Japonský premiér ohlásil odklon země od jádra
Roman BurešPodle středečního vyjádření premiéra Naoty Kana Japonsko od základů přehodnotí svoji energetickou politiku - přestane budovat nové reaktory a více investuje do obnovitelných zdrojů. Nyní fungující jaderné elektrárny se však dle všeho zavírat nebudou.
Japonsko opustí plány na rozšíření jaderného odvětví energetického průmyslu a namísto toho začne více využívat obnovitelné zdroje energie. Dva měsíce po katastrofickém zemětřesení a následné havárii v elektrárně Fukušima Dai-či to ve středu oznámil japonský premiér Naoto Kan.
Jaderná elektrárna Fukušima stále ohrožuje své okolí a pracovníkům společnosti Tepco se ji pořád nepodařilo plně stabilizovat.
Podle Kana bude nutné politiku jaderné energetiky přebudovat od základů. Podle původních plánů mělo Japonsko totiž využití jádra nadále rozšiřovat a v roce 2030 z něj vyrábět až polovinu veškeré elektrické energie.
Energetická koncepce počítala s vybudováním čtrnácti nových reaktorů k současným čtyřiapadesáti, které do japonské sítě dodávají třetinu elektrické energie. Političtí představitelé ale uznali, že po havárii ve Fukušimě tohoto cíle dosáhnout nelze.
Kan prohlásil, že místo jaderné energetiky bude hrát větší roli využívání čistých technologií, které již nyní sytí přibližně dvacet procent japonské energetické spotřeby. „Myslím si, že je nezbytné změnit směr a prosazovat přírodní a obnovitelné zdroje energie jako je vítr, slunce a biomasa,“ řekl doslova.
Středeční projev byl již druhým náhlým odklonem japonské vlády od jaderné energetiky v rozmezí několika dní. Kan minulý týden oznámil, že nechá zavřít jadernou elektrárnu Hamaoka, která leží přímo nad jedním z aktivních tektonických zlomů, a kolem Fukušimy vybuduje vysokou zeď proti vlnám tsunami.
Japonský premiér rovněž uvedl, že dokud se krize ve Fukušimě nepodaří vyřešit, nebude pobírat svůj plat. Vyloučil ale, že by se země úplně zřekla jak fosilních paliv, tak jaderné energie. „Potřebujeme začít od začátku,“ řekl doslova. „Potřebujeme udělat jadernou energetiku bezpečnější a udělat více pro propagaci obnovitelných zdrojů.“
„Věřím v to, že vláda má velkou zodpovědnost za podporu jaderné energetiky jako národního cíle. Omlouvám se tak lidem za to, že jsem selhal a jaderné nehodě nezabránil,“ dodal Kan.
Mezitím na místě
Prvním z desetitisíců lidí, kteří museli opustit evakuační pásmo kolem Fukušimy, bylo zároveň v minulých dnech dovoleno vrátit se do svých domovů. Zatím si ale mohli jen odnést jednu tašku osobních věcí, a pak museli znovu odejít.
Celkem muselo dvacetikilometrové pásmo kolem poškozené elektrárny opustit na osmdesát tisíc lidí. Jestli a kdy se budou moci vrátit nadobro, zatím nikdo neví. Z odborných analýz pouze vyplývá, že k návratu nedojde s jistotou dříve, než za šest až devět měsíců. Tak dlouho bude dle vlastníka elektrárny, společnosti Tepco, trvat než se stabilizuje hladina radiace v okolí a dojde k vypnutí reaktorů.
Zaměstnancům Tepca se v posledních dnech podařilo vstoupit do budovy prvního reaktoru a začít se zprovozňováním elektrické sítě na pohánění chladicího zařízení, který byl vlnou tsunami 11. března vyřazen. V úterý připravovali reaktor na znovuzaplavení vodou, která by měla palivové tyče ochránit před přehřátím.
Obavy panují nyní hlavně okolo situace reaktoru číslo 3, který obsahuje směsné palivo NOX s nebezpečným plutoniem. Tepco se snažilo zklidnit veřejnost zveřejněním fotografií reaktoru pokrytého troskami. Na nich by mělo být podle provozovatele vidět, že palivové tyče jsou prakticky nepoškozené.
Tepco bylo ve středu také nuceno požádat o pomoc japonskou vládu s vyplácením kompenzací lidem z evakuační zóny, kteří přišli o dům nebo podnikání. Jaderná společnost přijala rozhodnutí vlády, že neurčí žádný finanční limit v proplácení škod, které by mohly dosáhnout až deseti bilionů jenů (48 bilionů korun).
Japonská vláda plánuje garantovat kompenzace speciálním fondem, ze kterého by se čerpalo jen v případě, že by Tepco nemělo dostatek prostředků. Přispíval by do něj nejen stát, ale také ostatní energetické společnosti.
Další informace:
The Guardian Japan nuclear power expansion plans abandoned
Al Džazíra Japan to rethink reliance on nuclear power
Reuters Japan Says Nuclear Policy Must Be Reviewed From Scratch
AFP Japan PM declines pay until nuclear crisis ends
AFP TEPCO submits compensation aid request to govt
AFP Japanese nuclear evacuees to visit home