Slovo pro levici a pro Schwarzenberga

Martin C. Putna

Osud prezidentské volby je nyní v rukou skutečné levice. Pokud překoná svou nechuť ke Karlu Schwarzenbergovi, může rozhodnout o tom, že systém klausovské politiky pohrdající občanem už nebude mít v Hradu hlavní oporu.

Nejdřív ale slovo o tom, z jaké pozice toto slovo píšu.

Naše noviny stojí v první linii boje za svobodnou novinařinu a lidská práva. Podpořte nás a přidejte se k nám!
×

Na jednu stranu: Několik let jsem se odborně zabýval rodem Schwarzenbergů, zejména historickým a esejistickým dílem Karla (VI.) Schwarzenberga. Mnoho let znám Karla (VII.) Schwarzenberga osobně. A ještě více let jsem se označoval za konzervativce, maje tím na mysli spíš kulturní vkus než politickou příslušnost.

Na druhou stranu: Slovo „konzervativec“ už raději nepoužívám, protože se k němu v poslední době hlásí ultrapravice a noví fašisté. Trvale volím zelené. Angažoval jsem se proti církevním restitucím. U Karla Schwarzenberga mě mrzí, že spojil své jméno a pověst se stranou TOP 09 a s touto vládou. Své skeptické názory jsem mu sděloval. Na jeho volební kampani jsem se nepodílel. „Knížecí kýč“ pokládám za stejně trapný, jako byl nedávno kýč havlovský a všechny podobné. V prvním kole jsem do poslední chvíle váhal mezi ním a Jiřím Dienstbierem.

Z této pozice a s touto zkušeností mám za to, že v těchto dnech:

1/ Nejde o šlechtu jako takovou, natož o její návrat k privilegiím. Jde o jednoho konkrétního člověka, který je shodou okolností rodem šlechtic. Mělo by to být snad bráno jako „dědičná vina“, jako handicap, jako automatická diskvalifikace, že se někdo šlechticem narodil — podobně, jako se někdo narodil jako Žid, Rom, homosexuál či tělesně postižený?

2/ Nejde (jen) o praktickou politiku posledních několika let, jakkoliv ji lze právem kritizovat. Jde o širší a hlubší pojetí světa, které každý člověk vyznává a prokazuje celým životem. Zde jde o člověka, který se celý život zastával lidských práv doma i ve světě, který pomáhal českému disentu i exulantům, který nedávno kritizoval Putinův režim za odsouzení Pussy Riot. Jde o člověka, který byl vychován v kulturním konzervatismu, ale který není nacionalista, není xenofobní, homofobní ani romofobní; a koneckonců, který má smysl pro moderní umění.

3/ Nejde (jen) o konkrétní problematické kroky této vlády, jakkoliv děsivé se někdy zdají. Jde o celý systém takovéto cynické politiky, pohrdající občanem a nenávidící občanské aktivity — a ten v českém prostředí nezavedla tato vláda, nýbrž Václav Klaus. Jde o systém, který Miloš Zeman sice kritizoval, ale když se dostal k moci, pokračoval v něm. Jde o systém, který se podle potřeby zaštiťuje rétorikou tu pravicovou a tu levicovou. Jde o systém, který by se Zemanem na Hradě a Klausem v podhradí pokračoval dál. Jde o systém, který by se Schwarzenbergem na Hradě sice mávnutím proutku nezmizel, ale přinejmenším by nebyl dále posilován. Jde o systém, který jeví z možnosti Schwarzenberga na Hradě velkou nervozitu — viz nedávný, co do historických fakt lživý výpad Klause juniora proti Schwarzenbergově rodině.

4/ Nejde vůbec o střet levice a pravice. Jde o budoucnost levice samé. Jde o to, jestli levice bude natrvalo spojená se Zemanovým populismem a pragmatismem - nebo jestli v ní zvítězí ten proud, který se sám označuje za idealistický a který budí sympatie i u mnoha lidí, kteří se sami za levicové neoznačují. Jde o to, jestli tato idealistická levice bude tyto sympatie v širších kruzích, středových či nevyhraněných či váhajících, posilovat, a tím posilovat i samu sebe. Jisto je, že volbou Miloše Zemana neposílí ani jedno z toho.

