Deník Právo klesá na úroveň ultrakonzervativních štvavých plátků
František KostlánPrávo a Novinky.cz se ze solidního média proměnily v anticiganistické agitátory.
Na neskutečně nízkou úroveň českých médií by se dalo upozorňovat donekonečna, není to nic platné. Arogance moci a snaha vydělat za jakoukoli cenu většinou vede majitele médií a redakce ke stylu novinařiny, který je poplatný tomu nejnižšímu, co v nás je. Tento jev nijak nesouvisí s ideologií, kterou to které médium zastává, jde takříkajíc napříč. Vedle okrajových novin a internetových serverů si často kritiku zaslouží i ty, které se řadí do středního proudu, o televizích či rádiích nemluvě.
Tvrdě kapitalistická „levice“
Z levicového deníku Práva, který je částí čtenářů kupodivu stále vnímán jako seriózní zdroj informací, a jeho internetového serveru Novinky.cz se klube něco na způsob ultrakonzervativních štvavých plátků, které ovládly mediální scénu za tzv. druhé republiky, těsně před okupací Čech a Moravy nacisty.
Před listopadem 89 byl tento list pod názvem Rudé právo tiskovým orgánem Komunistické strany Československa. Předlistopadovým zástupcem šéfredaktora Zdeňka Hořeního byl dnešní většinový majitel deníku Právo Zdeněk Porybný. Řečeno jeho předlistopadovým slovníkem, chová se teď on sám i někteří jeho podřízení jako ti nejbezohlednější kapitalisté. Aby se jeho produkty staly sledovanějšími a tudíž se více prodávaly, je ochoten k čemukoli, včetně takových lží a manipulací se čtenáři, které vyvolávají nenávist a zášť vůči druhým.
Z Práva a Novinek.cz se postupně stává xenofobní a anticiganistická bojůvka, plná neprofesionality a neetičnosti, z níž jako sirup ztěžka odkapává maloměšťácká zapšklost. Ano, Právo a Novinky.cz, které se, stejně jako ostatní média, dlouho vezly na vlně protiromského populismu, dnes stojí v čele tohoto tažení.
Protiromská kampaň
Příkladů pro toto tvrzení je více. Naposledy se xenofobně-populistická tvář Práva a Novinek.cz projevila v pátek 19. října.
„Téměř 60 procent Romů v produktivním věku od 15 do 64 let nemá zaměstnání a ani neusiluje o to, si ho najít,“ napsal deník Právo a jeho server Novinky.cz v článku Většina Romů, kteří by mohli pracovat, si zaměstnání nehledá. V článku jeho autor Jindřich Ginter prokazuje toto své tvrzení (a další podobná) odpověďmi Martina Šimáčka, ředitele Agentury pro sociální začleňování. Šimáček však nic takového Ginterovi neodpověděl.
„Není to poprvé, co pan redaktor Ginter s informacemi pracuje tímto způsobem. Nevím, jestli to považovat za opakující se snahu diskreditovat Agenturu, přijde mi to zároveň jako cílená protiromská kampaň," uvedl Martin Šimáček, když se jej server Romea.cz zeptal, zda jsou tvrzení Práva a Novinek.cz, založená na jeho odpovědích, pravdivá.
Chápu rozhořčení autora článku, výše uvedený článek od Gintera jsem také četl a dost dlouhou dobu přemýšlel, jestli nemám v ruce nějaký hoax z dílny DSSS.
Martin Hekrdla odešel v březnu 2012 do Týdne (http://www.tyden.cz/archiv/?vyhledat=hekrdla&hledej=Vyhledat&rubrika=0&obsah=autor)
PROČ?
Zavolejte si do redakce, třeba Vám to Robert Dengler vysvětlí.
V Týdnu ale působí Hekrdla jako jakási výjimka - vše ostatní kolem je neoliberální a pravicové - a občas Hekrdlův článek, který bývá zásadně odlišný - ale je jen jeden ... a dost ....
Pokud jde o eufemismy, aby to v Právu nakonec nedopadlo jako v některých českých vtipech - takže články by pak nesly pěkné názvy, respektive by v nich byly věty jako :
"Rom dopadl na obnažený nůž člena DSSS a zmíněná kolize měla pro něj fatální následek"
"Své provokující jednání Rom nepřežil - převaha rozhořčených bílých se pro něj stala osudnou"
a tak podobně ...
http://www.novinky.cz/koktejl/281210-bozi-ovecka-sesla-z-cesty-kradla-v-obchode-pivo.html
Teprve v závěru článku se čtenář doví, že pravděpodobně nekradla skutečná jeptiška, ale někdo převlečený za jeptišku.