Japonský koncern TEPCO se po havárii ve Fukušimě rozhodl výrazně snížit odměny vedení i všem manažerům. Klesnout mají též mzdy řadových zaměstnanců. Na výplatu odškodnění lidem z evakuační oblasti však ani tato úspora stačit nebude.
Potíže jaderné elektrárny Fukušima po tsunami a rozsáhlém zemětřesení pocítí její vedení a zaměstnanci i finančně. Odměny prezidenta, předsedy a dalších vrcholných manažerů japonské energetiky Tokyo Electric Power (TEPCO), která elektrárnu provozuje, se letos sníží na polovinu. Podnik to uvedl v pondělní zprávě.
Jeho zaměstnanci letos dostanou plošně o 20 procent nižší mzdu. Podnik žádá vládu o značnou finanční pomoc, aby mohl odškodnit místní obyvatelstvo a podniky, které se blízko fukušimské elektrárny nacházejí. Jeden ze zákonodárců vládní Demokratické strany uvedl, že se vláda o zodpovědnost za kompenzace s elektrárenským podnikem rozdělí.
Fukušima představuje největší světovou jadernou krizi za poslední čtvrtstoletí. Po havárii z elektrárny unikla radioaktivita a okolní obyvatelstvo se muselo evakuovat.
Snížení mezd ve společnosti Tokyo Electric je součástí chystané rozsáhlejší restrukturalizace, kterou bude doprovázet i propouštění. Předpokládá se, že podnik možná vyhlásí další změny již tento týden.
Podle podnikové zprávy pro regulátora dosáhla průměrná celková odměna pro 19 ředitelů podniku 37 milionů jenů (téměř 7,5 milionu korun). Jde o údaj za finanční rok do března minulého roku, napsala agentura Reuters.
Země v pondělí zahájila rozsáhlou pátrací akci po zbývajících obětech v oblastech postižených březnovým zemětřesením a především následnou tsunami. Živelní katastrofa zabila více než 14 300 lidí. Dalších 11 900 osob se pohřešuje, ale předpokládá se, že rovněž přišly o život. Do dvoudenní operace, která je už třetí od pohromy, se zapojilo 25 000 vojáků. Pomáhají jim i americké jednotky, japonští policisté a pobřežní hlídky.