V rámci bruselského summitu zaujala EU k Libyi kompromisní stanovisko. Příčiny i důsledky jeho vzniku objasnil ČTK sám Václav Klaus.
Evropská unie v pátek na mimořádném summitu v Bruselu vyzvala libyjského vůdce Muammara Kaddáfího k odchodu. Zároveň v závěrečné deklaraci přivítala vytvoření opoziční národní rady, za legitimní vládu Libye ji ovšem neoznačila.
„Rezolutní závěr je, že jeho (Kaddáfího) odstoupení je naprostou nezbytností,“ řekl český prezident Václav Klaus, který se jednání účastnil. Debata byla dle Kaluse zdlouhavá a prý ji provázely i „hádky o slovíčka v deklaraci“.
Spory se podle prezidenta týkaly francouzsko-britského dopisu, v němž Nicolas Sarkozy s Davidem Cameronem vyzývali EU k vážným úvahám o zřízení bezletové zóny. Drtivá většina lídrů ale byla proti, podotkl Klaus. „A také výsledek je ten, že to slovo bezletová zóna v žádném komuniké z dnešního dne není obsaženo,“ dodal.
Další spor se týkal uznání libyjské opoziční národní rady v Benghází, kterou již Paříž uznala za legitimní vládu. „Slovo uznávání, tedy model francouzský, ten tam nebyl v žádném případě přijat. Nicméně zůstala tam v té deklaraci věta o jednání nebo podpoře tomu, aby tato rada něco činila,“ poznamenal k tomu český prezident.
O možném vytvoření bezletové zóny se v EU a hlavně v Severoatlantické alianci hovoří intenzivně už několik dní. Zóna by měla Kaddáfího letectvu znemožnit bombardování opozice. Prosazení zóny by ale například podle ČR znamenalo zahraniční vojenský zásah v Libyi. Podle EU jakákoliv vojenská akce na ochranu obyvatel severoafrické země vyžaduje nejen podporu Rady bezpečnosti OSN, ale i dalších mezinárodních regionálních seskupení.
„Evropská rada (vrcholná schůzka EU) na návrh Francie iniciovala rychlé zorganizování summitu EU a Ligy arabských států,“ uvedl také Sarkozy.
„Já myslím, že je odpovědí takovou, jaká je možná v Evropské unii, kde je 27 přece jenom různých zájmů,“ řekl Klaus na dotaz, zda je vzkaz EU libyjskému režimu dost silný. „Někdo je na severu Evropy za polárním kruhem a zrovna mu nehrozí, že by tam někdo přeplaval přes Středozemní moře. Někdo je málem sousedem. Takže samozřejmě z mnoha důvodů ty zájmy jsou rozdílné,“ uvedl český prezident.