Obviněný Rath ve Sněmovně: Vzal David Rath úplatek? Já tvrdím, že nevzal

Vratislav Dostál

Obviněný poslanec David Rath v úterý vystoupil na jednání Poslanecké sněmovně. Zákonodárcům, kteří následně rozhodli o jeho vydání policii, přednesl svoji verzi událostí, které předcházely jeho vazebnímu stíhání. Podle něj jde o politickou pomstou.

Poslanec David Rath, obviněný z přijetí sedmimilionového úplatku, se v úterý pokusil v rozsáhlém projevu Sněmovnu přesvědčit, že se stal obětí komplotu. Ostře kritizoval ministra vnitra Jana Kubiceho a obvinil jej z používání metod někdejší komunistické Státní bezpečnosti. Rath považuje celou kauzu za politicky motivovanou a zdůraznil, že se nevzdá poslaneckého mandátu. Své kolegy ale nespřesvědčil. Pro jeho vydání policii hlasovalo 183 poslanců, proti byli pouze dva.

Když chcete pochopit, co se děje v domácí politice, stačí číst Deník Referendum. Podpořte nás!
×

„Já sem nepřicházím se hájit. Tak jako Sněmovna nebude rozhodovat o tom, zda jsem či nejsem vinen. Já sem přicházím vás požádat o odpověď na dvě otázky, na které musíte odpovědět, na které já odpověď, myslím si, znám a mám na to dostatečné důkazy,“ uvedl v úvodu vystoupení exhejtman Středočeského kraje.

První otázkou podle něj je, zda je stíhán z důvodu své činnosti v Poslanecké sněmovně. „Já tvrdím, že ano,“ odpověděl si záhy Rath s tím, že jde o výsledek fungování chobotnice ministra vnitra Kubiceho, která podle Ratha dokonale připravila celou záležitost. „Je to politická pomsta, odstranění opozičního politika, odstranění tvrdého kritika,“ zdůraznil Rath.

Druhou otázkou podle něj je, zda proces, který do současnosti probíhal, je férový, seriózní, legitimní a standardní. I na tuto otázku si Rath vzápětí odpověděl. „Tvrdím a předložím vám opět později důkazy, že takový není, je neférový, nestandardní, nezákonný,“ dodal poslanec.

Poslaneckého mandátu se dle svých slov dobrovolně nevzdal poté, co byl vsazen do vazby. Údajně si v ten moment uvědomil, že nežijeme v kulturní zemi, kde by vazba odpovídala tomu, co říká trestní zákon. „My žijeme v zemi, kde vazba je novodobá tortura. Lámání, týrání lidí. To v trestním zákoníku nenajdete,“ vysvětlil David Rath a zpochybnil důvody svého umístění do vazby.

„Všechno to je prostě jen hra, aby se veřejnosti podprahově řeklo: Rath je nebezpečný zločinec, je potřeba ho transportovat s kuklami, s neprůstřelnými vestami, s vrtulníkem nad hlavou, s motorkami, s tím vším. Víte, já mám někdy pocit, že jsme nezadrželi a ve vězení nemáme doktora Davida Ratha, ale doktora Hanibala Lectera z filmu Mlčení jehňátek,“ uvedl Rath.

V další části projevu Rath zpochybnil zmanipulování údajně předražené zakázky týkající se rekonstrukce buštěhradského zámku. Podle něj nemá policie toto tvrzení opřeno o jediný objektivní nezávislý znalecký posudek. „Naopak já tvrdím, že náš kraj jako jediný kraj a jako jediná instituce jsme zavedli systém externího hodnocení objektivity a přiměřenosti cen projektů v každé jejich položce. Každý projekt ve Středočeském kraji prochází touto kontrolou položku po položce. To je prokazatelné, na to existují důkazy,“ vysvětlil Rath.

