Jiří Dienstbier: Jsem jediný levicový kandidát. Zeman je militarista
Vratislav DostálPrezidentský kandidát ČSSD Jiří Dienstbier ve středu zahájil předvolební kampaň. Na tiskové konferenci konané v Brně představil kromě svých spolupracovníků i základní programové teze. Ostře se vymezil proti Miloši Zemanovi.
Jiří Dienstbier ve středu zahájil svou kampaň před prezidentskými volbami. V úvodu tiskové konference připomněl, že jako jediný z kandidátů splnil všechny tři zákonné podmínky pro účast v prezidentské volbě. Překonal hranici padesáti tisíc podpisů a současně má i podporu dostatečného počtu členů senátorského i poslaneckého klubu.
Na tiskové konferenci konané v Brně byly návštěvníkům předloženy šanony s petičními archy. Jakou variantu podpory své kandidatury si vybere, Jiří Dienstbier oznámí do týdne.
Současně zdůraznil, že je poté, co se KSČM rozhodla nepostavit vlastního prezidentského kandidáta, jediným politikem reprezentujícím levici, který se bude v prezidentské volbě ucházet o hlasy voličů. „Miloš Zeman, který chce bombardovat Irán a schválil bombardování Jugoslávie, nemůže být za kandidáta levice považován. Je to militarista,“ uvedl senátor a místopředseda sociálních demokratů.
Dienstbier přiblížil základní programové body své kamapně. Zdůraznil tři priority: zachování dostupnosti veřejných služeb pro všechny občany, rovnost občanů před zákonem a boj s korupcí. „Posledních šest let Topolánkova a Nečasova vláda postupně rozkládají sociální stát a ohrožují tak dostupnost veřejných služeb,“ uvedl Dienstbier a dodal: „Porušují tím Listinu základních práv a svobod.“
Podle Dienstbiera současný prezident Václav Klaus úřad hlavy státu znectil porušováním ústavy, ostudami v zahraničí, nepřijatelně účelovým zacházením s institutem milosti, prapodivným spojenectvím s protievropskými extremisty a s popírači ekologických problémů. Dienstbier uvedl, že v případě svého zvolení bude chtít úřadu prezidenta především vrátit důstojnost.
Ve svém programu píše, že bude stát na straně lidí a nikoli peněz. Možnosti prezidenta jsou sice ústavou jasně vymezené, přesto kandidát ČSSD slibuje voličům, že bude usilovat o reformu financování politických stran i volebního zákona tak, aby oslabil možnost finančních skupin ovlivňovat politická rozhodnutí. Současně zdůraznil, že bude vetovat zákony narušující sociální smír a porušující lidská práva.
Dienstbier také připomněl kauzu olomouckého řidiče Romana Smetany, v níž podle něj jednoznačně selhal stát. „Ten člověk neudělal nic jiného, než že vyjádřil svůj politický názor. Právo na svobodu vyjadřování je zaručeno Listinou základních práv a svobod, takovýto čin by proto měl být kvalifikován maximálně jako přestupek. Právo na svobodné vyjádření názorů je v tomto případě mnohem podstatnější než směšně malé poškození majetku politické strany," uvedl Dienstbier.
V této souvisloti připomněl podstatnou okolnost, jež je podle něj základem demokratického uspořádání, a to rovnost všech občanů před zákonem. Podle Dienstbiera je například současný stav na poli exekucí a obchodování s pohledávkami nepřijatelný, neboť může nepřiměřeně tvrdě zasáhnout v podstatě každého.
„Exekuce a vymáhání pohledávek se tu staly kšeftem, který likviduje obrovské množství lidí a znemožňuje jim dostat se z dluhové pasti,“ uvedl Dienstbier, který kvůli tomu v září v Senátu předložil návrh, jehož cílem je napomoci vyřešení alespoň těch nejkřiklavějších případů nespravedlnosti, které současná úprava exekučního řádu způsobuje.
Dalším klíčovým bodem Dienstbierova programu je boj proti korupci. „Pokud si neporadíme s korupcí, můžeme se dočkat nedemokratického, autoritářského řešení situace,“ zdůraznil Dienstbier s tím, že potlačení korupce je nezbytné pro obnovu důvěry lidí v demokracii.
