Kaddáfího jednotky dobyly další města, postupují k Benghází
Roman BurešProrežimní vojáci dobyli město Brega a postupují na Adždabíju, které je pouze 160 kilometrů od povstalecké bašty v Benghází. K vytvoření bezletové zóny nad Libyí o víkendu překvapivě vyzvala i Liga arabských států.
Jednotky věrné libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu se o víkendu opět přiblížily k hlavnímu městu protirežimního povstání Benghází a převzaly kontrolu nad několika menšími sídly. Vzbouřenci se museli stáhnout také ze strategického města Brega, které mohutně bombardovala Kaddáfího děla a letectvo.
Povstalecké jednotky se stáhly většinou do druhého největšího města Libye Benghází nebo do Adždabíji, v níž se rozdvojuje pobřežní silnice do Benghází a cesta k ropným terminálům v nejvýchodnějším městě Libye Tobruku.
Postup Kaddáfího jednotek přišel ve stejnou dobu, kdy americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová naplánovala svoji návštěvu soudních států Tuniska a Egypta, aby se zde setkala se zástupci povstalců. Američané tak údajně reagují na netypický apel Ligy arabských států, která vyzvala OSN k vytvoření bezletové zóny nad Libyí.
S rychlým postupem prorežimních jednotek na východ země, obklíčením jednoho z největších povstaleckých měst Misuráty a neústupným postojem Baracka Obamy, který stále odmítá vojenskou intervenci v zemi, se zvyšují obavy, že jakékoliv řešení, které by mohlo odvrátit porážku lidového povstání, by mohlo přijít pozdě.
Lékař Sulímán Refádí, který uprchl před Kaddáfího jednotkami z nemocnice v Breze, prohlásil, že město bylo velmi intenzivně bombardováno. „Vystřelili naráz čtyřicet až šedesát raket. Z nebe doslova pršely šrapnely. Poté zaútočili. Bylo nemožné ve městě zůstat,“ popsal prožitý útok.
Podle Refádího se jednou z obětí útoku stal sedmiletý chlapec a při odjezdu z města viděl další čtyři mrtvé civilisty. Celkový počet obětí je ale složité odhadnout.
Státní televize prohlásila, že „Brega byla vyčištěna od ozbrojených gangů.“ Režim také apeloval na zahraniční ropné společnosti, aby obnovily vývoz ropy ze země s tím, že všechny přístavy jsou bezpečné. Podle korporace Total se libyjská ropná produkce snížila kvůli měsíc dlouhému povstání z 1,5 milionu na 300 tisíc barelů denně.
Východ se bude bránit
Velitel povstalecké armády Abdel Fattáh Junís, který dříve sloužil jako Kaddáfího ministr vnitra, označil útěk z Bregy za taktické stažení a slíbil, že další město na cestě do Benghází — tedy Adždabíju — budou povstalci bránit.
Podle Juníse se prorežimní jednotky zatím snažily dobývat především ropné terminály a rychle postupovaly pouští. Jakmile ale narazí na větší města na východě, čeká je velký ozbrojený odpor, který prý Kaddáfího vojáci už neprolomí.
„To, čeho se snažíme dosáhnout, je dostat ho do situace, kdy bude boj více vyrovnaný. Adždabíja je velmi důležitá a myslíme si, že Kaddáfí bude mít velké problémy ve všech větších východních městech. Všichni lidé jsou ozbrojeni,“ dodal Junís.
I přes plány vojenských velitelů se ale obyvatelé z povstaleckých měst bojů obávají a podle deníku Guardian plánují případný útěk do Egypta. Většina z povstalců si také stěžuje na nedostatečnou podporu Západu a celkově ze zahraničí. „Kde je Francie? Kde je Amerika? Proč nám nedají nějaké větší zbraně, abychom mohli bojovat?“ cituje britský list jednoho z uniformovaných povstalců.
Čeká se na Radu
Americká ministryně zahraničí by měla Tunisko a Egypt navštívit v úterý. Bude to její první cesta do zemí, v nichž se vzedmula mohutná protestní vlna. Setká se zde také se zástupci povstalců z Benghází.
Není jisté, zda se k podobnému kroku odhodlá také hlava evropské zahraniční politiky Catherine Ashtonová. Stejně jako Spojené státy i Evropská unie apelovala na rezignaci Muammara Kaddáfího a zastavení násilí, ale podobně jako USA odmítla možnost vojenského zásahu.
Ten ovšem na svém víkendovém jednání jednomyslně podpořila Liga arabských států (LAS) a požádala Radu bezpečnosti OSN o zřízení bezletové zóny na Libyí. Podle agentur jde o neobvyklý krok, vzhledem k historickému odporu arabských vládců k vojenské intervenci Západu v regionu.
LAS označila Kaddáfího režim za nelegitimní, pozastavila členství Libye v organizaci a začala jednání se zástupci povstalců, i když formálně neuznala jejich vládu v Benghází jako oficiální autoritu země.
Rozhodnutí LAS přivítaly zejména Velká Británie a Francie, které se již v minulosti snažily přesvědčit Spojené státy, Německo a země Evropské unie k vojenské podpoře povstalců.
Pozornost se nyní pravděpodobně přesune k jednání Rady bezpečnosti OSN, kde britští, francouzští a libanonští diplomaté navrhli rezoluci, která by bezletovou zónu nad Libyí povolila.
Další informace:
The Guardian Gaddafi forces rout rebels in eastern Libya
The Guardian Libya no-fly zone plan rejected by EU leaders
BBC News Libya: Gaddafi troops 'force rebels out of Brega'
AFP Oil exports must resume, Libya tells foreign firms