Demokracie proti mafianismu

Lukáš Kraus

Když už nejsou prostředky na vzdělání, důchody a dostupnou zdravotní péči, tak to nejspíš znamená, že nežijeme v demokracii, ani v regulovaném kapitalismu, nýbrž v nezřízeném mafianismu.

Když člověk cestuje po Evropě, vidí desítky různých systému společenského uspořádání. Prý je to kupodivu přesto všude kapitalismus. Ve své podstatě dávám také přednost kapitalismu, i když je to pouhé nuzné nic neříkající slovo ve větru vhodné maximálně pro žvatlavé sekretariátní analytiky a chronicky zastydlé komentátory. Preferuji ale kapitalismus s demokracií, tedy jedině takový druh kapitalismu, který je slučitelný s demokracií, tedy humanismem. Nemyslím si, že je demokracie ve všech státech EU. Na prstech jedné ruky bych vyjmenoval takové země. O to delší výpis by byl zemí se systémem tržně totalitního populistického, tmářského mafianismu, kde se lidem permanentně lže, kde jsou lidé masírování levným, prázdným PR stejnostejných maket různých cest, které vedou do jedné jediné stoky.

Totalita tržního mafianismu se pozná velmi lehce. Budou vám tvrdit, že najednou „nemáte na to se postarat o předešlé generace.“ Budou vám tvrdit, že nemáte na dostupnou zdravotní péči pro všechny. Budou vám tvrdit, že vzdělání už není pro všechny děti a mladé lidi. Budou vám tvrdit, že „peníze, peníze, peníze,“ přitom vám nebudou schopni ani vysvětlit, proč za nějaké virtuální papírky máte popřít humanismus a házet bez mrknutí oka lidi do kanálů, starce nechat žebrat u popelnic, nechat děti kastovat od prvních krůčků.

Preferuji demokracii, ne mafianismus.

Ať mi přijde trh přímo do Norska tvrdit s čísly a taháky po kapsách, že nejsme schopni se jako lidé postarat o starší generaci. Ať přileze před práh našeho domu, že nemáme na vzdělávání všech našich dětí, že se už nemůžeme postarat o všechny nemocné, že máme stavět ostnaté dráty kolem domů, že už ne společnost, ale válka. Takového nezvaného hosta dovleču za spekulativní límeček rovnou do fjordu. U spekulativní, bezcharakterní, zištné lůzy neslučitelné s ústavním pořádkem totiž končí má občanská tolerance a začíná demokracie.

V České republice je zjevný mafianismus, když premiér Nečas například pro Hospodářské noviny tvrdí, že „hazard může být zdrojem vyšších příjmů, ale zdanění se nesmí přepísknout.“ A varoval prý před tím, že by hazardní firmy mohly ze země úplně odejít. To by bylo odchodem v ČR ušetřených peněz za rozvrácené rodiny, za zdevastované životy dětí, za patologické sociální situace, za kriminalitu v ulicích, vykradená auta, lichvářské půjčky, bazary, za šedé nezdaněné vyprané peníze pro mafii, za „mačety“ a následné pseudoetnické či jiné konflikty. Tady v Norsku to lidé i politici vědí, proto šetří peníze státu i sobě. Proto je hazard když ne kompletně eliminován, tak brutálně regulován.

A i tohle je jeden z důvodů, proč je nemafiánská Skandinávie bohatá, jelikož si za pár šestáků od veksláků z nekontrolovatelných, všude rozlezlých heren nenechají rozvracet celé segmenty společnosti. Vůbec tohle mafiánské uvažování české vlády, jako že neexistují špinavé peníze, jako že výpalné, je model ne kapitalismu, ale mafianismu.

Prolhanost české vlády se dá vystopovat i na protěžování jako že „konkurenceschopnosti, že jako musí být ostudně levná pracovní síla, že jako šetření na lidech a státu, že jako netrestat daněmi „úspěšné“.

Například Švédsko, které má silnou daňovou progresi, mamutí přerozdělovaní a vůbec celý ten prý přebujelý liberálně-humanistický stát, který trestá úspěšné, má ne kupodivu, ale logicky nejvíce konkurenceschopnou ekonomiku v Evropě a druhou na celém světě, jelikož společnost nevyloučených, společnost s minimalizovanou kriminalitou, společnost s rovností šancí pro každého, je tím nejefektivnějším a nejprogresivnějším společenským uspořádáním. Říká se tomu sociální stát a není to otázka „sociálky“ či chudoby, ale přesně naopak. Tak nám prosím modří vládni svazáci z ČR povídejte raději jiné pohádky na dobrou noc. Tahle o „konkurenceschopnosti a  „trestání“ není ani logická, ani evropská, je pouze chronicky zištná a prolhaná  a to tak intenzivně, že tu kvetoucí ubohost české vlády slyšíme až v Norsku růst.