„Už nyní prezident disponuje jednou podstatnou pravomocí, kterou ale nevyužívá. Nejen že dostává každoroční zprávy od Bezpečnostní informační služby (BIS), nýbrž ji může i úkolovat,“ vysvětlil Dienstbier a zkritizoval, že zprávy BIS dnes končí zřejmě kdesi v šuplíku prezidenta, aniž by se cokoli změnilo.
Dienstbierův tým: Šabatová, Wagnerová, Drulák, Keller, Špidla
Dienstbier také představil tým svých poradců. Jsou jimi Anna Šabatová, Eliška Wagnerová, Vladimír Špidla, Petr Drulák, Pavel Mertlík a Jan Keller.
„Jsem skutečně rád, že se při své volební kampani mohu opřít o odborná stanoviska lidí, kterých si vážím nejen pro jejich odborné kvality, ale i vysoký morální kredit. Skutečnost, že neváhali spojit svá jména právě s mou kandidaturou, je pro mne velkým závazkem pro volební kampaň, i pro případný výkon funkce prezidenta České republiky,“ uvedl Dienstbier.
Vladimír Špidla, který v současnosti působí jako ředitel Masarykovy demokratické akademie, bude poradcem Jiřího Dienstbiera v oblasti otázek týkajících se Evropské unie a sociální politiky. Otázky zahraniční politiky České republiky bude Jiří Dienstbier konzultovat s Petrem Drulákem, který je profesorem v Institutu politologických studií a ředitelem Ústavu mezinárodních vztahů.
Anna Šabatová, která bude poradkyní Jiřího Dienstbiera pro oblast ochrany lidských práv, je od roku 2008 předsedkyní Českého helsinského výboru a v současnosti rovněž předsedkyní občanského sdružení Dienstbier, náš prezident. „Veřím, že se Jiří Dienstbier stane prezidentem a že bude výborným prezidentem,“ uvedla Anna Šabatová.
Eliška Wagnerová, jakožto bývalá soudkyně Ústavního soudu ČR, bude poradkyní Jiřího Dienstbiera v otázkách ústavněprávních. S Pavlem Mertlíkem bude Jiří Dienstbier konzultovat otázky národního hospodářství, otázky finanční a daňové. Jan Keller bude Jiřímu Dienstbierovi radit v otázkách týkajících se sociálních problémů.
Vladimír Špidla zdůraznil, že je pro vývoj české politiky a společnosti mimořádně důležité, kdo se stane prezidentem. „Pokud prezident tvrdí, že neexistuje rozdíl mezi čistými a špinavými penězmi, je evidentní, že se to promítne do stavu společnosti,“ uvedl Špidla.
„Prezident musí umět odolávat tlaku. Jako bývalý politik ve vysoké exekutivní funkci vím, že ten tlak je enormní. Tato vlastnost, která není každému dána, je podle mého soudu pro politika jednou z nejdůležitějších. A Jiří Dienstbier už několikrát potvrdil, že tlaku odolat dokáže,“ dodal Špidla.
Petr Drulák nakonec zdůraznil, že Česká republika musí být v kontextu své zahraniční politiky moderní, solidární a slušnou zemí v Evropě. „Dienstbier si toto vše uvědomuje. Je typem osobnosti, která přesahuje ČSSD. Má předpoklady k tomu, aby byl prezidentem sjednotitelem,“ uvedl Drulák s tím, že potřebujeme napravit reputaci naší země nejen v Evropské unii, kde nás kvůli Klausovi jen málokdo považuje za seriózního partnera.
Vláda totiž neschválila Mertlíkův návrh na urychlenou privatizaci čtyř energetických distribučních společností ani postup Fondu národního majetku při výběru poradců pro energetiku. Viz http://www.radio.cz/cz/rubrika/udalosti/vicepremier-a-ministr-financi-pavel-mertlik-podal-demisi
Pavel Mertlík mi jsko Dienstbierův poradce nesedí. Ale opravte mne, jestli se mýlím.
Ano, Mertlík - co si pamatuji - za svého ministrování nezanechal dojem, že by jeho srdce bilo nějak moc nalevo. S budoucím ministrem financí Janem Mládkem (který mu tehdy náměstkoval) to možná bude podobné. Snad je ale jakási naděje, že se Mládek z toho, co se za těch 11 let seběhlo přece jen trochu poučil.