„Druhá věc, oč orgány činné v trestním řízení opírají mé obvinění, říkají a vy asi čekáte na odpověď na tuto otázku. Vzal David Rath úplatek? Já tvrdím, že nevzal,“ zdůraznil ve Sněmovně Rath s tím, že považuje celý proces za manipulovaný, neférový, nespravedlivý a nestandardní. V této souvislosti exhejtman Středočeského kraje také zdůraznil roli ministra vnitra Jana Kubiceho.

„Pane ministře Kubice, past vám vyšla. Já vám gratuluju. Jste fakt dobrej! Nicméně, s použitím těch prostředků, které jste použili, jsem měl minimální šanci. Takhle byste zlikvidovali každého. Nebo téměř každého,“ uvedl Rath. Motivy měl přitom podle Ratha Kubice dva.

Jedním z nich byla podle exhejtmana Středočeského kraje osobní pomsta. „Já jsem ministra Kubiceho kritizoval v době Kubiceho zprávy, kdy ještě nebyl ministrem, byl plukovníkem u ÚOOZ, za to, že tehdy policie zasáhla do politického vývoje v naší zemi. Ale pozor, já jsem ho kritizoval dál prakticky jako jediný opoziční politik,“ uvedl David Rath a přirovnal praktiky Kubiceho podřízených k praktikám Státní bezpečnosti předlistopadového režimu.

V projevu pak uvedl, že v jeho kauze bylo zatčeno dalších sedm lidí, kteří mají nyní zničený život. V troskách jsou podle něj také životy jejich rodinných příslušníků. „Ti všichni mají život zničený, díky vám," prohlásil Rath. „Lidské osudy, lidské životy, stamiliardové škody, hlavně, že jste se pomstil, pane ministře! Pomocí takovýchto metod, tvrdím, že zničíte skoro každého. Jen v tom torzu spisu je zachyceno dvaačtyřicet firem,“ dodal Rath a vyslovil hypotézu, dle které celá kauza Rathem začala a Rathem také skončí.

„Možná tam ještě smázneme nějakého opozičního nebo nějakého třetiřadého koaličníka, ale že by to šlo na ministry a jejich náměstky, že by se jejich náměstkům dávaly odposlechy do ložnic a obýváků a pracoven a sledovali se půl roku? Jsem zvědav! Myslím si, že příští měsíce a roky ukážou; ukážou, kdo má pravdu, že to Rathem začalo a Rathem to skončilo,“ uvedl v závěru svého projevu David Rath.

Po Rathovi v rozpravě vystoupil například expředseda sociálních demokratů Jiří Paroubek či Stanislav Huml zvolený do Sněmovny za Věci veřejné. Po relativně krátkém jednání pak poslanci přistoupil k hlasování o potvrzení stíhání Davida Ratha. Následně byla sněmovní schůze na několik hodin přerušena.

O Rathově vydání k strestnímu stíhání již dříve jednal mandátový a imunitní výbor, který podle očekávání Sněmovně Rathovo vydání policii doporučil. Výbor se na stanovisku shodl jednohlasně. Bývalého středočeského hejtmana Ratha protikorupční policie viní z přijetí sedmimilionového úplatku.

Skupina osmi obviněných údajně zmanipulovala zadání tendru na rekonstrukci buštěhradského zámku. Podle informací ČT24 Pancová a Kott nechali upravit projekt financovaný z evropských fondů tak, aby se cena za opravy zvýšila o 46 milionů korun. Rath s tím prý souhlasil.