  Diskuse (15 příspěvků)
  Martin Šimsa, filosof
  September 13, 2011 v 10.22
  mafiánský kapitalismus a slabá demokracie
  je opravdu náš problém. Prosadilo se tu Klausovo, zvulgarizované Schumpeterovo pojetí demokracie, jako obchod s hlasy voličů, kdy jde pouze o maximalizaci moci paralelně k maximalizaci zisku na trhu. Bohužel toto Klausovo pojetí demokracie se díky Zemanovi a jeho opoziční smlouvě prosadilo do značné míry i v ČSSD, takovým typickým příkladem jsou koalice ČSSD a ODS v Ústeckém kraji a v Praze. ČSSD by mohla být alternativou, kdyby dokázala říci rozhodné ne jak současné vládní politice, tak podobným praktikám ve vlastních řadách, aby dokázala být skutečnou alternativou k současnému korupčnímu marasmu, který má jak své teoretické předpoklady, tak praktické důsledky.
  Blažena Švandová, pracující důchodce
  September 13, 2011 v 14.50
  Problém to pojmenovat
  Říkáte tomu Lukáši mafianismus, někdo to chce pojmenovat dokonce slovem fašismus. Zdá se to být silná káva? Petr Koudelka připomíná charakteristiky fašismu z pera Ferdinanda Peroutky
  http://www.blisty.cz/art/60040.html
  Luděk Ševčík, OSVČ
  September 13, 2011 v 16.46
  Ano, mafianismus, to je velmi příznačné pojmenování naší situace. Slovo mafie se sice vytratilo z veřejného prostoru, ale skutečné mafie se tu rozlézají jako rakovina. Definovat mafii není vůbec těžké. Daleko těžší je proti ní bojovat v zemi, kde proroste do nejvyšších vrstev politiky a kde díky tomu, že vlastní sdělovací prostředky, občany ani nenapadne, že jsou v jejím područí. Korupce, to je přece jeden za základních znaků mafie. Lidé netuší, že mafián nemusí vypadat jak Don Corleone, nosit psí dečky a zdobenou špacírku. Dnešní mafián sedí v parlamentu, ve vládě, v městském zastupitelstvu a může být i členem sociální demokracie. Neslouží však své vlasti, nebo obci, ale své kapse v součinnosti se svojí famiglií. A na rozdíl od Italského mafiána může být daleko klidnější.
  Roman Kanda
  September 14, 2011 v 11.13
  Tenhle článek mě vyloženě naštval. Pokusím se svou polemiku později formulovat.
  Lukáš Kraus
  September 14, 2011 v 11.49
  Jen víc emocí Romane, tak to má být.....já se také s nikým nemazlím....ani s vládou, ani s reptavými sekretariátními vyvolávači jediných pravd....maketami levičáků….
  Roman Kanda
  September 14, 2011 v 12.27
  Lukáši, ten článek mi stojí za polemiku - a už to je pochvala.
  Blažena Švandová, pracující důchodce
  September 14, 2011 v 15.35
  Romane, do toho, jsem zvědavá, co Vás tak mohlo nadzvednout. Mně se naopak Lukášův článek moc líbí zvláště odstavec
  "Totalita tržního mafianismu se pozná velmi lehce. Budou vám tvrdit, že najednou „nemáte na to se postarat o předešlé generace.“ Budou vám tvrdit, že nemáte na dostupnou zdravotní péči pro všechny. Budou vám tvrdit, že vzdělání už není pro všechny děti a mladé lidi. Budou vám tvrdit, že „peníze, peníze, peníze,“ přitom vám nebudou schopni ani vysvětlit, proč za nějaké virtuální papírky máte popřít humanismus a házet bez mrknutí oka lidi do kanálů, starce nechat žebrat u popelnic, nechat děti kastovat od prvních krůčků."
  To mne naopak opravdu potěšilo, protože přesně to si myslím. Aby se všem dobře žilo je jen potřeba bohatství země, které je z velké části v lidech, jen trochu rovnoměrněji mezi lidi rozdělit.
  Michal Špína, komparatista
  September 14, 2011 v 16.38
  "Ať přileze před práh našeho domu [...] že už ne společnost, ale válka. Takového nezvaného hosta dovleču za spekulativní límeček rovnou do fjordu."

  Tedy vskutku: ne společnost, ale válka...
  Luděk Ševčík, OSVČ
  September 14, 2011 v 20.13
  Pane Špíno, to bylo tedy dost slabé, ono se v tom článku asi těžko hledalo ke shození, takže jste si pomohl překroucením textu, ale jak píšu, býval jste v lepší formě. Víte, jsou na světě války obranné, kdy jde lidem o holý život a přežití a jsou války loupežné, kdy se kvůli nezkrocené chamtivosti pod nějakou vymyšlenou záminkou vyvraždí statisíce a miliony lidí. Ta válka byla zmíněna v jiném kontextu, což dobře víte, ale jestliže někdo přichází s tím, že se chystá sebrat už tak chudým lidem finanční prostředky, což přímo může ohrozit nejen kvalitu jejich života, ale i jejich žití, mají přirozeně právo se bránit. Pan Kraus píše o obraně demokracie, co proti tomu namítáte?
  MP
  Martin Pleva, pedagog
  September 14, 2011 v 23.14
  Taky z toho článku nemám dobrý pocit,
  i když neznám Romanovy důvody, já bych svoje formuloval asi takto: L. Kraus se stále více ocitá v bludu jakési skandinávské nadřazenosti - takže kdybyste, vážení, náhodou nevěděli, kde je na zemi ráj, přečtěte si příspěvky L. Krause.

  Je to pořád stejné. Jako by nějaký celosvětový, globální kapitalismus neexistoval. Že je u nás mafianismus, o tom žádná, ale tu obecnou, globáními trendy danou mizérii to jenom zhoršuje, nic víc. Tak např. ve slušném, nemafiánském Německu se uvažuje o zavedení důchodu až od 69 (!) let. Švédsko provádí neoliberální politiku stejně jako jiné země (vysoké nepřímé zdanění, snižování firemních daní atd.), jenom to dělá trochu mírněji a lidštěji než Nečas a na rozdíl od našeho Nečase zbývá švédské vládě zatím dost peněz na veřejné služby. To vše ale jenom proto, že to nadnárodní velkokapitál toleruje.
  Česká republika, jak už jsme se zde několikrát shodli, by si nemohla dovolit švédskou politiku ani půl roku.

  Proto je řešení jediné: celoevropská alternativa vůči neoliberalismu. Parafrázujeme-li Fidelovo: Socialismo, o la muerte!, můžeme říci: Una alternativa europea, o la muerte!
  + Další komentáře