Petr Uhl, Anna Šabatová, Pavel Rychetský a asi trochu i Otakar Motejl) podle mě dost důležité.
Je to naopak Karel Schwarzenberg, za jehož vlády byly tyto struktury systematicky likvidovány, nejprve tím, že po odvolání Michaela Kocába nebyl dlouho žádný zmocněnec vlády pro lidská práva jmenován, a nyní tím, že mají být z úsporných důvodů buď zcela zrušeny nebo podivně přemístěny pod Ministerstvo spravedlnosti.
Je to zkrátka všechno mnohem komplikovanější.
Když to zjednoduším, tak Zeman se od roku 2002 hodně "zhoršil", zatímco česká společnost se (především v nárocích na transparentnost politiky) o dost "zlepšila". Proto nám dnes Miloš Zeman přijde tak nepřijatelný.
Miloše Zemana z roku 2002, který oproti předchozímu Klausovi ČR v mnohém modernizovat, bych se nebál. Ale bojím se pomstychtivého starce s fašizoidními tendencemi, který svou stranu zradil (např. kampaň Strany práv občanů v roce 2010 byla zaměřena především proti ČSSD; "už za několik týdnů může Jiří Paroubek ovládat Tvůj život").
Úkolem demokratické levice bude kriticky sledovat a veřejně korigovat budoucího prezidenta, ať jím bude zvolen ten, či onen. Otázku menšího zla ať si vyhodnotí každý sám. Nejde o prezidenta, jde o budoucnost demokracie u nás! Možná bychom měli přestat přeceňovat funkci a roli prezidenta. Její budoucí personální obsazení by nám to mohlo usnadnit.