  Diskuse
  June 5, 2012 v 21.41
  RETRO: http://www.youtube.com/watch?v=PPoUXH3ZYZw
  26.dubna 2012:
  "...tak jsem z toho skoro jako Kubice vomdlel a nemohl jsem počkat ani den a musel jsem s tím běžet do Poslanecké sněmovny ..." (3:30)
  JM
  June 5, 2012 v 21.45
  Očitý svědek dnešního jednání parlamentu
  mi řekl, že dneškem u nás pravsěpodobně končí ústavní demokracie. Parlament obsazený ozbrojenými policisty, kteří nedovolili zaměstnancům parlamentu ani chodit na záchod, ani pčecházet z jedné budova do druhé,to tu ještě nebylo. Vnitřní předpisy vazební věznice jsou ode dneška nad Ústavou ČR.To tu snad nebylo od 50. let., pravděpodobně od Heydrichiády! Je úplně jedno, co udělal poslanec Rath.Ministr Kubice a ministr Pospíšil si za souhlasu vládních stran a blekotání opozice udělali z Parlamentu ČR svůj rajón, kde si mohou šikanovat koho chtějí a jak chtějí.A oopzice si nezaslouží svůj název. Poserové a zbabělci, všichni, nejen ČSSD.
  JM
  June 5, 2012 v 21.47
  omlouvám se za překlepy,
  ale špatně vidím a jsem hrozně nas.aná.
  June 5, 2012 v 22.22
  RETRO 2: http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=eNs2CA0QrAc
  26.dubna 2012:
  "Víte pane ministře Kubice - teď už jste ministr, to jsem skutečně nikdy nevěřil, že něčeho tak absurdního se dočkám..."
  June 6, 2012 v 2.39
  Co řekl David Rath
  Dle stenozáznamu na webu PSP řekl David Rath toto:

  „Vzal David Rath úplatek? Já tvrdím, že nevzal. Když se podíváte do těch materiálů, které máme k dispozici jako torzo spisu, to je několik tisíc stran různých rádoby odposlechů a dalších věcí, všechno neúplné, nekompletní, vykuchané, tak i v tomto nekompletním torzu spisu naopak najdete spoustu vět a slov o tom, že peníze na volby, financování voleb.“

  David Rath tedy nepopřel, že peníze vzal, ale naznačuje, že byly na financování voleb, nikoliv pro něj osobně. Někteří komentátoři to považují za nejdůležitější sdělení pana Ratha z celého projevu.

  Já si to myslím také. Vypovídá to o možném směru jeho obhajoby a z toho plynoucích problémech pro ČSSD …
  MP
  June 6, 2012 v 18.48
  On neříká nic jiného, než že pokud odposlechy zaznamenaly nějaké řeči o penězích, jednalo se o peníze na financování voleb.
  Jaký je původ těch peněz? O tom se nezmiňuje.
  SH
  June 6, 2012 v 19.24
  Každý slyší především to, co si přeje slyšet.
  V tak dlouhé promluvě se samozřejmě každý chytí toho, co mu vyhovuje. Rath, pokud jsem dobře poslouchal, neřekl, že vzal úplatek pro ČSSD a ne pro sebe. Řekl pouze, že šlo o peníze na volby. Jejich zdrojem mohl být štědrý sponzor, jakým byl třeba před posledními parlamentními volbami Bakala. Dokonce mohlo jít o štědrý členský příspěvek straníka, tak solventního jako třeba Gross, který by si tím koupil návrat do své strany, jako to bylo kupříkladu nedávno umožněno, za veřejně neznámých podmínek Bártovi ze strany Věci veřejné. Ani jednu možnost náš právní řád nezakazuje. Problém je, že tak velká suma se má převádět z účtu na účet, ale v případě kupříkladu onoho členského příspěvku i to je sporné, protože mohlo jít o kumulaci členských příspěvků, ba dokonce i sponzorských darů.
  June 6, 2012 v 21.41
  o statečnosti poslanců
  se na BL objevil pěkný příspěvek Petra Milera
  -- http://blisty.cz/art/63727.html
  PM
  June 7, 2012 v 11.0
  Klausova kleptokracie
  vstupuje na scénu finálního aktu k vyvrcholení díla. Režisér a šéfstratég, který vsadil na zmatek mezi diváky vyvolávaný všeobecnou panikou krachující neoliberální periody a na plošnou prodejnost českých politiků, si mne dlaně.
  Sice trochu zvlhlé, ale mne......pomyslel jsem si.
  June 8, 2012 v 6.5
  Politický vězeň Rath
  je nadpis komentáře Ivana Davida, který stojí za přečtení:
  http://www.prvnizpravy.cz/sloupky/politicky-vezen-rath/
  + Další komentáře