Levice, ta skutečná levice — chcete-li, dienstbierovská levice — má možná před sebou velkou budoucnost. Nyní však má v rukou osud prezidentské volby. Ona rozhodne, kam se váhy přikloní.

  Diskuse
  MH
  January 17, 2013 v 11.51
  Já to tomu idiotovi Zemanovi snad nakonec i hodím!
  MP
  January 17, 2013 v 12.56
  Já s článkem souhlasím a vážím si vstřícnosti doc. Putny
  Vážení a milí kolegové levičáci,
  M. Zemana dnes zcela otevřeně podpořil "tuneldědek" V. Klaus, stejně jako lidé kolem pražského kmotra Hrdličky.
  Komu tohle nestačí, pomozme mu tam... ale pánbůh pak chraň českou levici a Českou republiku...
  JK
  January 17, 2013 v 13.0
  Díky
  Sbíral jsem sílu, že něco podobné pro Deník Referendum zkusím napsat, jsem rád, že to pan Putna udělal za mně.
  Spolu s ním bych dodal, že naprosto chápu důvody, které úctyhodné lidi vedou k tomu, že Karla Schwarzenberga nevolí, a které tady řada lidí shrnula: jeho angažmá v poslední vládě a v TOP 09, jeho věk, jeho řečový handicap.....Jako konservativně přemýšlející člověk s těmito argumenty nesouhlasím, ale rozumím jim a respektuju je.
  Co však respektovat nemohu, je zapšklá národovecká, protikatolická a dokonce protihabsburská (!) argumentace ("cizák", "Rakušan", "šlechtic"), která jakoby vypadla z nějakého spisku Volné myšlenky nebo Společnosti přátel žehu někdy z roku 1919, a kterou tady čtu i od lidí, kteří jsou považováni za naději moderní sociální demokracie 21. století. Ty dávno vybojované bitvy, ty omezené nacionální nenávisti, ta (přiznaná nebo nepřiznaná) nechuť k cizímu, nezvyklému, světovému, zdá se spojuje řadu lidí zde na Deníku Referendum nejen s panem Škromachem a Vojtou Filipem, ale taky s Václavem Klausem. Není to důvod k zamyšlení?

  Přežili jsme deset let na Hradě Václava Klause, jistě přežijeme i Miloše Zemana. Myslím, že teď jde o víc: jde o to, jaká bude česká levice příštích let, jestli to bude velkorysá, světu otevřená (skoro se bojím napsat liberální)levice dienstbierovská, levice Anny Šabatové a Elišky Wagnerové... nebo levice Miloše Zemana. Je to na vás, vyberte si.
  MH
  January 17, 2013 v 13.25
  JK: O výhodách šlechtictví nad poddanstvím jsme se dozvěděli především z YouTube kampaně JS. Ostatně, za osobou KS není žádná "nosná" myšlenka nebo čin, takže všechno co máme je prázdná skořápka středoškolsky vzdělaného "šlechtice", z vlády utíkající z Evropy někam pryč, rychlým ultra-konzervativním pokrokem.
  MH
  January 17, 2013 v 13.26
  Pardon, KS nikoli JS.
  DV
  January 17, 2013 v 14.39
  Tento text je přímo podlézavý a zavádějící
  Tento text je přímo podlézavý a zavádějící... Čtvrtek, 17.Ledna 2013, 14:37:56

  Smazat

  ""Nejde o šlechtu jako takovou, natož o její návrat k privilegiím. Jde o jednoho konkrétního člověka, který je shodou okolností rodem šlechtic. Mělo by to být snad bráno jako „dědičná vina“, jako handicap, jako automatická diskvalifikace, že se někdo šlechticem narodil – podobně, jako se někdo narodil jako Žid, Rom, homosexuál či tělesně postižený." -- Nejde přece o konkrétního člověka. Jde o celou současnou vládu, která ma cca 14% podporu a jíž je KS 1. místopředsedou.

