Dalším kandidátem na prezidenta je Dlouhý. Nasbíral šedesát tisíc podpisů
Vratislav DostálEkonom a bývalý ministr průmyslu Vladimír Dlouhý v pátek oficiálně předal na ministerstvu vnitra podpisové archy s šedesáti tisíci podpisy. Stal se tak dalším z kandidátů na post prezidenta České republiky.
Bývalý ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý se v pátek zaregistroval na ministerstvu vnitra jako kandidát na prezidenta České republiky. Pro svoji kandidaturu nasbíral podle informací ČTK přibližně šedesát tisíc podpisů. Ekonom, člen Národní ekonomické rady vlády a exporadce investiční banky Goldman Sachs Vladimír Dlouhý se tak bude na začátku příštího roku ucházet v historicky první přímé volbě prezidenta o hlasy voličů.
Česká republika podle něj prochází složitým politickým a ekonomickým obdobím. „Nabízím v této situaci jak zkušenosti z devadesátých let, kdy politika národ více spojovala a také naší zemi prosazovala na mezinárodní scéně, tak vše, co jsem za posledních patnáct let získal při práci v soukromém sektoru. Od roku 2006 jsem rovněž pracoval v několika vládních poradních sborech a jsem přesvědčen, že dobře znám stav naší země a to, co lidi trápí či těší,“ uvedl již dříve Dlouhý, který jde do prezidentské volby jako nestranický kandidát.
Ve svém programu zdůrazňuje především potřebu překonat údajnou malomyslnost, znechucení a pohodlnost. Je přesvědčen, že Česká republika je plná schopných a pracovitých lidí, kteří republiku dokáží posunout mezi nejvyspělejší země Evropy. Dlouhý mimo jiné volá po postupném zeštíhlení státu, po odstranění přílišných regulací. Návrat důvěry ve štíhlý a akceschopný státní aparát podmiňuje jasnou a jednoduchou legislativou, vymahatelností práva, vymýcením korupce, bojem proti údajnému zneužívání sociálních vymožeností a proti nadřazenosti prominentů.
Jako ekonom se věnuje ve svém programu ozdravení hospodářství. Co nejnižší daně, zjednodušení podmínek pro podnikání a směřování k vyrovnanému státnímu rozpočtu, povede podle Vladimíra Dlouhého k ozdravení veřejných financí i k růstu blahobytu občanů. Podle jeho názoru je za současnou fiskální krizí v Evropě především údajně štědrý model sociálního. Vyzývá proto k návratu k odpovědnosti za vlastní život. Státní investice doporučuje nasměrovat do podpory vzdělávání, infrastruktury a smysluplných vědeckých projektů.
V oblasti zahraniční politiky nevidí pro Českou republiku jinou alternativu než členství v Evropské unii. „Nežijeme jednoduchou dobu. Prezident teď musí dát všechny své síly do služeb České republiky a lidí, kteří v ní žijí. Dnes nestačí moudře kynout z hradu a udílet knížecí rady. Jsem připraven tvrdě pracovat pro své spoluobčany,“ tvrdí Vladimír Dlouhý
Dlouhý v posledních měsících opakovaně zdůraznil, že za jednu ze svých výhod považuje nadstranickost. „Jednou z mých výhod je, že jsem již patnáct let mimo politický život. Doufám, že ta určitá nepolitičnost, nestranickost mi dala objektivnější pohled. Takže jsem rozhodnut být nestranickým kandidátem," uvedl například Dlouhý pro Lidové noviny v červnu letošního roku.
„Mojí první předností může být nepolitičnost,“ doplnil Dlouhý. Podle politologů se Dlouhý pokouší využít antistranické nálady občanů. Přesto považují experti jeho šance na zvolení za mizivé. „Jeho stranické angažmá v ODA je nesmazatelné a činí z něj jednoho z otců privatizace na český způsob, což je břemeno k neunesení. Jeho snaha zbavit se stranické zátěže z minula řečmi o nestranickosti je nevěrohodná,“ uvedl pro Deník Referendum už dříve politolog Milan Znoj.
Obdobně onu nestranickost Dlouhého glosuje Lukáš Jelínek. „ Kdo jiný kromě Klause zde byl ztělesněním pravicové politiky a zpackané ekonomické transformace první poloviny 90. let minulého století?,“ táže se Jelínek. Nikdo totiž není nepopsaný list. A kdo se tak tváří, pouze podle Jelínka mate voliče.
„Kandidaturu Dlouhého nechápu dvojnásob. Nemá nic víc co nabídnout než uchazeči dosud známí. Musím se ptát, zda jde o vrtoch znuděného konzultanta společnosti GS, nebo zda kandiduje především proto, aby oslabil někoho jiného, třeba Fischera,“ uvedl Jelínek pro Deník Referendum.
Šedesát tisíc podpisů občanů předal ekonomovi navrhovatel kandidatury Vladimíra Dlouhého, kterým je známý neurochirurg Vladimír Beneš. Vladimír Dlouhý také zveřejnil členy tzv. Volebního výboru, kterými jsou ředitel Ústavu státu a práva Jan Bárta, advokát Ladislav Vostárek a Petr Jůza.
Vladimír Dlouhý odešel z politického života v roce 1997. Od té doby pracoval jako ekonomický poradce pro mezinárodní klienty, byl členem Pačesovy energetické komise, je členem NERV, vyučuje na vysoké škole. Své aktivity v soukromém sektoru ukončil, aby se mohl naplno věnovat prezidentské kandidatuře. Svůj záměr kandidovat zveřejnil na jaře letošního roku.
„Do politiky jsem se rozhodl vrátit, protože stejně jako většina nejsem spokojen se současným stavem společnosti. Odešel jsem z veřejného života po přeměně naší republiky z centrálně řízeného socialistického státu v tržní demokracii. S odstupem a se zkušeností mimo politiku cítím, že mám energii i předpoklady dát lidem vizi lepší České republiky,“ uvedl Dlouhý.
Mezi prezidentskými kandidáty s největší šancí na úspěch patří podle dosavadních průzkumů především expředseda úřednické vlády Jan Fischer, bývalý sociálnědemokratický premiér Miloš Zeman či kandidát ČSSD Jiří Dienstbier.
O prezidentský post dále usilují Přemysl Sobotka z ODS, Karel Schwarzenberg z TOP 09, lídryně hnutí Suverenita Jana Bobošíková či předseda Pravého bloku a vydavatel seznamů StB Petr Cibulka. O hlasy voličů se chtějí ucházet také nezávislí kandidáti Vladimír Franz a Táňa Fischerová (s podporou zelených) či ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky Ladislav Jakl.