Kandidáty na prezidenta jsou i Okamura a Fischerová

Vratislav Dostál

Úterý byl poslední den, kdy se mohli kandidáti na prezidenta registrovat. Nejdříve tak učinil senátor Tomio Okamura, chvíli po něm Táňa Fischerová. Historicky první přímé volby prezidenta se tak na začátku příštího roku zúčastní jedenáct kandidátů.

Počet politiků, kteří se na začátku příštího roku zúčastní přímé volby prezidenta, je po úterku kompletní. O hlasy voličů se bude ucházet celkem jedenáct kandidátů. V úterý — tedy v poslední možný den — potřebný počet podpisů oznámili senátor a nezávislý kandidát Tomio Okamura a bývalá poslankyně Táňa Fischerová, která kandiduje s podporou Strany zelených.

Když chcete pochopit, co se děje v domácí politice, stačí číst Deník Referendum. Podpořte nás!
×

Fischerová nasbírala přes 72 tisíc podpisů. Její tým je v úterý dopoledne odevzdal na ministerstvu vnitra. Kandidaturu podnikatele a senátora Tomio Okamury podpořilo přibližně 61 500 lidí. 11. a 12. ledna 2013, kdy se první kolo volby odehraje, budou voliči vybírat z těchto kandidátů: Jana Bobošíková, Jiří Dienstbier, Vladimír Dlouhý, Jan Fischer, Táňa Fischerová, Vladimír Franz, Tomio Okamura, Zuzana Roithová, Karel Schwarzenberg, Přemysl Sobotka a Miloš Zeman.

„Táňa Fischerová za svého působení ve Sněmovně ukázala, že umí prosazovat svoji politiku způsobem, který je vytrvalý, ale prostý agresivity. Podobně probíhal i sběr podpisů na podporu její kandidatury. Tato umělkyně a politička je po celý život oddaná myšlence humanismu, tvořivosti a občanské společnosti,“ uvedl ke kandidatuře Táni Fischerové předseda zelených Ondřej Liška.

Počet lidí, kteří její kandidaturu podpořili svým podpisem, podle něj potvrzuje, že Fischerová nabízí občanům věrohodnost, širší pohled na svět a pokračování toho, co do prezidentství vtisknul Václav Havel.

„Je to velká změna v mém životě a naprosto nová situace. Nesmírně si vážím nečekané a spontánní reakce veřejnosti, která potvrdila, že je u nás spousta aktivních lidí, kteří nechtějí čekat, co jim bude ze strany současné politické reprezentace nabídnuto, ale sami hledají způsoby jak ovlivnit výběr příští hlavy státu. Tato akce ukázala, že pokud se opravdu rozhodneme něco udělat, nepotřebujeme žádné finanční prostředky k tomu, abychom mohli něco měnit," uvedla Fischerová.

Na tiskové konferenci v Divadle Kampa v úterý Fischerová také představila členy svého nově ustaveného volebního výboru, kterými jsou Barbora Seifertová, Monika Šatavová a Tomáš Tožička. „Aktuální informace z oficiální prezidentské kampaně Táni Fischerové budeme publikovat na www.prezidentka.cz," uvedla Šatavová.

„Do hlavní kanceláře Strany zelených proudily do posledního dne desítky lidí, kteří přinášeli vyplněné petiční archy. Sám zcela decentralizovaný způsob sběru podpisů je vlastně už i programem: programem obnovy občanské společnosti, kterou nelze organizovat ani zaplatit shora, protože musí sama chtít,“ dodal Matěj Stropnický, člen předsednictva Strany zelených.

Fischerová se ke kandidatuře odhodlala na základě výzev svých přátel a své vlastní nespokojenosti se současnými „děsivými a destrukčními“ vládními reformami. Ve volbě hodlá reprezentovat občanskou společnost.

„Když jsem viděla, že kandidát občanské společnosti se zatím, alespoň podle mě, neobjevil, tak jsem si uvědomila, že je to asi úkol, nějaká hozená rukavice, kterou by měl člověk zvednout. Nakonec jsem se přes pochybnosti a docela velké trápení dostala k tomu, že ji zvednu,“ uvedla Fischerová v červenci pro server iDnes.cz.

V minulosti přitom Fischerová podpořila prezidentskou kandidaturu současné europoslankyně Zuzany Roithové (KDU-ČSL). „Říkala jsem jí, že ji podporuju, protože si jí vážím, ale že zároveň, pokud se objeví kandidát z občanské společnosti, tak že budu podporovat jeho a že dokonce někteří navrhují mě,“ uvedla Fischerová.