  "Zde jde o člověka, který se celý život zastával lidských práv doma i ve světě, který pomáhal českému disentu i exulantům, který nedávno kritizoval Putinův režim za odsouzení Pussy Riot." --- Co Kosovo a styky KS s lidmi podezřelými z obchodování s lidskými orgány a válečnými zločinci z UCK? Co podpora KS izraelskému státnímu terorismu? atd.
  January 17, 2013 v 15.29
  Už ten literárně vznešený název článku...
  Martin C. Putna se tu tváří, že mu "levice" není putna a snaží to vyjádřit například těmito slovy:
  -- "Jde o to, jestli levice bude natrvalo spojená se Zemanovým populismem a pragmatismem - nebo jestli v ní zvítězí ten proud, který se sám označuje za idealistický a který budí sympatie i u mnoha lidí, kteří se sami za levicové neoznačují. Jde o to, jestli tato idealistická levice bude tyto sympatie v širších kruzích, středových či nevyhraněných či váhajících, posilovat, a tím posilovat i samu sebe."--

  Netuším, co Martin C. Putna míní slovem "natrvalo". Jeho starost o to, aby levice prospívala, lze možná ale vysvětlit perspektivou blížících se voleb v roce 2014.

  Jinak jeho starost o "budoucnost levice samé" jsem ochoten věřit mu snad ještě o něco méně než Jiřímu Pehe.

  Jelikož jsem Putnu prakticky nikdy nečetl - nanejvýš kdysi dávno někde pár řádek - žil jsem do dneška v bláhovém domnění, že jde o kohosi vzdělaného - i tady o něm jeden tvrdí, že je docent, druhá, že profesor - kdo umí psát. -- To mi nejspíš v hospodě nakukal někdo, kdo v něm nalezl zalíbení....
  DV
  January 17, 2013 v 15.40
  Souhlasim s panem Zilzerem
  Taky moc nechapu, kde se vzala ta "popularita" pana Putny a duvera v jeho nazory. Jiste za tim bude i jeho prikladna podpora Vaclava Havla. No budiz. Proc ne.

  Nicmente v tomto textu pan Putna vylozene lze, kdyz KS priznava starost o lidska prava
  VB
  January 17, 2013 v 16.1
  Ani jedno, ani druhé
  Autor, jehož úmyslů si vážím, píše o spojení K. S. s TOP09 jako o nějakém drobném prohřešku. Odmítnutí soudu nad Pussy Riot je správné, ale ještě lepší by bylo, kdybychom vůbec měli nějakou soudržnou zahraniční politiku vůči Rusku i vůči EU. Zde však K. S. pro značnou část publika zvěrohodňoval naše spratkovské oslazování Evropě a Entropu i nesrstnou putinofilii Václava Klause. A boj za radar, na který byl najat kdosi jiný? Levice se jistě musí rozloučit, pokud se již většinou nerozloučila, se zemanovstvím, ale proč by si měla zadávat s postmoderním kýčem? (Možná hodný člověk, ale jako politický fenomén je tohle). Tedy možná z pragmatických důvodů K. S., ale jen jako menší zlo. Bez iluzí.
  TT
  January 17, 2013 v 17.9
  Neškodilo by trochu myslet
  Pan Schwarzenberg se může ohánět tradicí "čtrnácti generací", "odpovědností předků za svěřená panství" a pod. Když ovšem použijeme totéž v negativní rovině - tradice generací útlaku občanských i náboženských svobod a zneužívání obyvatel na schwarzenberských panstvích, je to najednou "hloupý dědičný hřích".

  Trochu zkrat, ale dobrá.

  Nicméně KS nikdo nenutil aby vstupoval do rakouského habsburského řádu zlatého rouna a přísahal na Habsburky a katolickou církev. A nikdo ho nenutil, aby prezentovat pana Otu Habsburka, jako žijícího českého krále.

  To snad může myslet vážně opravdu jen monarchický trumbera. A ten by měl jmenovat celý nový ústavní soud?
  + Další komentáře