Fukušima: evakuovaní lidé se hned tak domů nevrátí
Jakub PatočkaJaponský úřad pro jadernou bezpečnost oznámil, že lidé z evakuované zóny se nebudou moci brzy vrátit domů a doporučil dobrovolnou evakuaci lidem v pásmu 20—30 km od elektrárny. Kontejnment, ani nádoba třetího reaktoru už zřejmě netěsní.
Ve čtvrtek vyšly najevo podrobnosti o poranění tří zaměstnanců obnovujících přívod elektřiny do poškozené budovy třetího reaktoru fukušimské elektrárny. Voda, ve které stáli, obsahovala mimořádně vysoké hodnoty radioaktivity, desetitisícinásobné oproti hodnotám radiace v reaktoru při běžném provozu. Beta záření jim popálilo chodidla.
Kvůli zvýšeným hodnotám radiace byly pozastaveny záchranné práce na reaktorech 1 a 2. Hodnoty radioaktivity poprvé překročily normu i v zelenině vypěstované v Tokiu. Zhoršují se vyhlídky obyvatel v okolí elektrárny. Objevují se velmi různorodé, ale celkově velmi ponuré odhady celkového úniku radioaktivity a míry kontaminace.
Francouzský regulátor: úniky z reaktoru 3 už zřejmě nic netlumí
Elektrárna zůstane v bezprostředním nebezpečí, dokud se nepodaří obnovit sladkovodní chladicí obvody poháněné nezávislým přívodem elektřiny. Panují naděje, že by se toto mohlo v nejbližších dnech podařit v reaktorech 1 a 2.
Ačkoli na reaktorech 1 a 2 přetrvávají určité potíže s měřením teploty a tlaku i s chlazením, v mimořádně vážném stavu je nyní především třetí reaktor.
Francouzská agentura pro jadernou bezpečnost zveřejnila ve čtvrtek analýzu, podle které v nádobě reaktoru zřejmě vznikla trhlina. Podle francouzského regulátora roztavená směs kovu a paliva propadla na dno reaktorové nádoby, kde při reakci žhavé směsi s betonovým obalem nádoba pukla.
Francouzská agentura pro jadernou bezpečnost uvedla, že se jedná o hypotézu, která se dále prověřuje, ale vyjádřila přesvědčení, že na základě vývoje hodnot tlaku v třetím reaktoru nastalo narušení kontejnmentu i reaktorové nádoby, které je zdrojem „trvajících a netlumených úniků radiace“ do okolního prostředí.
Japonské fórum jaderného průmyslu, lobbyistická skupina, která také zveřejňuje denní aktualizace stavu, ještě včera uváděla třetí reaktor jako „nepoškozený“. Přitom z reaktoru ve středu stoupal mohutný sloupec hustého černého dýmu, jehož zdroj nebyl dosud určen.
Mimořádně vysoké hodnoty radiace ve třetím reaktoru komplikují jakékoli chlazení a úniky radioaktivity odsud jsou zřejmě příčinou, proč byly přerušeny záchranné práce i na dalších dvou reaktorech.
Japonské úřady dosud zkoumají, zda příčinou rozsáhlých úniků byl reaktor nebo nádrž s vyhořelým palivem. Ale ohlášený poměr radioaktivního jódu a césia jednoznačně indikuje, že radiace může pocházet pouze z reaktoru, v němž je podíl jódu podstatně vyšší. To podporuje hypotézu Francouzské agentury pro jadernou bezpečnost.
Provozovateli havarované elektrárny firmě Tepco se v posledních dnech podle všeho podařilo dopravit dostatečné množství vody do všech nádrží s vyhořelým palivem. Nové potíže tu ovšem mohou vyvstat kvůli tomu, že k chlazení bylo užito mořské vody, po jejímž odpařování v každé z nádrží zůstala jedna až čtyři tuny soli.
Sůl by mohla narušit izolaci palivových tyčí, což by mohlo vést k výraznému zvyšování jejich teploty. Tepco se proto snaží co nejrychleji obnovit chlazení sladkou vodou.
Vyhlídky obyvatel okolí elektrárny jsou chmurné
Japonské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že v komacuně, japonské odrůdě špenátu, vypěstované v Edogawě v Tokiu byly zjištěny hodnoty radioaktivity převyšující povolenou míru. Plodina byla sklizena ve středu a ve čtvrtek zjištěná hodnota radioaktivity činila 890 becquerelů na kilogram, zatímco norma je stanovena jako 500 bq/kg.
Míra radioaktivity ve vodě překračující normu byla zjištěna už v osmnácti úpravnách vody, celkem v šesti prefekturách včetně tokijské. Hodnoty radioaktivního jódu překračující normu byly zjištěny i v moři třicet kilometrů od pobřeží.
Měření prováděná Mezinárodní agenturou pro jadernou bezpečnost ukazují, že hodnoty radiace zůstávají nebezpečně vysoké i desítky kilometrů od elektrárny.
Vítr nyní vane z jihu na sever, což patrně povede ke zvýšení hodnot radiace severně od Fukušimy a zasaženo patrně bude i město Sendai s milionovou populací. V pátek večer by se ale vítr měl obrátit k moři a vytrvat tak až do poloviny příštího týdne.
Japonská vláda vydala doporučení lidem dvacet až třicet kilometrů od elektrárny, aby se dobrovolně evakuovali, poněvadž „v tomto okamžiku není pravděpodobné, že elektrárna přestane emitovat radioaktivitu“.
Lidé v této zóně měli přikázáno v posledních čtrnácti dnech nevycházet z domu, což se jim těžko mohlo podařit. Navíc jim docházejí zásoby.
Japonská agentura pro jadernou bezpečnost oznámila, že potrvá měsíce možná roky, než se evakuovaní lidé budou moci vrátit domů. Vzhledem k poločasu rozpadu radioaktivního césia-137, který je třicet let, lze minimální dobu, o níž se může jednat, bohužel odhadnout.
Simulace japonské vlády stanovila odhad úniku radiace na 1 % celkového úniku z Černobylu. Francouzský regulátor ve středu zveřejnil odhad dosavadní jako 10 % černobylského úniku bez započtení emisí z nádrží s vyhořelým palivem.
Rakouský jaderný regulátor ve čtvrtek zveřejnil odhad, v němž odhaduje, že emise césia-137 z fukušimské jaderné elektrárny odpovídají dvaceti až šedesáti procentům úniku tohoto izotopu z Černobylu. Při nejmenším osmdesát procent radiace poškozující zdraví lidí po Černobylu se přičítá právě césiu.
Nadále bohužel platí, že dlouhodobě neobyvatelná území mohou být mnohem rozsáhlejší než evakuační zóna, úniky radioaktivity z elektrárny totiž podle všeho zdaleka nejsou u konce.