Povstalci zastavili postup Kaddáfího jednotek, velmoci se radí
Roman BurešPovstaleckým jednotkám se podařilo zastavit rychlý postup Kaddáfího jednotek ve střední části Libye a přesunout boje zpět k městu Brega. Státy G8 mezitím jednají v Paříži o možných řešeních, s rozhodnutím ale čekají až na zasedání Rady bezpečnosti.
Libyjským povstalcům se v noci na úterý podařilo zastavit rychlý postup jednotek Muammara Kaddáfího na východ země a znovu obsadit ropné město Brega. Situace ve středu země se ale rychle mění. V jednu chvíli si připisovaly vítězství v Breze oba tábory téměř současně.
Mezitím, co se povstalci snaží udržet vojáky loajální k režimu mimo hlavní oblasti povstání, se v Paříži scházejí zástupci skupiny nejvyspělejších ekonomik G8, aby diskutovali o možných řešeních libyjské krize.
Podle pozorovatelů se situace na bojištích obrací vždy se západem slunce. Ve dne vládnou Kaddáfího jednotky, které disponují vyspělejší technikou: tanky, dělostřelectvem a bojovými letouny. V noci ale opět získávají povstalci, kteří napadají nejen zásobovací cesty prorežimních vojáků, ale často dobývají zpět i celá sídla.
Velký oddíl povstaleckých jednotek, který v pondělí opustil město Brega po těžkém odstřelování, se takto ukryl v nedalekém ropném komplexu, který se Kaddáfího vojáci neodvážili bombardovat. Pod rouškou noci pak napadl vojáky ve městě a znovu získal alespoň na čas kontrolu.
Povstalci tak, zdá se, prozatím odvrátili hrozbu rychlého postupu prorežimních sil na hlavní město povstání Benghází. Rebelové také stále drží některá města na západě. Vládní jednotky naopak postupně pronikají do města Zuvára téměř u tuniských hranic a za pomoci dělostřelectva odstřelují Misurátu, která je vedle samotné metropole největším městem v západní části země — Tripolsku.
Podle zástupců opozice v Benghází jsou v řadách Kaddáfího jednotek stále větší rozpory. Někteří vojáci totiž odmítají střílet na civilisty. V minulých dnech se dokonce objevily zprávy o tom, že skupiny Kaddáfího jednotek bojovaly i mezi sebou. Tyto informace se ale prozatím nepodařilo potvrdit, podobně jako většinu bleskových zpráv z příslušného regionu.
Jednání pokračují
Zástupce Národní revoluční rady v Benghází Mahmúd Džibríl se v pondělí setkal v Paříži, těsně před schůzí ministrů zahraničí zemí skupiny G8, s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou.
Podle vyjádření povstaleckého mluvčího Mustafy Gheriáního se Džibríl snažil představitele Západu přesvědčit, že je vytvoření bezletové zóny pro úspěch revoluce nezbytné. Zároveň by dle Gheriáního „nikomu nevadilo“, kdyby velmoci začaly likvidovat Kaddáfího jednotky nebo vybombardovaly jeho vojenský komplex uprostřed Tripolisu.
Na otázku, zda by revoluční rada chtěla, aby Západ Kaddáfího zabil, přímo odpověděl: „Proč ne? Pokud zemře, nikdo by pro něj neuronil slzu.“
Francie, Velká Británie a Libanon vytvořily návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN, který by měl být projednáván v nejbližších dnech. Stále ale není jasné, jak se k němu postaví Rusko, Čína a USA, jež mají právo veta.
Pro vytvoření bezletové zóny se na sobotním zasedání vyslovila i Liga arabských států.
Neefektivní zásah?
V souvislosti s probíhajícími rozhovory upozorňují někteří analytikové na fakt, že se jednání o žádoucím postupu až příliš zužuje do debat o vytvoření bezletové zóny. Kaddáfího jednotky přitom od vzdušných útoků v posledních dnech upouštějí. Bojové letouny v úterý bombardovaly pouze okolí města Adždabíja, při kterém ale nedosáhly větších výsledků a většinu cílů minuly.
Největší bojové úspěchy přinesly Kaddáfího režimu dílčí pozemní útoky, podporované raketovým i konvenčním dělostřelectvem. Takto se mu podařilo dobýt město Závíja nedaleko Tripolisu, o které se vedly zdlouhavé boje, a také města Rás Lanúf, Bin Džavád a Brega.
S údery na pohyblivé pozemní cíle ovšem mezinárodní společenství prozatím ani teoreticky nepočítá. Sami povstalci ostatně přítomnost cizích vojsk v zemi několikrát rezolutně odmítli. Efektivita bezletové zóny je proto nezřídka zpochybňována.
„Kaddáfího jednotky se odvracejí od relativně neefektivních vzdušných útoků k tradičnějšímu pozemnímu odstřelování,“ prohlásil Gary Li z Mezinárodního institutu pro strategická studia. Použití artilérie sice podle Liho zavání zoufalstvím, ale má dobrý psychologický efekt na obránce obležených měst.
Podle Liho je navíc změna taktiky znakem čím dál tím více nelítostného a bezohledného postoje režimu proti povstalcům. „Myslím si, že obecně panuje názor, že Kaddáfí opustil jakékoliv myšlenky na usmíření s rebely a rukavice jsou nyní opravdu dole,“ dodal.
Další informace:
BBC News Libya: Government and rebels still battling for Brega
The Guardian Libyan rebels urge west to assassinate Gaddafi as his forces near Benghazi
The Guardian Libya 'point of decision' nears as Cameron aims to secure UN resolution
AFP Kadhafi's elite forces key to Libya conflict: experts
AFP G8 ministers meet on Libya no-fly zone
BBC News Clinton meets Libyan opposition figure Mahmoud Jibril
Jinak dnes jsem navštívil nějaké stránky povstalců či jejich sympatizantů, kde píší o unesené řecké lodi a podniknutém sebevražedném leteckém útoku vůči vojenské základně Kaddáfího sil Baab Al Aziziyah. Nevím, co je na tom pravdy, ale tohle je přesně to, čím si "získají" evropské vlády i veřejnost.