Kaddáfího vojáci zajali a zbili reportéry BBC
Roman BurešSvědectví tří reportérů, kteří byli ve středu propuštěni po hrozbách popravy od Kaddáfího jednotek, je prozatím nejvážnějším případem násilí na zahraničních novinářích. V Libyi mezitím pokračují boje o důležitá sídla Závíja a Rás Lanúf.
Jednotky loajální libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu zatkly, mučily a vyhrožovaly popravou třem novinářům britské televizní stanice BBC. Jejich svědectví bylo zveřejněno ve středu, poté co byli propuštěni a mohli opustit zemi.
Libyjští vojáci zatkli novináře nedaleko města Závíja, o které se několik dní vedou boje mezi povstalci a Kaddáfího jednotkami, a odvlekli je do neoficiálního vojenského komplexu. Ferás Kilání, který pokrývá dění v Libyi pro arabský kanál BBC, byl poté několikrát brutálně napaden a zbit.
Všichni tři byli následně převezeni do Tripolisu, kde byli zavřeni do klece, bylo jim vyhrožováno popravou a několikrát jim vojáci záměrně stříleli přímo nad hlavami. Z železné klece uprostřed vojenského objektu také museli pozorovat obdobné praktiky, které vojáci prováděli s ostatními vězni.
Incident je prozatím nejvážnějším případem napadení zahraničních novinářů v zemi a také částečně odkrývá to, co se děje s lidmi, kteří na územích kontrolovaných režimem ukážou svou podporu opozici.
Většina z vězňů byla pravděpodobně zatčena při raziích v domech v chudších čtvrtích města a v nemocnicích. Někteří se podle deníku Guardian provinili pouze tím, že mluvili se zahraničními novináři.
Boje pokračují, morálka upadá
Odpůrci režimu na východě země, kteří před téměř třemi týdny překvapili plukovníka Kaddáfího i sebe sama silou, s jakou se byli schopni vzepřít režimu, nyní začínají ztrácet nadšení z rychle postupujících událostí minulého týdne. Mnoho z nich se obává, že síla povstání upadá a že pokud Kaddáfího jednotky porazí povstalecké oddíly, čeká je krutý trest.
V Benghází se podle reportéra deníku Guardian lidé nejvíce obávají toho, že pokud Kaddáfí zvítězí ve městě Závíja nedaleko Tripolisu, obrátí svoje tanky a jinou těžkou techniku k postupu na východ, kde povstání v polovině února začalo.
Ke strachu z nestabilní a proměnlivé vojenské situace se přidává také frustrace z nedostatečně viditelného vedení, které by povstání dalo směr a zajistilo nezbytnou organizovanost.
Kaddáfího jednotky ve středu pokračovaly v bombardování povstalecké fronty, která se po postupu protirežimních jednotek zastavila u ropných terminálů ve městě Rás Lanúf. Stíhačky zasáhly i nedaleké ropné nádrže a způsobily několik velkých explozí. Oba tábory si mezi písečnými dunami vyměňují střelbu raketami, minomety a lehčími zbraněmi.
Někteří obyvatele Benghází, kteří byli ještě před pár dny plni nadšení, tak začínají podléhat pesimismu. „Pokud vyhraje, tak jsme mrtví. Zabije nás. To, co bylo předtím, je nic oproti tomu co přijde. Celá východní část země lehne popelem. Musela bych odejít, jsem ještě mladá a musím žít,“ řekla deníku Guardian obyvatelka Benghází Gebríl, jejíž rodiče byli několikrát ve vězení za odporování režimu.
Bezletová zóna jen s OSN
Světové mocnosti mezitím pokračují v dohadování ohledně plánu bezletové zóny nad Libyí a případných dalších opatřeních. Ministři obrany zemí NATO by se o situaci a možných formách zásahu měli bavit během čtvrtka v Bruselu.
V pátek proběhne dále jednání ministrů zahraničí Evropské unie, kteří by měli prodiskutovat i zavedení tvrdších sankcí vůči libyjskému režimu a jeho hlavním představitelům.
Vytvoření bezletové zóny nad Libyí prosazují hlavně Britové a k jejich apelu se připojila také Francie. Podobně se k situaci postavily země z Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu, která sdružuje Kuvajt, Saúdskou Arábii, Katar, Spojené Arabské Emiráty, Bahrajn a Omán.
Spojené státy prohlásily, že připravují celou paletu možných řešení, ale všechny z nich musí mít autorizaci Organizace spojených národů. Americký ministr obrany Robert Gates upozornil na to, že zavedení bezletové zóny je prakticky pouze jiným názvem pro válku.
Volání z východu Libye po zásahu Západu proti Kaddáfího letectvu ale sílí každým dnem, obzvláště nyní, kdy se zdá, že prorežimní jednotky začínají mít nad povstalci převahu, míní diplomatický reportér BBC Jonathan Marcus.
Plukovník Kaddáfí v rozhovoru pro tureckou televizní stanici ve středu opět pohrozil, že pokud bude zavedena bezletová zóna, bude se bránit, rozdá zbraně obyvatelstvu a dojde k ještě většímu krveprolití. Znovu také obvinil Západ z toho, že chce převzít kontrolu nad libyjskou ropou.
Libyjská ropná produkce se od začátku povstání a následných bojů rapidně snížila. Podle ředitele státní ropné společnosti Šukrího Ghanéma nyní z Libye proudí jen půl milionu barelů denně, což je jen jedna třetina obvyklé produkce.
Další informace:
The Guardian BBC staff 'arrested and tortured in Libya by Gaddafi forces'
The Guardian Libyan rebels' mood darkens amid fears revolution has stalled
The Guardian Gaddafi threatens armed resistance against no-fly zone
BBC News Libya conflict: Nato considers options against Gaddafi
Al Džazíra Battles rage over Libyan cities
Al Džazíra Gaddafi blames unrest on foreigners
AFP Libyan oil output down by more than two-thirds