Sociální demokraté podle ní představují sílu hájící sociální cítění, ale zároveň jsou příliš spojená se současným systémem. „Moje myšlení vždy bylo sociální, takže z tohoto pohledu sociální demokraté to mají alespoň v popisu práce a snaží se na svět hledět sociálním pohledem. Ale i sociální demokracie musí některé myšlenky změnit,“ uvedla Fischerová před časem rozhovoru pro server iHNed.cz s tím, že všechny strany jsou spojeny s mocnými podnikatelskými kruhy.

Ona sama přitom nehodlá na kampaň utrácet peníze svých příznivců: jednak jí jsou protivné bilboardy a jednak si myslí, že pokud média pracují, jak mají, bude ji vidět dost. Podle politologa Lukáše Jelínka Táňa Fischerová sesbíráním potřebného počtu podpisů překvapila. Podle něj totiž zatím ke kampani přistupovala dost laxně.

„Bude zajímavé na jejím příkladu dál sledovat, nakolik dokáže kandidát uspět bez balíku peněz a profesionálního zázemí,“ uvedl politolog pro Deník Referendum. Fischerová by podle něj byla nepochybně důstojnou prezidentkou, neboť jde o vlídnou a čestnou ženu. „Přesto ji v nadcházejícím klání, které bude drsné, vypjaté a nabité obtížnými tématy, řadím k uchazečům s nejmenšími šancemi,“ uvedl Lukáš Jelínek.

Hlavním efektem kandidatury Táni Fischerové tak podle něj bude oslabení těch kandidátů, kteří jí jsou názorově nejblíže a stojí si přitom lépe, zejména Jiřího Dienstbiera a Zuzany Roithové. „Překvapuje mě, že tohoto závěru se nejsou schopni dobrat ani zelení, kteří se ke kandidatuře Táni Fischerové hlásí,“ uzavřel Jelínek.

Fischerová je stále předsedkyní Klíčového hnutí, které v posledních volbách do Poslanecké sněmovny kandidovalo pouze v Praze a získalo 1 099 hlasů (0,02 % v celorepublikovém součtu). V letech 2002-2006 působila jako nezávislá poslankyně zvolená za Unii svobody, v roce 2006 postoupila do druhého kola v senátních voleb v barvách Hnutí Zelení. Senátorkou se tehdy nakonec stala Daniela Filipiová z ODS.   

