Izrael zadrží Palestincům daně a zrychlí výstavbu osad. Kvůli UNESCO
Petr JedličkaVláda Benjamina Netanjahua se shodla na odvetných krocích, jimiž chce reagovat na palestinské přijetí do známé agentury OSN. Na svém úterním zasedání schválila celý balíček sankcí.
Izraelská vláda odpoví na palestinský vstup do Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) celým balíčkem sankcí. Premiér Benjamin Netanjahu se na tom v úterý shodl s osmi nejvýznamnějšími ministry. Konkrétně se má balíček stávat z pozastavení transferu daní a poplatků za dovoz zahraničního zboží na Západní břeh, přehodnocení VIP statutu čelních palestinských představitelů a zákazu misí UNESCO na území pod izraelskou kontrolou.
Vedle toho se Netanjahuova vláda rozhodla uspíšit výstavbu dalších dvou tisíc domů ve Východním Jeruzalémě a osadách Maale Adumim a Guš Ecion.
Podle prohlášení úřadu izraelského premiéra leží „všechny inkriminované oblasti v zónách, které i po uzavření jakékoliv mírové dohody v budoucnu zůstanou pod izraelskou správou“.
Podle mluvčího palestinského prezidenta Abbáse se Izrael rozhodl „uspíšit destrukci mírového procesu“, neboť „osady stojí na území, na němž má vyrůst nezávislý palestinský stát“.
Znalci z agentur a zpravodajských serverů nicméně upozorňují, že pro Palestinskou autonomní správu je daleko větší potíž přerušení transferu daní. V oblastech pod kontrolou samosprávy se totiž pravidelně vybere pouze třetina palestinských daňových příjmů. Zbylé dvě třetiny — přibližně 132 milionů dolarů každý měsíc — vyberou úřady v Izraeli. Značnou část této sumy (dle BBC 100 milionů) tvoří poplatky za dovoz zahraničního zboží na Západní břeh. Právě na nich jsou platově závislí palestinští lékaři, učitelé a policisté a právě o ty teď autonomní správa přijde.
Přehodnocení VIP statutu by pak pro čelní palestinské představitele znamenalo omezení pohybu — podobně jako ostatní Palestinci by totiž museli podstupovat prohlídku na všech kontrolních stanovištích izraelské armády. Šíři a možnosti uplatnění tohoto typu sankce chce ale Netanjahuova vláda „ještě prozkoumat“.
Proč právě UNESCO?
Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu se stala v pondělí první agenturou OSN, která Palestince přijala za plnoprávného člena. Pro přijetí hlasovalo 107 států, proti 14. 52 dalších se zdrželo. USA v reakci přestaly do UNESCO příspívat. Podobný krok nyní zvažuje i Kanada.
Organizace pro osvobození Palestiny, jež zájmy národa v OSN zastupuje, chce podle posledních zpráv žádat o přijetí do dalších 16 agentur OSN. Mimo to žádají Palestinci i o vstup do celé organizace, a to jako právně suverénní stát. Rada bezpečnosti má o žádosti hlasovat v polovině listopadu.
Členství v UNESCO umožní palestinské reprezentaci žádat o prohlášení památek na území Gazy, Západního břehu a Východního Jeruzaléma za součást světového kulturně-historického dědictví a využívat příslušné granty. Možnosti organizace však bývaly v minulosti i politicky zneužívány — z iniciativy arabských států například docházelo k prohlašování židovských památek za chráněné mešity.
Podle agenturních komentářů posílí podobné, byť i symbolické úspěchy v diplomacii pozici palestinského prezidenta Abbáse a jeho hnutí Fatah. Tradiční palestinské uskupení se snaží čelit oblibě islamistického Hamásu, jež získal nedávnou dohodou o výměně 1024 palestinských vězňů za uneseného izraelského vojáka Gilada Šalita.
Další informace:
Haarec Israel to expedite settlement construction in response to Palestinian UNESCO membership
BBC News Israel to speed up settler homes after Unesco vote
Al Džazíra Israel orders new building in East Jerusalem