Japonsko dá na sanaci škod 800 miliard, problémy jsou ale hlubší
Roman BurešJaponští poslanci schválili mimořádný výdaj na úklid sutin, opravu infrastruktury a výstavbu domů zničených po březnovém zemětřesení. Naděje na obnovu hospodářského růstu je však dle expertů i ve střednědobém výhledu malá. Problémy trvají také ve Fukušimě.
Japonsko se i nadále snaží vypořádat s důsledky březnového zemětřesení a následné vlny tsunami. Kromě rozsáhlých ztrát na životech a majetku musí bojovat i s dlouhodobými ekonomickými důsledky a v neposlední řadě také s radiací z poškozené elektrárny Fukušima Dai-či, která doposud uniká.
Vláda Naota Kana tak v pondělí parlamentu předložila návrh mimořádného rozpočtového výdaje ve výši čtyř bilionů jenů (téměř 800 miliard korun), který bude určen na rekonstrukci poškozené infrastruktury.
Podle agenturních komentářů odložili vládní i opoziční zákonodárci své neshody a návrh přijali bez průtahů. V zájmu všech Japonců je nyní, aby rekonstrukční práce začaly co nejdříve, píše se v jednom z nich.
V první řadě se z peněz má zaplatit odstranění zbylých trosek a sutin. Následně bude částka užita k výstavbě přechodných domovů pro tisíce lidí, kteří 11. března přišli o střechu nad hlavou.
Zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy škály a velká vlna tsunami způsobily smrt až 26 tisíc lidí. Velká část z nich je stále oficiálně nezvěstných. Naděje, že budou nalezeni živí, ale již prakticky neexistuje.
Okolo Fukušimy bude zeď