  Diskuse
  ??
  November 7, 2012 v 9.17
  Moje pořadí.
  T. Fischerová

  J.Dienstbier

  Z. Roithová
  PH
  November 7, 2012 v 10.15
  A co na to Patrik Eichler ?
  Viz článek "Širší a rozšiřující se", DR 1.10.2012, http://www.denikreferendum.cz/clanek/14044-sirsi-a-rozsirujici-se
  JJ
  November 7, 2012 v 18.27
  Pár dní poté co Fischer někdy v říjnu prohlásil, že by vládu s komunisty by nejmenoval, vystoupil kníže Karel a prohlásil, že on by jako prezedent dbal na dodržování ústavy. Tak mne tehdy napadlo (jsem trochu paranoidní, mám bohatou představivost a občas piju), jestli si pravice Fischera nevymyslela (spolu s Dlouhým), aby kníže Karel vypadal jako nejmoudřejší a nejuvážlivější... Ve vhodné chvíli před prvním kolem by se pak z nejakého důvodu vzdal (vidí někdo vhodnějšího kandidáta na předsedu NKÚ?) a vyzval své fandy k podpoře toho nejmoudřejšího a nejuvážlivějšího a jediného možného.
  Možná by nebylo špatné, kdyby pokrokové síly reakci předběhly a udělali to samy a dříve. Čímž teda nechci říct, aby se Táňa Fischerová vzdala kandidatury ve prospěch Dienstbiera... Ale naopak by to stálo za úvahu.
  November 12, 2012 v 17.43
  Lidovky zkusmo troubí na polnici
  MP
  November 12, 2012 v 21.2
  Je to tragické
  Dienstbier nemá šanci (budu ho samozřejmě přesto volit)..
  To nedokázal nikdo pí Fischerové, p. Franzovi a spol. vysvětlit, co svou kandidaturou způsobí? Že na Hradě bude buď přímý exponent velkokapitálu a antikomunista Fischer, nebo pomstychtivý populista Zeman...
  Ach Čechy krásné, Čechy mé...
  November 12, 2012 v 21.23
  Aby se náhodou někdo nedivil. Táňa Fischerová má víc příznivců, než si kdo myslí. Plno lidí pro ni sbíralo podpisy úplně zdarma, na rozdíl od sběratelů pro jiné kandidáty, pracujících za peníze. Nesouhlasím ani s formulací pana Plevy, že T.F. svou kandidaturou pravděpodobně zaviní zvolení nevhodného prezidenta. Takhle přece nelze nikoho obviňovat.
  Táňu Fischerovou by mohli konec konců daleko spíš než J. Dienstbiera volit i ti, kteří se nepovažují za levici.
  ON
  November 13, 2012 v 15.51
  Kandidát občanské společnosti se neobjevil?
  Je něco zásadně vadného na představě, že někdo je kandidátem občanské společnosti (Fischerová) a někdo „obyčejným“ stranickým kandidátem (Dienstbier). Strany jsou také součástí občanské společnosti. Ten, kdo se pasuje na jediného autentického představitele jakési občanské společnosti, tak balamutí druhé a sám sebe. Stavět občanskou společnost proti stranám, jakkoli nelze prostor občanské společnosti vykolíkovat působením stran, je výrazem elitářského privilegovaného postoje. Kandidát občanské společnosti, to zní hrdě. Ale v kontextu současné přímé prezidentské volby je to způsob, jakým se občanská společnost reprezentovaná levicí odsuzuje k porážce. Ještě že máme tu demokracii a svobodné volby, že nikdo nemá nadiktovanou povinnost racionálně přemýšlet. Není divu, že u této strategie si nejvíce natřásají peříčka ti Zelení, kteří jako jediní dokážou oslovit to ohromnou tříprocentní masu autentických občanů.
  November 13, 2012 v 16.33
  to, co tu napsal Oto Novotný
  je PŘESNÉ - a SMUTNÉ.

  Myšlení a konání všech těchhle evangelistů občanské společnosti s jejich zářícím zrakem a krásnou duší není samozřejmě českou zvláštností. (Zelení ve Vídni bývají výstižně označováni termínem BoBo (=bourgeois bohemien). Bohužel oslovují větší masu než 3%...)

  "Ještě že máme tu demokracii a svobodné volby, že nikdo nemá nadiktovanou povinnost racionálně přemýšlet." - -
  Dost podobné pocity mnou cloumaly dnes ráno, když se mě zdejší známý začal ptát, když teda třeba ten Bůh není, zda existuje-li svobodná vůle, ...

  Mám mu raději doporučit
  a) aby si to přečetl v Kantovi nebo kde chce?
  anebo mu říci
  b) že snad přece dostatečně pádným dokladem existence svobodné vůle jsou všechny ty zhovadilosti, které lidé dělají (děláme)?
  Nejlepší bude tvářit se, že jsem otázku přeslechl....
  MP
  November 13, 2012 v 17.10
  P. Hájková,
  má pí Fischerová šanci zvítězit?
  Pokud ne, pak je její kandidatura nesmyslná, resp. poslouží k tomu, že hlasy levicových, levě liberálních a progresivních voličů se roztříští - mezi ni, Franze, Dienstbiera, možná dokonce i Roithovou a další - a žádný "občanský kandidát" zvolen nebude, nýbrž skórovat budou naopak šíbři Zeman s Fischerem. V čem konkrétně s touto analýzou nesouhlasíte?
  MP
  November 13, 2012 v 17.20
  Přicházím s křížkem po funuse, jsem si toho vědom, protože
  jsem tento návrh měl prosazovat někdy dávno na jaře.
  Ale - už tehdy jsem si myslel a myslím si i nyní, že jedinou šancí, jak na Hrad dostat slušného a levostředově orientovaného člověka bylo, aby se celé levicové a snad i středové politické spektrum a občanská společnost shodly na jednom silném, pochopitelně nestranickém kandidátovi - a toho pak podporovaly. Za nejvhodnější osobnost bych považoval prof. Dvořákovou. Teď je ale všechno zbabrané, špatně rozehrané - a Zeman nebo Fischer jsou nemilou jistotou příštího roku.

  Nejvíc se bojím toho, že zvolení Zemana (ale do jisté míry i antikomunisty Fischera) může být počátkem konce B. Sobotky v čele ČSSD. Kdo pak bude hájit levicově reformistický program u nás?
  + Další komentáře