Bělohradský: Tlak na sebeoptimalizaci je nové autoritářství
Dušan RadovanovičPojetí člověka jako firmy, života jako konkurenčního boje a krize identity, vybíjející se v nekritickém přístupu k vlastní tradici, jsou podle Václava Bělohradského a Jana Kellera hlavními nebezpečími nového století. A hlavní úkol? Zelená politika.
Mantra konkurenceschopnosti je jednou z nejnebezpečnějších ideologií dneška. Může vést k omezení sociálních práv i k posílení autoritářství. V debatě „Co nás čeká v roce 2011?“ organizované Masarykovou demokratickou akademií se na tom v úterý shodli sociolog Jan Keller a filosof Václav Bělohradský.
Keller: Člověk není firma
Jan Keller se ve svém úvodním příspěvku vymezil vůči neoliberální doktríně. Ta podle něj prakticky neobsahuje antropologii člověka, neboť člověka vnímá jako firmu, která soutěží s ostatními firmami. Hodnoty, které jsou k němu vztahovány, jsou pak konkurence, svoboda výběru a zodpovědnost za riziko.
Právě ona svoboda výběru je ale podle Kellera značně iluzorní. Je totiž dána tím, že jeho cílem musí být snaha o co největší konkurenceschopnost, a to v podmínkách, které jsou mu dopředu dané a které prakticky nemůže ovlivnit, jedná se tak spíše o kontrolovanou autonomii. Člověk si tak může vybírat, za kterou operaci si zaplatit, u které školy se za studium zadluží či kterému soukromému fondu odevzdá své peníze.
http://www.youtube.com/watch?v=FOf5Y0LrBsQ